Sobota, 11. január, 2020
DOPLNENÉ 5.11.2012 O 13:45

Únia platila státisíce za mŕtvy lesnícky portál

Minister Jahnátek opäť vymenoval za šéfa lesníckeho centra človeka, ktorý za HZDS kúpil sporný systém.

Problémom je web. (Zdroj: REPROFOTO - SME)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Keď budú chcieť majitelia lesov získať informácie od ktorejkoľvek štátnej inštitúcie, prídu na portál forestportal.nlcsk.org, kde vyplnia formulár a neskôr dostanú na svoje otázky odpoveď.

Tak mal vyzerať web pre lesníkov, na ktorý nám Európska únia pred dvoma rokmi prispela vyše 700-­tisíc eur.

V skutočnosti ide o takmer mŕtvy web s pár diskusnými príspevkami z roku 2010. Poslanci OĽaNO Ján Mičovský, Mikuláš Huba a Martin Fecko hovoria, že môže ísť o tunel, a podávajú preto trestné oznámenie.

video //www.sme.sk/vp/25378/

Výsledok pred súťažou

Už obstaranie systému sprevádzali podozrivé okolnosti. Bolo to za ministra Stanislava Becíka z HZDS, keď Národnému lesníckemu centru šéfoval Martin Moravčík.

Moravčíka za šéfa centra pred dvoma týždňami opäť vymenoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek zo Smeru. Denníku SME minister tvrdil, že o nákupe systému nič nevie a počuje o ňom prvýkrát.

Víťaz zrejme dostal vyrozumenie už deň predtým, ako komisia súťaž vyhodnotila.

Bývalá kontrolórka NLC Ľubica Lapinová SME povedala, že o odoslaní informácie víťazovi tendra, firme ICZ Slovakia sa dozvedela z oficiálnych dokumentov centra. „Zistila som to podľa výpisu z poštovej knihy, kde je zaevidované odoslanie.“

O systéme
Lesný web
  • mal umožňovať, aby sa majitelia lesov so svojimi požiadavkami obracali na úrady cez jeden portál,
  • stál takmer 700­tisíc eur z eurofondov,
  • obstrarali ho za ministra Stanislava Becíka z HZDS,
  • je schovaný a zjavne málo používaný.

Lapinová hovorí, že má písomné dôkazy, že výberová komisia vyhodnocovala ponuky až o deň neskôr. „Sú to vyjadrenia samotných členov komisie. Niektorí sa na vyhodnotení nezúčastnili, niektorí napísali, že to vyhodnocovali až na druhý deň.“

Priznal to aj predseda komisie vo vyjadrení k vnútornej kontrole, ktorú robili Lapinová a právnička organizácie.

Kontrolórku tento rok z organizačných dôvodov prepustili.

ICZ Slovakia mala za práce dostať okolo 400-­tisíc eur, zvyšok mal zostať centru.

Web je pritom z troch štvrtín len kópiou stránky forestportal.sk, ktorá fungovala ešte pred tendrom. Na hlavnej stránke NLC na nový portál ani nie je odkaz.

Prečo taký drahý web s novým systémom nefunguje a ako ho vlastne obstarali, nie je jasné.

„S ohľadom na závažnosť medializovaných skutočností týkajúcich sa NLC vám oznamujeme, že vo veľmi krátkom čase na ne zareagujeme písomným stanoviskom, v ktorom preukážeme neopodstatnenosť tvrdení,“ odpísal na otázky SME staronový riaditeľ centra Moravčík.

Šéf ICZ Slovakia Martin Terkovič hovorí, že jeho firma lesníkom dodala všetko, čo mala a ohradzuje sa proti slovám o tuneli. Ako so systémom lesníci naložili podľa neho nie je vecou ICZ.

„Ide o štandardnú dodávku komplexného informačného systému podľa zadania zákazníka, bol štandardne a transparentne obstaraný,“ hovorí Terkovič. Za prípadom vidí osobné spory vo vedení lesníckeho centra.

Igor Morong, ktorý NLC krátko za ministra Zsolta Simona z Mosta­Hídu riadil, tvrdí, že tender sa mu zdal čudný. Aj preto firme nezaplatil poslednú faktúru a nariadil spomínanú kontrolu.

Majitelia lesov telefonujú

Šéf Združenia vlastníkov neštátnych lesov Juraj Vanko hovorí o portáli ako o „polomŕtvom“. Vraví, že ho nevyužívajú.

Keď potrebujú informáciu od NLC alebo od inej inštitúcie, zavolajú tam alebo pošlú e­mail. Tak to robili aj pred projektom za 700­-tisíc eur.

Nlc