
Problematika interrupcií vyvolala živú diskusiu okrem politických strán už aj medzi ženskými organizáciami. Do boja proti interrupciám sa pustila občianska iniciatíva žien, ktorá združuje najmä kresťansky orientované ženské mimovládne organizácie. Ich členky žiadajú poslancov, aby prerušili rokovanie o novele interrupčného zákona do rozhodnutia Ústavného súdu. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Diskusia okolo interrupčného zákona rozdeľuje nielen politikov, ale aj ženy. Na petičnú akciu ženských združení na podporu zákona o interrupciách z dielne ANO zareagovala včera iniciatíva žien za práva dieťaťa.
Iniciatíva, ktorú podporuje poslankyňa KDH Mária Demeterová, vyzýva poslancov, aby prerušili rokovanie o novele zákona. ANO v nej navrhuje uzákoniť právo na interrupciu do 24. týždňa, ak je plod geneticky poškodený.
„Vyzývame na začatie celospoločenského dialógu. Doterajšia diskusia bola skôr jednostranná,“ povedala hovorkyňa iniciatívy Marcela Dobešová.
Podľa nej interrupcia je „násilie spáchané na ženách a zbavuje ženy, mužov i štát zodpovednosti“. Keďže dieťa je podľa iniciatívy už od okamihu počatia človekom, je interrupcia vraždou.
Aktivisti iniciatívy pozbierali doteraz 7700 podpisov a budú pokračovať do septembra. Podpisy budú darčekom pre pápeža, ktorý príde na Slovensko na jeseň. „Svätý otec bude hlásať o novom feminizme, podľa ktorého žena si má uchovať svoju identitu a má svoje materstvo zveľaďovať,“ dodáva Dobešová.
Demeterová, ktorá je aj predsedníčkou Kresťanskodemokratického zväzu žien Slovenska, tvrdí, že podpora KDH pre iniciatívu nie je politická. „Obracajú sa na mňa ženy, ktoré neveria, že spoločnosť sa nevie postarať o postihnuté deti. Zistila som, že títo ľudia nám pomáhajú a obohacujú náš život. Sú oveľa šťastnejší, ako dokážeme byť my.“
Eva Greyová z iniciatívy upozorňuje, že interrupcia je nebezpečným zásahom do tela ženy, ktorý môže poškodiť vnútorné orgány a ohroziť plodnosť ženy. „Mnoho žien ani nevie, čo ich čaká po potrate,“ vysvetľuje.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI