Podpredseda parlamentu Marián Andel nazval rozpravu "bratislavským naivným divadlom". Poukázal na to, že do NR SR v priebehu týždňa telefonovalo veľa rozhorčených občanov, ktorým sa nepáči, čo zákonodarcovia predvádzajú za ich peniaze. Boli medzi nimi tak prívrženci koalície, ako aj opozície.
Nezávislý poslanec Peter Tatár všetkým znechuteným občanom odporúča, aby si jednoducho prepli na iný kanál. Podľa jeho slov sa dalo očakávať, že debata bude politickou exhibíciou. Jirko Malchárek (SOP) v rozhovore pre TASR upozornil na demagógiu, ktorú šíria niektorí opoziční poslanci. Považuje za absolútne scestné neustále vyťahovať maďarskú kartu. Poznamenal však, že v súčasnej politickej atmosfére na Slovensku sa tejto konfrontácii nedalo vyhnúť.
Napriek tomu, že diskusia je kontroverzná, rozsiahla a nie vždy kultúrna, treba jej nechať voľný priebeh. To si myslí poslanec Viliam Sopko (SDĽ). Invektívy, osočovanie a dávanie si rôznych prívlastkov by však podľa neho mali ísť bokom. Sopko sa domnieva, že je správne, ak rozpravu vysiela Slovenská televízia, pretože každý občan si tak môže z nej pre seba urobiť záver.
Anna Záborská (KDH) nedokázala pred pobúrenými občanmi obhájiť nenáležité prezentovanie názorov poslancami na pôde Národnej rady, ktorému sa podľa nej nedalo zabrániť. Rovnako ako Sopko aj ona zastáva názor, že ak člen zákonodarného zboru má potrebu vyjadriť sa o novele základného zákona štátu, musí sa mu umožniť vystúpiť. Upozornila na to, aby poslanci v tomto prípade nezneužívali svoju imunitu.
"Aká býva príprava, tak to potom pokračuje ďalej," povedal na margo parlamentnej debaty pre TASR šéf poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj. Podľa jeho slov predkladatelia podcenili prípravnú fázu, koalícia s opozíciou nekomunikovala, a tak sa dialóg odohráva v pléne. Ako dodal, konverzácia sa podobá rozhovoru "hluchého s nemým".
Dosiaľ vystúpilo v rozprave 32 poslancov a ďalších 38 ešte čaká na vystúpenie. Počas štyroch dní odznelo vyše 400 faktických poznámok.