SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľká vojna mala byť prechádzkou. Nemci verili, že idú na výlet (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

zánik našej milovanej monarchie

bol veľkou chybou.. strojcov toho celého si však spravodlivosť našla celkom rýchlo.. nenávidený ruský cár bol pár rokov na to zabitý aj s celou rodinou, no a srbi sú už sto rokov najmenej populárnym národom európy..

~tak im treba~
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nebol

to je falošná predstava, že otrok bude nadšene podporovať svojho otrokára.
názor občanov na existenciu cisárstva jasne vyjadrili občania v roku 1918
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bol..

slováci boli v monarchii držaní nakrátko a to im v podstate aj vyhovovalo.. dvadsať rokov po nelegálnom osamostatnení sa z kráľovského náručia sa z nich stali otrokári ultra.. zo svojich spoluobčanov urobili nevoľníkov v novovytvorených pracovných táboroch.. desaťtisíce z nich dokonca s radosťou vyviezli.. takéto niečo by v monarchii bolo úplne nemysliteľné..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"takéto niečo by v monarchii bolo úplne nemysliteľné"
chceš povedať, že Rakúšania a maďari neposielali svojich občanov do plynu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

rakúšania boli anektovaní, takže nekonali podľa svojej vôle.. maďari vypravili vlaky na sever až 26 mesiacov pozdejšie ako hnedo-aktívni slováci.. a aj to len preto, lebo ich štát obsadila nemecká armáda..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ty žiješ vo vlastných bludoch a klame

rakúšania boli väčší nacisti ako nemci...
maďari nenávidia slovanov a židov aj dnes
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

velmi faktograicka

reakcia...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bol to zločinný nezmysel

myslím vypuknutie vojny - ten nezmyselný a hlúpy atentát a následné nadšenie európskych národov pochodujúcich do vojny (zďaleka sa to netýkalo iba Nemecka. Francúzsko sa nevedelo dočkať odvety za r.1870 a keď sa mu podarilo zmieriť Rusko s Britániou a dokončiť tak nemecké obkľúčenie, nič nemohlo vojne zabrániť).

Paradoxne najviac doplatilo na porážku R-Ú, ktoré malo vtedy starého senilného cisára a vojnu vlastne ani nechcelo. Tvrdé ultimátum Srbsku bol ďalší v rade nezmyslov.

Ale najväčší zločin a nezmysel prvej svetovej vojny bola mierová konferencia vo Versailles a podmienky Nemecku (reparácie, strata územia, zákaz armády, obsadenie Porýnia a snaha ho premeniť na roľnícku krajinu). Toto úplne zbytočné a nezmyselné pokorenie bolo zločinom, ktorý priviedol k moci Hitlera a následne do Európy Stalina a ruský komunizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A stačilo len trochu pokory,

keby právnici pokornejšie žili a netúžili po prezidentovaní a vládnutí na vlastnom mini piesočku.
Vládcovia neriešili zločiny politicky (na úrovni celej krajiny) - atentát vyhlásením vojny...

Predsa, keď ľudia spolupracujú - vždy sa im lepšie žije.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

treba si uvedomiť

že komunistické strany vznikli ako odpor časti sociálnej demokracie proti podpore vojny socialistickou internacionálou (zoskupením sociálnodemokratických strán). ako sa ukazovalo zverstvo veľkej vojny, tak komunistické strany, založené na odpore voči vojne, získavali podporu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je paradox, že?

Vznikli ako odpor k vojne, a vzapätí národný socializmus spolu s komunistickým socializmom rozpútali omnoho ničivejšiu vojnu a ďaleko väčšie zverstvá.

Typický príklad riešenia problému tými úplne najnevhodnejšímí prostriedkami.
Pripomína mi to dnešok - problémy so životným prostredím sa riešia bojom proti slobode a kapitalizmu, problémy so sexuálnou a rasovou diskrimináciou sa riešia bojom proti tradičnej morálke.
Máme tendenciu riešiť problém tak, že to spôsobí ďaleko väčšiu skazu než problém samotný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

HISTORICKY OMYL

Nechapem ze sa Nemci na toto dobrodruzstvo dali, a uz vobec nie Rak-Uhorsko. Nemci ovladali predsa po franc-pruskej vojne vsetky sporne uzemia na zapade (Alsasko-Lotrinsko) a na vychode ovladali aj cosi naviac (cast Polska po jeho tretom deleni). Rakusko-Uhorsko ani nehovoriac - Habsburgovci mohli byt radi, ze ovladaju take obrovske zmiesane uzemie, a celu silu mali sustredit na udrzanie existujuceho panstva, ktore zjavne prevysovalo ich moznosti.
Iste, Nemci zavideli VB a FRA ich kolonialnu risu a ze dosli neskoro k deleniu sveta kvoli neskoremu zjednoteniu - ale to mohli riesit vybudovanim obrovskeho lodstva a prenesenim vojny do zamorskych uzemi a rozsirovanim existujucich kolonii (nemecka vychodna afrika, Namibia, atd), najma sa mohli zmocnit velkych Holandskych kolonii v Indonezii a dalsich slabsich europskych statov (Spanielsko, Portugalsko) - tam mohli ventilovat svoju vojensku prebytocnu "energiu". Nehovoriac o tom, ze boli na koni uz po franc-pruskej vojne a vtedy sa mohli zmocnit jej drzav v zamori (FRA by radi vsetko odovzdali, len aby Prusi odisli z Pariza).
1. sv. vojna im priniesla len stratu velkych uzemi (Als-Lotrinsko, casti vychodneho pruska, vsetky kolonie), reparacie, a frustraciu veducu k este vacsej katastrofe - 2.sv.vojne - a k strate dalsich uzemi.
Pre Rak.-Uhorsko to znamenalo KO.
Z globalneho hladiska to na jednej strane prinieslo oslobodenie mnohych narodov a vznik novych statov (CSR, Polsko, Finsko, balkan), ale na druhej strane - okrem milionov zivotov -aj nastup komunizmu, fasizmu a tym vytvorenie podmienok pre 2.sv.vojnu a nasledne studenu vojnu. Cize da sa povedat, ze z historickeho hladiska to bola jedna z najhorsich udalosti v dejinach ludstva, ktora mohla svojimi konzekvenciami viest az k jeho zaniku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

veľký národ si kladie veľké ciele

to je prirodzené a správne, ale Nemci to naozaj prehnali.
A že veľkým národom boli, o tom niet pochýb - bez konkurencie najlepší vo filozofii a hudbe, v ďalších oblastiach tiež na špici. A vojensky dokázali v tej ďalšej vojne niekoľko rokov bojovať skoro sami proti celému svetu.

Ale dobehla ich vlastná arogancia - ako inak sa dá nazvať invázia do Ruska v letných uniformách?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hitler mal v pláne poraziť Rusko do

konca jesene.
bolo by sa mu to aj podarilo, škrt cez rozpočet nastal v Juhoslovanskom kráľovstve.
tam stratil vyše mesiaca a do Ruska vtrhol s 6 - týždňovýn omeškaním .
a tam prišli hrozné dažde a ešte hroznejšia zima.
( aj Napoleon mal podobné šťastie )
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov