ny Záborskej fakt, že získal podporu koaličných aj opozičných poslancov, je výsledkom toho, že ide o celospoločenský problém, ktorý nepozná politické bariéry.
Ako dnes povedal v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu poslanec Strany maďarskej koalície (SMK) Gyula Bárdos, nie je pravdou, že by KDH neinformovalo pred rokovaním o návrhu novely ústavy svojich koaličných partnerov o tom, že podajú uvedený pozmeňovací návrh. Preto podľa neho nemožno v tejto súvislosti hovoriť o ich nekorektnosti.
Záborská konštatovala, že kresťanskí demokrati pôvodne nechceli otvárať predmetný článok 15, ktorý nejednoznačne stanovuje právo na život. Považovali však za svoju povinnosť poukázať na devalváciu najcennejšej hodnoty - života - v kontexte zákona o umelom prerušení tehotenstva, kde je ešte stanovená interrupcia ako prostriedok regulácie pôrodnosti.
Poslankyňa za Hnutie za demokratické Slovensko Katarína Tóthová v súčasnej ťažkej ekonomickej situácii občanov SR nepodporuje predložený návrh o zákaze interrupcií. Ani poslanec za Stranu demokratickej ľavice a jeden z predkladateľov návrhu novely ústavy Ladislav Orosz si nemyslí, že by sa táto otázka mala otvárať pri rokovaní o novele ústavy.
Orosza mrzí, že KDH porušilo dohodu o tom, že sa vyhnú citlivým témam, ktoré by mohli koalíciu rozdeľovať. Poukázal pritom aj na požiadavku SMK týkajúcu sa postavenia národnostných menšín, ktorá sa však napokon do novely nedostala. Preto predkladatelia využijú svoje právo a nedajú o návrhu o zákaze umelého prerušenia tehotenstva hlasovať. Bude to možné len v tom prípade, ak niektorý z poslancov predloží procedurálny návrh, aby sa parlament rozhodol, či o pozmeňovacom návrhu budú poslanci vôbec hlasovať.