SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Novú dekanku nechcú, v jej texte vidia plagiát (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

hra na docentov profesorov rektorov dekanov konci vzdy rovnako, vzdy sa kazda svinka drzi poriadne svojho valova. Co by chudinka inak robila ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A najvacsia tma je pod lampou

Vraj je to plagiat ale aj s tym nebudem nic robit.

Aky Krivak!!!!

Takze odpad su tam uplne vsteci aj s absolventami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi nebudem popularny

Ale su myslienky a myslienky. Neviem podrobnosti ale uvedeny akoze priestupok mne osobne vyznieva ako volovina. Zas kazdu jednu myslienku citovat ked je parafrazovana ...no tak, keby tam objavil liek na rakovinu a neprisudila mu ho, ok jasna kradez, ale ak niekto parafrazuje (teda necituje) nejaku myslienku v spolocensko-humanitnej oblasti a niekto si to narokuje, mne osobne pride ako snaha Iphonu sudit sa lebo ved my mame oble rohy a vy ste nam ich ukradli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mylis sa

Ide o myslienku, nie o text. To znamena, ze ak autor vyjadri nejaku myslienku a druhy autor vyjadri tu istu myslienku, ale inymi slovami (parafrazovanie) a pritom tu myslienku neoznaci citacnym indexom, ze to je myslienka ineho autora, tak to je kradez.

Za jednou myslienkou (nie kazdou) mozno najst dlhe dni alebo tyzdne vyskumu, samostudia, citania inych diel a pochopenie problematiky a nasledne vyvodenie vlastneho nazoru. Cize niekto investuje - cas, peniaze, energiu, aby vytvoril nejaku myslienku, ktoru uverejni v diele (kniha, ucebnica) a potom predava. Niekto iny si to dielo precita a preparafrazuje tie myslienky a potom vyda ine dielo. Zda sa ti to spravne?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hrúza

Precital som si Tvoj prispevok a suhlasim s tym, ze navrhovatelia odvolania, nevymenovania potrebuju tyzdne a mozno aj roky studia , aby vygenerovali co i len jednoduchu myslienku. By ma zaujimala cena tej myslienky a jej spolocensky( nie len ekonomicky prospech).


Co sa tyka obsahu clanku. Ak pani porusila niekoho prava, nech ju zazaluje, ak bude rozsudok, treba ju odvolat. Pokial nie je rozsudok treba na nu hladiet ako na cloveka co ma jeden nazor a skupina ma nazor druhy.

Ale z formy ako sa to deje si myslim, ze je to len revans alebo objektivna potreba nevymenovat niekoho kto je neschopny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Porusenie akych prav? Tu nejde o to ci pani porusila niekoho prava, parafrazovanie bez uvedenia zdroja nie je samo o sebe protipravne si myslim.

Avsak univerzity maju velku autonomiu. Maju vedecke rady, ktore prerokuvaju vela veci a okrem ineho mozu davat navrh na vymenovanie funkcionarov na skole. A ked rada dojde k zaveru, ze o plagiat islo, tak nepotrebuju mat ziaden rozsudok a mozu si odvolat/nenavrhnut na menovanie koho chcu.

Co sa tyka formy... no neviem, sak uz sama pani priznala,ze je to plagiat ked povedala,ze by bolo zbytocne citovat ked uz raz citovala toho autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ved prave. Ide o nič.
Einstainove objavy vymyslela jeho zena a aj tak je symbolom vedy a vyskumu.
Obor, o ktorom sa diskutuje je pre prakticke vyuzitie " pavedou".
V tomto spore sa riesia iba osobne ambicie a sympotie alebo antipatie.
Je hrozne, za kolko hovadin sa platia peniaze.
Navrhoval by som, aby si veda a vyskum na seba zarabali same!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vieme, veď Eistein bola žena.

To objavili už Poliaci v Sexmisii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To neviem. Ale to co som napisal je pravda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tieto formálne pravidlá sú nanič

Je predsa jedno, či sa uvedie-neuvedie citácia alebo sa "iba" parafrázuje. Výdobytky vedy patria celému ľudstvu, tak by mal rozhodovať celospoločenský prínos, nie prvenstvo.
Ak druhý, tretí či ďalší autor príde s tou istou myšlienkou, ale ju lepšie formuluje z hľadiska praktického využitia, tak je to prínos a zaslúži si ocenenie. Vôbec netreba skúmať, či bol prvý a či citoval. Len tí, čo nevedia posúdiť obsah, posudzujú formálnosti.

Samozrejme, hovorím všeobecne. Mám trochu pochybnosti o tom, či ekonomická "veda" ako taká je prínosom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, súhlasím (najviac asi s poslednou vetou :) ). Ale aj keď človek len parafrázuje či preformuluje nejakú cudziu myšlienku, mal by dosledne citovať. Myslím, že nejde o prvenstvo, ale aby sa proste človek nechválil cudzím perím. Ak je nejaká reformulácia prínosom, bude ocenená aj vtedy, ak je autorom povodnej myšlienky niekto iný. Ale treba citovať povodného autora.

Ale moja skúsenosť je taká, že práca hovorí sama za seba, či je plagiátom alebo nie. Už som napríklad oponoval diplomové práce, kde sa autor veľmi netrápil s citáciami, čo som mu vytkol, ale z práce samotnej bolo jasné, že je to šikovný študent a že si na práci dal záležať. Naopak, videl som práce, kde nebolo absolútne nič nové, a naviac ani neboli zdroje citované. Laik by tak mohol mať dojem, že je to vynikajúca práca, a pritom šlo o operáciu Ctrl+C, Ctrl+V.

