né vonkajšími faktormi. Ide napríklad o situácie, keď tehotná matka prekoná rubeolu. Je všeobecne známe, že vírus rubeoly doslova ničí plod, uviedol minister. Do textu by sa malo doplniť aj to, že geneticky chybný vývoj plodu je potvrdený prenatálnymi metódami diagnostiky.
Slovenskí genetici predložili už ministrovi upravený návrh ustanovenia poslaneckej novely, ktorý rieši obe spomenuté pripomienky. Genetici sú za text, že ak je plod postihnutý závažnou genetickou chorobou alebo vývojovou chybou potvrdenou metódami prenatálnej diagnostiky, možno umelo ukončiť tehotenstvo do 24. týždňa. Zajac o návrhu hovoril aj s jedným z predkladateľov novely poslancom Jánom Drgoncom. Ten pre agentúru SITA potvrdil, že sa nebráni žiadnemu návrhu na vylepšenie textu novely.
Metódy diagnostikovať ťažké postihnutie plodu v prvých troch mesiacoch tehotenstva sú obmedzené a aj preto vo väčšine európskych krajín vrátane Poľska sú interrupcie pre vážne poškodenie plodu možné až do 24. týždňa tehotenstva. V Belgicku, Švajčiarsku či Veľkej Británii v takýchto prípadoch žiadne časové obmedzenie neexistuje. Bulharsko má napríklad hranicu 20 týždňov, Španielsko a Švédsko 22. Z plodovej vody sa vyšetrenia robia prevažne v 16. až 18. týždni tehotenstva a získanie kompletných výsledkov trvá niekedy aj tri týždne. Ročne sa na Slovensku urobí približne 100 umelých prerušení tehotenstva pre vážne poškodenie plodu po 12. týždni. Viac ako polovica z nich je jednoznačne geneticky podmienená.