Piatok, 19. apríl, 2019

Čítanie na víkend: Slovensko na krásnych fotografiách aj tabu, ktoré padlo

Rozhovor o veciach, o ktorých sa nehovorí ľahko, trápenie Alaina Delona aj historky zo smradľavých nemocníc. Pozrite si prehľad magazínového čítania.

Miloš Alexander Bazovský: Bez názvu 1930 - 1945. (Zdroj: SNG)

Legendy o maliarovi, čo prebrázdil Slovensko

Prečítajte si tiež: V krčme naňho padla mŕtvola. Drsný kraj zachytil na málo známych fotografiách

Keď sa šiel Miloš Alexander Bazovský občerstviť do pohostinstva v Detve, smäd uhasil strachom. Zatlačil do dverí, za ktorými bol ako zvyčajne ruch a šum. Lenže nešli. Niečo mu tam zavadzalo. Potlačil ešte viac a keď sa mu ich konečne podarilo otvoriť, čakalo ho nemilé prekvapenie.

Legendárne historky zo života jedného z najvýznamnejších slovenských maliarov, jeho postoje a málo známe fotografie, z ktorých niektoré sa stali preobrazom k maľbám, spojil do príbehu s výpravnou fotogalériou Mário Šmýkal.

Využil poslednú šancu a vyhral

Prečítajte si tiež: Prestal chodiť, no neprestal myslieť. Eštebákov a komunistov rozobral tínedžer

Keď bol Timotej Práznovský malý, často padal. Lekári nevedeli zistiť, čo mu je. Až v pätnástich rokoch určili genetickými testmi, že má spinálnu muskulárnu atrofiu.

Pri tejto chorobe postupne ochabujú svaly a pri niektorých jej typoch deti aj veľmi skoro zomierajú. Timo má tretí typ choroby, pri ktorom nie je dĺžka života skrátená, no ochabujú mu horné svaly na nohách a trochu aj na rukách.

Zato hlava mu funguje obdivuhodne. O československých dejinách vie viac než vysokoškoláci a nezriedka viac než niektorí profesori histórie. Dokázal to na nedávnej medzinárodnej súťaži, o ktorej zistila viac Ela Rybárová.

Rozhovor o veciach, ktoré sa nehovoria ľahko

Prečítajte si tiež: Z Matúša je Matia: Nechcela som, aby sa to moji rodičia dozvedeli od iných

Hrával hádzanú. Dlho sa dokázal rozprávať o hudbe aj o jej vzniku. Sedel tam vpredu, a keď nastalo ticho, jednoducho sa musel ozvať. A potom to - pre mnohých prekvapivo - zrazu bola ona. Z Matúša sa stala Matia.

„Nemôže to byť tak, že právo na takúto slobodu majú len tí, čo si môžu dovoliť drahé procedúry,“ vysvetľuje v rozhovore Tomáša Prokopčáka dídžejka a producentka Matia Lenická známa aj ako B- complex.

Trápenie legendárneho herca

Prečítajte si tiež: Alain Delon: Bohužiaľ, moji synovia nepochopili, že nežijú vo filme

Alain-Fabien Delon prespal u svojho otca naposledy deň pred svojimi osemnástymi narodeninami. Potom si počkal, keď odbije polnoc a do minúty bol preč aj s pobaleným kufrom. Oslobodil sa od rodičov, o ktorých hovoril, že sú jeho najväčšími nepriateľmi.

Alain Delon odvtedy musí byť v strehu. Je presvedčený, že jeho dvadsaťročný syn si od redakcií dáva platiť za to, že ho v médiách ohovára. Uráža a zahanbuje.

Problémový bol aj Delonov starší syn Anthony. Ako sa legendárny francúzsky herec s týmito ranami vyrovnáva, opisuje Kristína Kúdelová.

Príbeh odvážnej ošetrovateľky

Prečítajte si tiež: Z nemocníc vyhnala potkany, otvorila v nich okná a vyprala bielizeň

V časoch, keď sa Florence Nightingalová pustila do svojho celoživotného diela, boli nemocnice hrôzostrašnými miestami, kde by ste sa nechceli ocitnúť.

Pacienti s rôznymi diagnózami ležali v špinavých posteliach a nevetraných izbách, neexistovali nočné služby a personál často nemal ani základné informácie o anatómii.

Rozhodne to nebolo miesto, kde by ste čakali mladú dámu z dobrej rodiny. Sedemnásťročná Florence Nightingalová si však postavila hlavu a rozhodla sa, že to zmení. Akými ťahmi sa jej to skutočne podarilo, vysvetľuje Soňa Jánošová.