Neviem teda, ako to chodí v humanitných a ekonomických vedách, ale na základe toho, čo poznám z oblasti prírodných vied by som asi veril tomu, že ak sa viac odborníkov zhodne na tom, že ide o plagiát, asi to bude pravda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ťažko povedať, keď to hlavne treba vidieť. Prípadne si vypožičať práve tú vraj citovanú a parafrázovanú knihu z roku 2007. Najskôr to však bude presné, ako aj uviedol mehmed v poslednom odseku... A v konečnom dôsledku vidieť dôsledky niekde inde v práci. Je možné, že výsledok tých dotknutých strán je vyvodený v závere (a niekedy môže byť podrobený riadnej kritike!).

I tak ťažko povedať, v humanitnej vede je to stále diskutabilné. Skôr by to bol osožný nejaký človek znajúci jej predošlú prácu a tá by bola podrobená hlbšej analýze.

Citácia a jeho celý aparát je úplne odlišný, hlavne v humanitnej sfére. Prakticky vzaté je to dosť výstižné ako som prednedávnom čítal ohľadom zdrojového kódu: v románe môže autor spraviť možno nejakú pravopisnú chybu na strane xy, ale ak sa to stane programátorovi, tak celý zdrojový kód a jeho program je úplne v ťahu a k ničomu! :)) Prakticky sa stáva,že citácie pod čiarou v mnohých humanitných dielach, alebo hlavne historické štúdie rôzneho rozsahu sú vlastne dlhé "rozprávačky" o tom čo/ako/kde sa zobralo, alebo aj akási obhajoba. Ťažko povedať, keďže ja skôr čítam historické štúdie zo záujmu a záľuby som to i nejaký čas študoval. Usudzujem, že niečo s názvom "Teoretické východiská občianskej spoločnosti" bude mať hlavne spoločné skôr so sociálnou ekonomikou, filozofiou, etikou a rôznymi tými ďalšími oblasťami.

Najlepšie by bolo, pri akejkoľvek práci proste dokladať i pracovné prostredie i s prípadnými glosami (poznámkovým aparátom, zdroje). Proste taký worklook. Lebo prakticky je to vzaté a tou by som tú myšlienku chcel dokončiť ako s tým zdrojovým kódom niekedy v tej humanitnej sfére. Niekedy sa tam riadne chytajú za slová (keďže pre nich je to nejaká hodnota s ktorou sa dá pracovať) a prakticky celý text je vlastne rozložený na úplné drobné.

Okej, ale zas je už pól 5 ráno a nič zas nestíham. :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím

Okrem toho existuje pojem duševné vlastníctvo. Nie je možné iba tak si "požičať" myšlienky.
Plne súhlasím sa vašim posledným odstavcom.
http://www.itpravo.sk/dusevne-...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

útlocitnosť....

Niekoľko "zainteresovaných" a zaujatých sa dalo dokopy a riešia formálny a zbytočný problém. Ak by si ľudia prečítali tú prácu a porovnali s tou druhou, mali by lepší obraz o tom, čo sa stalo. Je zaujímavé, že tieto útlocitné osoby sa neozvali, keď dekan z fakulty manažmentu UK osobne sfalšoval výsledky prijímacích skúšok u dvoch študentov (jedna zo študentiek bola dcérou šéfa G.M.Fund)... Dekana nevedel odvolať rektor ani minister. Novinári sa vtedy iba prizerali... Senát fakulty 2x v hlasovaní dekana podporil vo funkcie (dnes funkcionárči ďalej a ukazuje sa, že "kamarátšaft" s tým G.M.F šéfom sa oplatil). Útlocitná akademická obec univerzity a fakulty neurobila nič (aj tie osoby podpísané pod touto petíciou mlčali). Je zaujímavé, že pred voľbami dekana sa tieto osoby neozvali... A niekto si musel dať sakramentskú prácu, aby takúto prkotinu objavil. Museli to robiť vo veľkom tíme. Ak by si dal niekto prácu a preveril publikačnú činnosť signatárov... tak by prišiel na podobné prkotiny... a v podstatne vyššej miere. Aj preto na Slovensku je veľmi málo ľudí, ktorí by zverejnili svoje vlastné spisy k habilitácii alebo profesúre. Pri čítaní týchto spisov by mnoho ľudí precitlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hmm...Plagiatorstvo v texte s nazvom "Teoretické východiská občianskej spoločnosti"....Myslim, ze trest smrti bude malo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tvrdenie proti tvrdeniu

pani docentka uvadza ze to nie je pravda, ze to len parafrazovala, ze su to jej myslienky, blah, blah, blah.

nuz, v takom pripade, najlepsia obrana je ukazka dalsich aspon 30-50 jej prac, kde dokaze ze ma svoje myslienky, ze je skutocne odbornicka vo svojom fachu, no nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo už len môže lepšie odzrkadľovať kvalitu VŠ v gubernii ako dekan plagiátor. Samozrejme s príslušnou reakciou po prichytení, že sa skutok nestal. Skrz naskrz prehnitá gubernia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na odľhahčenie, alebo skôr zaplakanie: Dodnes spomínam ako doc. na UMB uvádza v skriptách ako zdroj referaty.sk
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Doc. Mokra

Som trochu prekvapena, Docentku Mokru poznam, kedze mi pocas studii prednasala. Kazdy, kto bol na vysokej skole a pisal, ci uz bakalarsku alebo diplomovu pracu vie, ze sposoby citacie su rozne. Vacsinou si ich urcuje kazda univerzita, ci fakulta osobitne. Na mna docentka Mokra neposobi ako clovek, ktory by vedome chcel kopirovat texty cudzich ludi.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov