SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stredné školy majú mať dvanásť nových odborov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Nič nové pod slnkom

Učím v tomto rezorte dobrých 30 rokov a nič nové som v tomto návrhu nenašiel. Píše sa že zákon upravuje počet žiakov v skupinách na majstra a učitela. Toto bolo aj doteraz. Majster mohol mať max. 12 žiakov , ja som mal 14 a všetko bolo v poriadku. učitel v triede mal 6. Ja som ich mal 6 hodín v kuse - 60 minútove hodiny , učitel jednu hodinu 45 minútovu. Výnimky boli a budú. V odbornom školstve sa riešia nepodstatné problémy.Pokial bude každoročne klesať počet absolventov ZŠ tak počet žiakov na SOŠ nestúpne.p.Soták šéf klubu 500 to povedal jasne , pokial odborné školstvo budú ako zriaďovatelia riadiť kraje nič sa nezmení, nakolko kraje nemajú pre tieto školy odborníkov.p.Soták má súkromnu odbornú školu na ktorej žiaci neplatia ale si zarabaju.Nové odbory nič neriešia ani duálny systém nič nerieši. Duálny systém sme mali a teraz ho ideme zavádzať a tváriť sa čo to je za novinka. Je to len to že Švajčiari opajcovali náš systém z r.1952 a my hýkame ako telce na nové vráta , že čo to vymysleli.Tento systém fungoval vtedy keď pri každom veľkom podniku stálo učilište a v ňom sa učili odbory ktoré súviseli z výrobnym programomo podniku. U nás bol podnik krorýv 4500 zamestnancov a školu ktorá mala 500 žiakov , 90 % absolventov nastúpilo každý rok do podniku. Teraz má podnik cca 1200 zamestancov a škola neexistuje. Takýchto podnikov a škôl so zameraním na chémiu bolo pred 30 rokmi cca 15 , v súčastnosti samostatne neexistuje ani jedna.Budovy a zariadenia chátraju a stávaju sa terčom nájazdov bezdomovcov a vandalov. Vznikli mnohomiliove škody.Samozrejme nikto za nič nemôže a nikto neponesie za tento stav zodpovednosť.Všetko čo sa v tomto zákone navrhuje nič nerieši a nič nové neprinesenie. Niekto kto celý rok nič nerobí potrebuje vykázať činnosť.Príklad : v okrese máte 3 gymnázia a 5 odborných škôl. Tieto školy môžu prijať cca 800 žiakov ale absolventov ZŠ je sotva 500. Ako to dopadne ? Gymnázia naplnia kapacity na 100 % a odborné školy sa pobijú o ohlodanú kosť a berú všetko čo ostane.Je treba robiť prijímačky ? Chcete prijať 120 žiakov a hlási sa Vám 70. Prijimačky urobia všetci ,ak budete zásadovy a dôsledny prijimačky zvládne sotva 50 žiakov a zbytok zoberie konkurencia . Vy prepustíte pedagógov a zriaďovatel presunie dotácie na inú školu. Im je lautr jedno , že ste chceli na svojej škole dosiahnuť kvalitu , lebo aj tak tomu nerozumeju. Ak chceme urobiť v odbornom školstve poriadok treba vyhádzať z riadiacich funkcii diletantov - politických nominantov a dajme tam ľudí ktorí tomu rozumejú. Lenže potom nastane problém , aké korytá dáme týmto politickým neschopákom ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím,

odborné školstvo potrebuje ozajstnú reformu a nie kozmetické úpravy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Boha, už to pochopte,

že pokiaľ dáte nejakému chudákovi robošovi 350,- € tak sa Vám na učňovky každý vy...re. A kto nejaké remeslo SKUTOČNE vie, ide do zahraničia. Môžete sa tváriť múdro, kým si tých ľudí nezaplatíte, nebudete mať. Najlepší sú tí koko...ovia z Inessu, že minimálna mzda má byť 1 €. Tak nech sa tam postavia oni. Ako keby som prišiel ja k môjmu automechanikovi a poučoval by som ho, že mi má urobiť STK zadarmo, lebo je to pre neho bohovo výhodné. Sa mi vys...re na hlavu. Áno, sú licenciované činnosti (plynár, revízák elektriky), ale tam sa dostať medzi nich je ťažko. Inak je remeslo bída s nouzí. Áno horizontkár zarobí relatívne slušne (u nás v Turci takmer neuveriteľných 700,) kým sa niekto nenajde, čo mu presunie výrobu do Číny. Potom so svojou pomerne úzkou špecializáciou skončil. Alebo kým ho nesekne v krížoch.

A úplne tragické prípady sú tí stavári, ktorým za polroka nevyplatia robotu. Potom nejaký idiot povie, že na to nemajú, aby platili remeselníkov, lebo majú nízke ceny.
TO ČAKÁTE, žE VÁM ZA TAKÝCHTO PODMIENOK ĽUDIA PÔJDU NA UČŇOVKY?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Horizontkár je špecifická záležitosť. U nás sme mali učilištia , na každom sa učili obrábači a teraz v jednom podniku chýbaju a tak si po nich chodia do Vietnamu a platia všetky náklady spojené z ich prípravou , dopravou a podobne. Skrátka my sme si zlikvidovali učňovky a teraz zháňame" odborníkov " po svete asi je to lacnejšie. Vietnamci robia gastarbeitrov u nás a našikuchári v Rakúsku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozri, každý sa chová trhovo.

Ja som 50- nik, strojárska priemyslovka, potom výška strojárina v Bratislave (za komančov fakt tvrdá škola), 10 rokov robotník - montér, zvárač, obrábač najmä v zahraničí. V súčasnosti techicko- obchodný zástupca zahraničnej firmy. Na základe toho si dovoľujem povedať Ti nasledovné:
učňovky sme si v prvej polovici 90 rokov nezrušili, jednoducho o povolenia ako kovoobrábač, frézar, sústružník nebol na trhu práce žiaden záujem. Aspoň u nás v Martine nie. Úrad práce bol plný strojárov z bývalej TEES,(ZTS), nikto ich nechcel, boli absolútne bez roboty, iba pár najšikovnejších si našlo prácu kdesi v Čechách, v Chomutove.
KTO BY V TAKÝCH PODMIENOK IŠIEL ZA UČŇA? Veď by nebol normálny!!!!!
Nikto nevedel, či sa strojárina v Turci (a na Slovensku) vôbec niekedy aspoň trochu zviecha (aspoň do dnešnej, nie príliš slávnej podoby).
AJ TAK MÁ SLOVENSKO DOSŤ ŠIKOVNÝCH REMESELNÍKOV. V zahraničí som stretol desiatky. Len za tie prachy sa Ti každý j...be a Slovensku robiť!
Čo nariekajú všetci slovenskí privatizéri, mladí sa Ti je...ú robiť za 400 E- čiek, s tým že po 20 rokoch (ak ich fyzicky znesieš a vydržíš) ti možno dajú 650-700 €. Z toho máš živiť rodinu? Platiť hypotéku? Šetriť si na starobu? Lebo dnešní mladí budú žiť o 10 rokov dlhšie ako my aj pôjdu do dôchodku o 10 rokov neskoršie!!!
Skús robošiť do 68-70 rokov!!!
UŽ POCHOPTE, ŽE SI MÔŽETE ORGANIZOVAŤ ŠKOLSTVO AKO CHCETE, MÔŽETE KRÚTIŤ ČO AKO AKO CHCETE, AK TÝCH ĽUDÍ NEZAPLATÍTE, NEBUDETE ICH MAŤ!!! Ani ja neplatím automechanikovi minimálnu mzdu, ani murárovi ani ich nepoučujem že mi majú byť vďační za to, že vôbec robia.
Ak dajú aspoň také prachy ako v Čechách, prídu im aspoň Ukrajinci. Ale za slovenské prachy ani Ukrajinci a mongolci neprídu a robiť nebudú!!! Fakt len tí Vietnamci, a tí po 3 mesiacoch zmiznú vo svojej komunite (ide im len o to, aby sa dostali do EU).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Úplne s tebou súhlasim , podobný problé, je v našom regióne. máme tu najväčšiu strednú školu sluýieb , ktorá ročne chrli desiatky kuchárov a čašníkov , ale najväčší dopyt na úrade práce je po tejto profesii. Je to presne o tom čo píšeš ty. Všetci idú do rakúska kde budú umývať riad ale dostanu dvakrát toľko ako by dostali tu keby robili kuchára. Posledný kliniec do rakvi učňovkám dal Mikolay , ktorý to argumentovak tým , že žiaci nechcú ísť na tieto školy lebo im nadávaju do učňovkárov. Preto všetky učilištia sa premenovali na odborné školy.Mnoho zla napáchalo aj spájanie učilíšť a priemysloviek. Po spojení sa začali preferovať priemyslovacke odbory z jednoduchého dôvodu. Učilištné odbory mali oveľa viac praxe a tým to bolo náročne na vybavenie materiálne ako stroje , materiál , energie. My sme potrebovali učiť lacno a šetriť.Žiadny zákon , žiadny minister nedonúti rodičov aby si dali svoje deti na učňovku.Od budúceho roka majú byť jednotné prijimačky na všetky školy. Zoberte si príklad že sa vám bude hlásiť menej žiakov ako môžte prijať. Dozor pri prijímačkach budú robiť pedagógovia zo školy , určite urobia všetko preto aby prijimačky žiaci zvládli , ak nie tak riskujú že prídu o prácu. Je to o tom istom ako o monitoroch , žiaci sami hovoria ako im učitelia všemožne pomáhaju , lebo zlé výsledky monitoru sú zrkadlom ich práce .
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov