príde k nadradeniu cirkevného práva právu suverénneho štátu - tento stav bol na našom území odstránený ešte v 19. storočí. Uvádza sa to v stanovisku Najvyššieho súdu (NS SR) k návrhu Zmluvy medzi SR a Vatikánom o katolíckej výchove a vzdelávaní, ktorú v týchto dňoch predložil do medzirezortného pripomienkového konania minister školstva Martin Fronc.
Ústredné štátne orgány vzniesli voči navrhovanej zmluve celkovo 82 pripomienok, z toho až 16 zásadných. Najviac ich predložili ministerstvá práce a sociálnych vecí, obrany, financií a NS SR. Ten tiež zmluve vytýka, že nerešpektuje rovnosť medzi občanmi ostatných vierovyznaní pred zákonom, lebo v dôsledku uplatnenia zmluvy bude mať odlišné právne postavenie občan SR, ktorý nie je katolík, ako ten, ktorý má katolícke vierovyznanie. Občan-katolík bude mať zaručené aj finančné zabezpečenie svojho náboženského vzdelávania zo strany štátu, na rozdiel od príslušníkov iných vierovyznaní, čím príde k pozitívnej diskriminácii katolíckej viery," skonštatoval NS SR.
Fronc v zmluve okrem iného žiada, aby novozriadené Katolícke pedagogické a katechetické centrum bolo financované zo štátneho rozpočtu. Pôvodne tiež navrhoval, aby Slovenská televízia a Slovenský rozhlas vysielali len také programy, ktoré "budú zodpovedne zohľadňovať náboženské cítenie katolíkov". Podľa ministra práce a sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka je táto požiadavka absurdná, pretože by to znamenalo, že napríklad aj pri vysielaní relácií o iných cirkvách by muselo byť zohľadnené náboženské cítenie katolíkov. Fronc preto tento návrh už z predloženého textu zmluvy vymazal. Kaník zásadne nesúhlasí ani s požiadavkou, aby sa náboženská výchova vyučovala na základných a stredných školách ako povinne voliteľný predmet. Zmluva totiž neuvádza, aká je tá druhá voľba.
Za neprijateľnú považuje Kaníkovo ministerstvo aj ustanovenie zmluvy, že SR nebude požadovať, aby katolícke školy uskutočňovali také výchovné a vzdelávacie programy, ktoré nezodpovedajú katolíckej výchove a vzdelávaniu. Toto ustanovenie by totiž znamenalo, že zo všeobecnovzdelávacích a odborných predmetov, ktoré sa vyučujú na štátnych školách, sa vyselektuje len to, čo zodpovedá katolíckej výchove a vzdelávaniu. "Etická výchova by sa tak mohla zúžiť len na kresťanskú etickú výchovu. Bola by to praktická podoba nadradenia jedného vierovyznania nad občiansky princíp," uvádza sa v stanovisku ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podľa ministerstva financií zmluve v súvislosti s financovaním katolíckeho školstva chýba tiež presný finančný výpočet nákladov, ktoré by mali byť na ťarchu štátneho rozpočtu. Predkladateľov návrhu preto upozorňuje, že štát môže na jednotlivé projekty prispievať, ale nie aj financovať ich v celom rozsahu zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo školstva navyše vôbec neuviedlo, aké dôsledky pre štátny rozpočet bude mať financovanie výroby a distribúcie učebníc, a aké budú náklady na jednotlivé aktivity a prevádzku rôznych inštitúcií. Podľa ministerstva financií je nevyhnutné prehodnotiť aj znenie ustanovenia, ktoré stanovuje, že "na ostatných školách predmet náboženská výchova vyučuje osoba poverená katolíckou cirkvou". To zrejme totiž nebude možné napríklad na evanjelických lýceách.