Bratislava 5. júna (TASR) - Približne 450 chudobných a podvyživených obyvateľov okrajových častí hlavného mesta Kene navštívi týždenne polikliniku Fakulty zdravotníctva a sociálnej pomoci (FZSP) Trnavskej univerzity, ktorú pred šiestimi rokmi zriadili v Nairobi jej pracovníci.
Slovenskí lekári sa im snažia poskytnúť prvú pomoc, no pre ťažšie postihnutých pacientov zriadili aj chirurgickú "zákrokovňu", výdajňu liekov a oddelenie pre gravidné ženy.
Podobné zdravotnícke zariadenie vybudovali nadšenci z Trnavskej univerzity aj v ďalšej zaostalej africkej krajine - v Sudáne. Ide o jedinú plne funkčnú nemocnicu so 45 lôžkami na území južnej oblasti tohto štátu sužovaného občianskou vojnou. Sudán je pritom svojou rozlohou približne 970 000 štvorcových kilometrov najväčšou africkou krajinou, patrí však medzi najchudobnejšie na svete.
Nemocnicu navštívi týždenne asi 500 ľudí trpiacich rozličnými chorobami. Kým sa dostanú však k lekárom, musia prejsť pešo niekedy až 80 kilometrov.
Podľa dekana FZSP profesora Vladimíra Krčméryho všetky lekárske fakulty na svete majú špecifické poslanie. "My sme sa rozhodli pôsobiť nielen lokálne, na Slovensku, ale aj v krajinách tretieho sveta," uviedol. Dôležitým aspektom ich práce je aj skutočnosť, že miestnym občanom neposkytujú len zdravotnícke služby a medikamenty, ku ktorým by sa inak nemali šancu dostať, ale snažia sa ich aj vychovávať a vzdelávať v tamojších školách, ktoré takisto vybudovali svojpomocne. "Minulý rok nám v rámci klasického magisterského štúdia promovalo 16 kenských študentov, pričom štyria z nich pokračujú ako doktoranti," skonštatovala jedna z účastníčok dobročinného projektu Andrea Doczeová.
Podľa chirurga Juraja Benca v Nairobi žije približne 1,5 milióna ľudí. V krajine, ktorá má spolu 30 miliónov obyvateľov, prevládajú priepastné sociálne rozdiely a najchudobnejší ľudia žijú práve v nairobských predmestiach. Ich príbytkami sú takzvané slumy pozbíjané z vlnitého plechu a papiera, stojace na odpadkoch. "Nie je tam žiadna kanalizácia, ani pitná voda, takže keď prídu dažde, vyzerá to ako na smetisku," skonštatoval. Okrem toho v Keni neexistuje zdravotné poistenie, takže za všetky štátne zdravotnícke služby sa platí, čo si ľudia zo slumov nemôžu dovoliť.
Ešte horšia situácia je v Sudáne, kde už takmer 30 rokov prebieha občianska vojna medzi provládnym severom a povstaleckým juhom. Odborná zdravotnícka starostlivosť je tu takmer nedostupná a rovnako je to aj so vzdelaním. Lekárom zo Slovenska sa tu podarilo vybudovať operačnú miestnosť, pôrodnicu a ambulanciu. Navyše postavili i vzdelávacie centrum pre stredný zdravotnícky personál.
Finančné zabezpečenie projektu je veľmi rozmanité. Mzdy a poistné lekárov sú hradené z rozpočtu fakulty, lieky, prístroje a ich transport zasa zabezpečujú viaceré farmaceutické spoločnosti, sponzori a kresťanské nepolitické hnutie ERKO. Ročne sa vynaloží na jeden projekt asi 1,5 milióna korún. Okrem toho, fakulta plánuje otvoriť v priebehu tohto roku ďalšie podobné zariadenie v Kambodži.