SME
Pondelok, 9. december, 2019 | Meniny má Izabela

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Trojica opozičných poslancov chce zakázať interrupcie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Trkvasi vravia lidi o tomto rozh.ženy

a nie TALIBANCI vraveli babenky na trho.A stále to budú ako pinpongovu loptičku do nemlátom.A že toto by okrem fundamentalistov nemali rozhodovať ani dedko s už vyrobeným dreveným spacákom .
 
Hodnoť

Najmenšiu právnu ochranu

zo všetkých ľudí majú dnes u nás nenarodené deti. Nenarodené dieťa v niektorých prípadoch zákon nepovažuje za človeka. Nenarodeného človeka možno u nás beztrestne zabiť. Na Slovensku bolo takto zabitých minulý rok viac ako 7 500 detí.
Preto schvaľujem konanie našich troch poslancov.

Keď by sa im nepodarilo dosiahnuť nič iné, pozitívne je už aj to, že sa na zabíjanie nenarodených detí bude v spoločnosti upozorňovať.

Páni poslanci, za seba vám môžem povedať toľko, že vám vyslovujem poďakovanie za vašu odvahu vyjadrovať sa k téme, ktorá je potrebná. ale určite nepopulárna. Oceňujem, že nie ste populisti, ale bránite pravdu.
 

 

A vy si skutočne myslíte, že toto riešenie bude mať nejaký pozitívny dopad? Ľudia si svoju cestičku nájdu a budú sa potraty robiť tajne alebo budú ženy chodiť do zahraničia. A čo ženy, ktorých život je tehotenstvom v ohrození? Pôjdu sedieť do basy, lebo si zachránili umelým prerušením tehotenstva život? OMG. Stredovek neskončil, stredovek trvá...
 
Hodnoť

 

" navrhujú zákaz všetkých zásahov spôsobujúcich delenie ľudského vajíčka, vznik nenarodeného dieťaťa alebo organizmu obsahujúceho ľudské prvky" - Checheche, zakazuju suloz, najvyraznejsi ludsky prvok
Sposobuje vznik nenarodeneho dietata, neskor dokonca aj narodeneho dietata.

Suhlasim so zakazom umeleho oplodnenia a pofidernych "lieceni" zien, ktorym "sa nedari" otehotniet, pokial cielom takeho liecenia nie je v prvom rade zdravie zeny, ale iba otehotnenie za kazdu cenu.

Potraty mozu zakazat iba vtedy, ked sucasne zabezpecia a zavazne sa zaviazu v extra zakone zabezpecovat dostojny zivot zene, ktora sa nehodla dat vyuzivat na plodenie potomstva a respektovanie jej slobodneho rozhodnutia. S tym suvisi aj ukoncenie akejkolvek propagandy ktora predstavuje zenu najme ako rodicku a suloznicu, teda zdoraznovanie toho aspektu a upozornovanie nan.
O muzovi sa takisto v spolocnosti nehovori predovsetkym ako o frckacovi alebo ploditelovi. Toto by znizovalo jeho dostojnost, rozhodne by ma to urazalo, tak teda prosim, aby ani zeny neboli predstavovane sustavne ako drzitelky maternic.

Je chvalyhodne chranit pocate dieta, no k tomu musia byt uz v predstihu vytvorene suvisiace podmienky. Napr individualna bezplatna sluzba pre tehotne, ktora ich odvezie z akejkolvek zastavky mhd v pripade meskania spojov, najma v nepriaznivom pocasi a v case dennej spicky, ked ludia do seba bezohladne v tlacenici narazaju. To iste aj pre zeny s kojencami ak musia ist vybavovat nevyhnutne administr doklady, ktore od nich urady vyzaduju dostavit sa niekde vtedy a vtedy, ziada to urad, ktory neve zabezpecit iny lepsi sposob vybavenia. Moze byt prave vtedy zle pocasie alebo chripkova sezona a zena sama by sa z domova nevybrala.
Vsetky vonkajsie podmienky nastavit tak, aby starostlivost o dostojnost nenarodeneho dietata ako cloveka neskoncila zakratko po jeho narodenim, kde uberanie dostojnosti sa vykonava napr selektovanim podla pohlavia a naslednym okliestovanim prirodzenych schopnosti dietata, napr fyzickej zdatnosti, odhovaranim od pohybu vonku a sportu pod zamienkou, ze by to branilo vyvoju matenice a branilo plodnosti. Pre zenu ma hlavny vyznam jej vlastne zdravie, zaujem fertility je az na niektorom z dalsich miest.
 
