Bratislava 23. augusta (TASR) - - Vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková súhlasí so znepokojením, ktoré dnes v súvislosti s politickou situáciou v SR vyjadril komisár Európskej únie (EÚ) pre rozšírenie Günter Verheugen. "Plne sa stotožňujem s názorom, že vystúpenie Strany maďarskej koalície (SMK), ale aj hociktorej inej strany z koalície by mohlo znamenať narušenie politickej stability," uviedla.
Vyjadrenie podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana svedčí o serióznom záujme Európskej únie úspešne dokončiť predvstupové rokovania so Slovenskom. "Hodnotím to ako konštruktívny príspevok apelujúci na politickú zodpovednosť všetkých zúčastnených strán k tomu, aby si Slovensko zachovalo politickú stabilitu a mohlo naplniť integračné ambície," povedal.
Béla Bugár vníma znepokojenie komisára EÚ Güntera Verheugena nad vnútropolitickou situáciou ako výzvu pre celú politickú scénu, aj pokiaľ ide o podobu kompetenčného zákona. Predseda SMK ocenil, že komisár spomenul práve tento zákon. "Koalícia musí veľmi pozorne počúvať tieto hlasy. Je dôležité čo povedal - ide o obsah reformy. Toto je cesta, kde sa dajú hľadať ešte možné kompromisy."
Politická stabilita je jedným z predpokladov pre vstup Slovenska do Európskej únie. V tomto kontexte chápe Kresťanskodemokratické hnutie dnešné vyjadrenie komisára Güntera Verheugena. Podľa názoru predsedu kresťanských demokratov Pavla Hrušovského apel komisára EK smeruje predovšetkým k SDĽ a SDKÚ, ktoré hlasovaním spolu s opozíciou túto stabilitu porušili. Osobnú zodpovednosť za tento stav nesie aj premiér Mikuláš Dzurinda, pretože ako predseda vlády nedokázal tejto kríze predísť a dodnes nebol schopný navrhnúť koaličným partnerom spôsob, ako ju vyriešiť.
Stanovisko európskeho komisára Güntera Verheugena k politickej situácii v SR je podľa predsedu Zahraničného výboru Národnej rady SR Petra Weissa v súlade s dlhodobou politikou Európskej únie voči SR ako kandidátskej krajine. Strana demokratickej ľavice má záujem na politickej stabilite. Je však nereálne spájať zotrvanie Strany maďarskej koalície vo vláde so zmenou počtu vyšších územných celkov. "Pre SDĽ je otázka počtu VÚC pre toto volebné obdobie uzatvorená," povedal dnes podpredseda ľavičiarov Ľubomír Andrassy.
Predseda Výboru Národnej rady SR pre európsku integráciu František Šebej nepovažuje za celkom korektné, že dnešné vyhlásenie európskeho komisára Güntera Verheugena o politickej situácii v SR je adresované všetkým. "Vinní za súčasnú situáciu nie sú všetci rovnako, ale úplne jednoznačne vinu už dlhodobo nesie Strana demokratickej ľavice a Strana občianskeho porozumenia a v podstate tak trochu oportúnnou politikou v konečnom dôsledku aj Slovenská demokratická a kresťanská únia," povedal. Považoval by za "zmysluplnejšie, keby sa všetci vrátane Verheugena obrátili na tie strany vládnej koalície, ktoré túto situáciu spôsobili".
Günter Verheugen má podľa prvého podpredsedu Slovenskej národnej strany Jaroslava Pašku pôsobiť ako komisár pre rozšírenie EÚ, a nie diktovať legálne a demokraticky zvoleným zástupcom Slovenska. "Nie je to prvý raz, čo sa tento úradník EÚ snaží ovplyvňovať vývoj na Slovensku a otvorene sa snaží zasahovať do vnútorných záležitostí suverénneho štátu".
Komisár EK nekvalifikovane zasahuje do politickej situácie na Slovensku. Poslanec Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Dušan Slobodník si myslí, že nemá na to právo. Podľa jeho slov treba to brať ako názor jednotlivca, ktorý zastáva isté záujmy. Slobodník sa domnieva, že pre slovenských politických predstaviteľov by takéto vyhlásenia nemali byť "písmom svätým", keďže nie sú stanoviskom celej Európskej únie.
*pm