asík. Ako dnes agentúru SITA informoval, v prípade, akých sa každý rok udeje viacero a postup je už overený, sa totiž tentoraz vyskytujú rozporné výpovede zainteresovaných a je podozrenie z porušenia zákona o ochrane prírody krajiny a zákona o poľovníctve.
Ako riaditeľ uviedol, na základe anonymného telefonátu preverovali minulý týždeň informáciu, že v jednom dome prechovávajú chráneného živočícha, tohtoročné mláďa medveďa hnedého. Majiteľ domu im tvrdil, že ho 20. mája chytil v záhradke, ale 22. mája si ho vypýtali dvaja neznámi muži v lesníckom oblečení, že ho vypustia na Španiu Dolinu. Iná informácia však hovorí o tom, že ho dal konkrétnej osobe. Ochranári sa teraz snažia nájsť medvieďa, aby ho vrátili do prírody, alebo získali dôveryhodné informácie o jeho osude.
Ako riaditeľ Jasík konštatoval, prípadov nájdených mláďat chránených živočíchov býva ročne viac, medvieďat v priemere asi päť, mláďat rysa býva menej, ojedinele sa nájdu aj vĺčatá. Nálezca by sa mal najskôr presvedčiť, že ide o skutočne zatúlané mláďa, že nemá matku. Ak si nie je istý, mal by ho nechať na mieste a čo najrýchlejšie odísť, aby sa rodina opäť spojila. Ak je mláďa evidentne bez rodičov, napr. zašlo do intravilánu obce, je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny treba nález nahlásiť na odbor životného prostredia okresného úradu, prípadne pracovníkom najbližšej správy národného parku či chránenej krajinnej oblasti alebo záchytnej či rehabilitačnej stanici. Podľa M. Jasíka pracovníci v priebehu niekoľkých hodín pre mláďa prídu, aby ho umiestnili do niektorej záchytnej stanice, ktorých je v SR asi desať. Dovtedy by mal nálezca mláďa umiestniť do takého priestoru, aby ho izoloval od ľudí a nekomplikoval tak jeho neskorší návrat do prírody. Ponúknuť mu môže vodu, prípadne mlieko, skôr kozie než kravské, ktoré je napríklad pre vydru nebezpečné. Riaditeľ NAPANT-u dodal, že stanice disponujú metodikou návratu mláďat do prírody, realizáciu by ale uľahčila výstavba stanice mimo ľudských príbytkov.