Hodnoť

 

Ešte mi zo strany týchto dogmatizmom motivovaných poslancov chýba nejaká kogentná obhajoba svojich návrhov, lebo jediný (akože) argument, ktorý od nich bol počuť, je, že vraj "Právny poriadok dovoľujúci úmyselné zabíjanie nenarodených detí a hrubé porušovanie ich ľudskej dôstojnosti jednoznačne nie je spravodlivý, morálne prípustný a nie je ani v súlade s prirodzeným právom".

- Ako môže mať nevyvinuté embryo nejakú ľudskú dôstojnosť? O čo väčšiu ľudskú dôstojnosť (a z akého titulu) má napr. oplodnené vajíčko oproti neoplodnenému?
- Ako sa dospelo k tomu, že je to (potraty) jednoznačne nespravodlivé?
- Ako sa prišlo na to, že plod (už od momentu počatia) je "nedotknuteľný"?
- Ako sa dospelo k tomu, že je to (potrat) morálne neprípustné?
- Ako sa dospelo k tomu, že to nie je v súlade s prirodzeným právom?
- Čo vlastne proponenti považujú za "prirodzené právo" a ako z neho chcú vyvodiť nesúmer potratov s týmto právom?

Ľudské práva majú ľudia. Ako chcú predkladatelia ukázať, že niekoľkotýždňový plod je ľudská osoba, človek schopný byť subjektom práva? Prečo by mal byť moment počatia nejako závažný pre túto otázku?

Alica: Nenarodené embryo v nerozvinutej fáze nie je žiadne nenarodené dieťa, lebo to nie je vôbec dieťa. O vražde môže byť reč, ak embryu udelíš status človeka, a biológia mu žiadny takýto (a ani žiadny morálny) status neudeľuje, takže mu neudeľuje ani dispozíciu niesť práva a povinnosti a ani mu nedáva žiadne "prirodzené" práva. Moment počatia je z právneho a morálneho hľadiska v podstate irelevantný. Len skupina poslancov sa snaží arbitrárne určiť tento moment ako moment, kedy zrazu vzniká nejaká „ľudská dôstojnosť“ a podobné sentimentálne výplody.
Táto aktivita poslancov nie je žiadnym prejavom ich odvahy, len snahou o presadzovanie ich dogmatizmu do verejného života. Vzhľadom na to, že značná časť Slovákov je proti potratom, ich snahu nemožno zhodnotiť ako nepopulistickú, skôr naopak. Oni nebránia žiadnu "pravdu", ale len svoj konzervatívny a zrejme náboženstvom vážne poznačený subjektívny názor, ničím nepodložený.
 
Hodnoť

 

Už po februárovom referende, ktoré bolo namierené proti ľuďom s inou sexuálnou orientáciou a následnom pochode za život sme upozorňovali, že tieto snahy o obmedzovanie slobody budú pokračovať aj konkrétnymi legislatívnymi návrhmi. A je to tu.
http://www.sk-ok.sk/spravy/SKO...
 

 

ved hej, hej, hotova Sybila. Idu volby, takze patricne pribudaju rozne navrhy zakonov, ktore maju uputat v mediach, bez ohladu na sancu prejst parlamentom. Takze nieco podobne viem aj bez tej vasej trapnej strany a nevyskakujem. Tak netraposte, ako ste na nieco prisli.

Samotne februarove referendum bolo namierene proti homotalibanu a ich snaham o obmedzovanie osobnej slobody a robenie si trhacieho kalendara z prava. Ale na to, aby dotycni prisli s podobnym navrhom nebolo nijako potrebne, tak tu netraposte.

Inak je hodne trapne, ked niekto zo staroveku/praveku s dobrym zvykom likvidovat "nehodnych zivota" (teda starych, slabsich, zdravotne postihnutych) nas tu pouca o stredoveku. Ktovie, ci uz v Sparte alebo inde to nazyvali "ludskym pravom".
 
Hodnoť

 

V Islamskej Sunne je cela kapitola, tykajuca sa menstruacie. Velmi "znalecky" sa k teme vyjadruju - sami chlapi. Tito traja pani poslanci a ich navrh mi tych starych islamskych mudrcov dost pripominaju.
 
Hodnoť

 

Ti traja králi si očividne pomýlili storočie v ktorom žijú.-.(((
 

Myslia si,

že sú ešte v staroveku, keď Sparťania hádzali nechcených novorodencov do priepasti. Legálne.
 

Sú to staroveké metódy

Zabíjanie malých detí je staroveký zvyk.
Stredovek ťažko, pomaly a postupne pokresťančoval divých barbarov. Naučil ich, že zabíjať deti sa nepatrí. My sa s kultúrou zabíjania detí vraciame do predkresťanských čias.
 
Hodnoť

Opoziční poslanci sa proste rozhodli,

že pred voľbami urobia všetko pre to, aby ich strany získali ešte menej hlasov. Tá tuposť ľudí úplne odtrhnutých od reálneho života je neskutočná.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov