SME

Diskusia k článku: Akým signálom sa začali boje? Otestujte sa z SNP

Rok 1944 bol pre Slovensko historicky významný – povstalci sa vzopreli obsadeniu Slovenska nemeckou armádou.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
23 príspevkov

  • meno

    Ako to bolo naozaj?

    Ked si precitam nieco o SNP, stale mi to vychadza, ze SNP nebolo povstanie naroda, ale povstanie na prikaz par vplyvných ludi, ktori ho organizovali - za vojensku zlozku to bol podplukovnik Golian. Ak by on nevyhlasil v podstate povstanie, tak nas narod by asi iba ticho mlcal. Cize podla mna sa nedialo nic ine, ako to, ze nas narod, tak ako vzdy, potreboval vodcu, aby sa do niecoho takeho pustil. Tymto nechcem degradovat tych, ktori tam trpeli a padli, pripadne boli raneni - patri im vsetka cest a slava, ale opakujem, nemyslim si, ze to bolo ludove povstanie ako napr. v 1989 Nezna revolucia, ale ze to bolo na prikazy ludi vo vedúcich postoch statu, ktori to organzovali. Nebolo to tak, ze sa ludia spontanne zhromazdili napr. v BB na namesti s nejakym protestom proti vojne a fasistom a nasledne sa spontanne zorganizovali, ako tomu bolo v 1989. Aj pre tuto nasu vlastnost u nas stale pretrvava korupcia, rozkradanie, nizka zivotna uroven, nespravodlivost atd., lebo sa jednoducho nenajde vodca (alebo skupina mladych nezatazenych ludi ako v 1989), ktory by zorganizoval ludi, lebo nasi ludia su ako ovce - nechaju sa strihat, stazuju sa, ze sa im zle zije, no to je vsetko, viac pre vylepseinie svojej situacie neurobia - sami za seba cez svoje zmyslanie jednoducho nevyjdu do ulic... Aj pocas SNP podla mna tato vlastnost vela zohrala, lebo posluchli Goliana aj preto, lebo bol vysoky vojensky velitel a bali sa, ze ked ho neuposluchnu budu potrestani. Bol by som rad, ak by sa nejaky historik nebal preskumat aj tento aspekt SNP - do akej miery mam pravdu alebo nech zdovodni, preco ju nemam ani trochu. Prosim o pripadne reakcie na moj príspevok na urovni, bez emocii, len logicke argumenty - dakujem.
    • Te_quiero_puta
      Povstanie nebolo NA PRIKAZ. Je samozrejme, ze ak mas nespokojny narod, tak sa caka na nejaky impulz, prvy cin a nasledne sa ludia pridaju. Je nezmyslom cakat na "spontanne zhromazdenie v Banskej Bystrici" - to akoze by si v jeden den vsetci zmysleli, ze prave teraz nastal cas? Je nespokojnost, ta rastie, pohar sa naplna, ludia sa zacnu spajat, debatovat,, radit sa co by bolo treba urobit, rozmyslat s kym by sa to dalo urobit, odvaznejsi aj nieco urobia, odvaznejsi nieco vyvedu, represia sa stupnuju... a naraz pride impulz a ide sa na namestie, k ostatnym... a zrazu mas francuzsku revoluciu, SNP, rok 1956, 1989...
  • 2arne

    Bolo jasné,že nemecko vojnu prehrá.Tak synovia išli zachranovať otcov gardistov,aby sa nepovedalo.Đaleko to nemá od Pražského povstania.

    Teraz nemám na mysli Goliana,Viesta a spol.Ale tých miestami aj 16 ročných chlapcov,ak v rodine nebol starší.Kde sa podeli ľudáci po vojne?Zrazu ich nebolo.Ostal iba Tiso a spol. Ale ten manetok po židoch,niekto predsa ukradol-arizoval.
  • však_čitaj_ako_pišu

    V našom kraji...

    občas niekto spomenie už skoro legendu o povstani. Do našej dediny prišlo nakladne auto s partizanmi plne zbrani v domneni že to obyvatelia podporia a hneď sa pridaju k odboju. Keď sa takmer nikto nepridal okrem pytliakov a priekupnikov čo chceli len zbrane zadarmo tak to by ešte ušlo no keď si majetnejši gazdovia zapytali za proviant peniaze tak trpezlivosť partizanov prešla. Začali sa vyhražať najprv starostovi potom fararovi, učiteľovi a notarovi. Nič však nepomahalo len odisť z dediny s tym malo čo dostali od najchudobnejšich. Keď partizani odišli starosta zvolal najstaršich a ti upozornili že už ma dedina dvoch nepriateľov a tak sa treba aj spravať. Nakazali fararovi aby v nedeľu služil omšu rano o siedmej bez zvonenia a zvonilo sa tak akoby bola omša o desiatej. Ľudia tak mali po rannej omši opustiť stred obce a ukryť sa doma v pivniciach. Tak ako rozhodli aj urobili a to akoby vopred vedeli čo urobia partizani. Ti presne o pol jedenastej spustili delostrelecku paľbu na kostol a stred dediny. Kostol netrafili len niekoľko striech za vežou a tak presne označili svoju polohu v lese pre nemecke jednotky. Po desiatich, pätnastich strelach partizani prestali. Pre nemecke jednotky ktore prišli do dediny boli škody napachane partizanmi signalom že proti jej obyvateľom netreba použiť zbrane. Tak dedina prečkala aj povstanie aj front. Odvtedy sa humorne a všeobecne v našom kraji traduje že keď bohatši stretne chudobnejšieho tak povie "Svanina po dvieste pjadesiat".
  • Bango 1

    Dobrodruhovia a darebáci

    Môj otec bol účastníkom povstania a mám to teda s prvej ruky. Ako slovenský vojak sa s jednotkou presúvali na východ. Zastavili ich partizáni a organizátori povstania a museli sa pod nátlakom zastrelenia pridať k povstaniu, lebo tak rozhodol ich veliteľ. Samozrejme nikto z radových vojakov nechcel ísť bojovať. Spomínal ,že nejakí dvaja vojaci, dostali trest smrti zastrelením za to,lebo opustili bunker pred nemeckou presilou. A ich veliteľ, čo ich do toho nanútil, po obkľúčení Nemcami si jednoducho obliekol civil ,ktorý mal už prichystaný a zdrhol ako potkan, tak isto ako aj hrdinskí slovenskí generáli ,tiež ich Nemci chytili prezlečených v civile ako zbabelých potkanov ,ktorí iných nútili ísť na istú smrť. Zbabelí hrdinovia, ktorí dostali generálske výložky iba za zradu vlastného národa, ktorí ich živil a ktorému prisahali.Nikdy nikde nebojovali ,len sedeli v kancelárii a organizovali iných do bojov. A tak musím iba konštatovať ,že títo zbabelci ktorí opustili svojich vojakov obkľúčených v horách dostali trest podľa zásluhy. A na záver, otec to prežil,zajali ho Nemci a transportovali ho do medzinárodného zajateckého tábora, do Saganu. Domov prišiel na bicykli až začiatkom júna ,keď si už všetci mysleli ,že je mŕtvy. No nespoznala ho ani vlastná matka ,a opýtala sa ho čo si praje,lebo bol strašne vychudnutý. A on jej povedal mama ,čo ma nepoznáš? No skončil celkom dobre, aj keď s navždy podlomeným zdravím, celý život ťažko pracoval a dožil sa 58 rokov ,nie tak ako partizáni ktorí si s toho jednoducho urobili živnosť a chodili deťom do škôl prednášať svoje hrdinské činy ešte 40 rokov.

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 156
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 477
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 671
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 531
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 644