SME
Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Od prvej nehody jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach uplynulo 40 rokov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Nezmysel

"Havária jadrovej elektrárne porovnateľná s černobyľskou hrozila Slovensku pred štyridsiatimi rokmi."

To je prosím pekne totálny nezmysel.
 

A1

bol československý vynález. Mala vraj pracovať v podstate s neobohateným, alebo nízko obohateným uránom. Vtedy bola jadrová energetika v plienkach a ľudstvo sa ju učilo používať. Vraj koľko energie vyrobila toľko i sama spotrebovala. Prvá havária keď unikalo chladivo (používal sa CO2 a nie voda ako dnes) ohrozila pracovníkov otrávením. No reaktor bol odstavený a nehrozilo jeho prehriatie ani poškodenie. Druhá havária už spôsobila čiastočné zamorenie a aj vzhľadom na jej neefektívnosť bola odstavená.
No však najväčšia sranda začala až potom. Vraj ju zamestnanci začali rozoberať a material nosiť domov a za sociku sa im hodilo úplne všetko. Vtedy jazdili v okolí elektrárne autá na meranie rádioaktivity a vraj v dvoch prípadoch odhalili krádež materialu z A1, ktorý bol nízko kontaminovaný, no prístroje to zachytili až po jeho zabudovaní do oplotenia domu!
Skrátka budovanie socializmu bolo radostné a veselé! No niekedy bolo tej srandy príliš veľa!
 

Preco nezmysel?

Precitaj si nieco o tom na nete, matrosu je dost. V skratke: po uniku vacsieho mnozstvo chladiaceho plynu by doslo k prehriatiu reaktora, narastu tlaku v nom a naslednemu vybuchu. Rovnako ako v Cernobyle :)
 
Hodnoť

fíha

zlatý socializmus, utajené bolo všetko, aj ranná stolica súdruha generálneho
 
Hodnoť

 

Atómové elektrárne sú komunistický nezmysel časované bomby. Černobyľ, Fukušima všetko technické zlyhania. Jednoducho ľudstvo na tieto technológie ešte nemá. Aj preto jako liberálka podporujem úplne odstavenie elektrární Mochovce a Bohunice.

Našťastie máme na Slovensku stranu, ktorá chce vyradenie:

Zisk energetických regulovaných subjektov v čiastočnom alebo úplnom vlastníctve štátu vyplácaný vo forme dividendy do štátneho rozpočtu, účelovo naviažeme na výdavky spojené s energetikou – investície do infraštruktúry a sietí, vyraďovanie jadrových elektrární, či financovanie tarify za prevádzku systému.

Preto volím v marci zodpovednosť, bezpečie a žiot, volím SaS.
 

 

Jasne, telku si pozries aj pri sviecke a namiesto blbych prispevkov v diskusiach staci pisat fixkou na plot.
 

 

ano, fukusimu postavila komunisticka strana japonskej socialistickej republiky
 

 

Sice ironizujete ale preukazujete iba nevedomosť. Japonsko bolo v Japonskej vojne v 50tych rokoch rozdelené na samostatnú a suverénnu Japonskú Ľudovodemokratickú republiku a Južnú japonskú republiku pod patronátom a personálnym zabezpečením USA.V JĽDR atómové elektrárne nie sú, prebieha tam ale atómový program pre zaistenie bezpečnosti. V Južnom Japonsku atómové elektrárne sú a tie ohrozujú dnes celý svet. No ale Obama radšej zavrie oči, lebo inak hrozí že by sa odtiaľ museli američania stiahnuť a celé by to obsadila čína tak jako v 18. storočí.
 

*facepalm*

Časované bomby to určite, Černobyľ, Fukušima aj A1 v Bohuniciach boli prvé generácie elektrární, v dnešných dobách už beznádejne zastarané a áno nebezpečné, väčšinou dnes už odstavené.
Ako povedal Steward Brand - Čím viac o klíme vieme tým viac sa bojíme o budúcnosť, v prípade jadrovej energetiky - čím menej o nej vieme tým viac sa bojíme o našu budúcnosť. Ak chceme zachrániť planétu bude treba jadrovú energetiku a bude jej treba veľa. Veľmi veľa.
Odporúčam prečítať si knižku "búrky našich vnúčať" od Jamesa Hansena. Ak budeme odstavovať jadrové elektrárne budeme musieť pokračovať v pálení fosílnych palív, otepľovať atmosféru a vlastne zničíme si svet rýchlejšie a účinnejšie ako 20 vybuchnutých Černobyľských reaktorov. "Zelená" energia nieje dostatočne vyvinutá, je priveľmi drahá na to aby sa dala použiť efektívne a príliš nespoľahlivá závislá na vetre a slnku a vodné elektrárne sú už na maxime využiteľnosti na väčšine miest.

O svojom názore na SaS pomlčím v tomto prípade je ich politika.... enviromentálne, ekonomicky, technicky a prakticky nezodpovedná. Ja ich voliť nebudem.
 

posledne

udalosti okolo atomoviek v Madarsku, Slovinsku, Cechach, Belgicku atd, ti jednoznacne "davaju za pravdu" :)
 

 

No rešpektujem tvoj názor lebo je to rovnaké ako tvrdiť že lietanie je nebezpečné pretože v správach ukazujú že padajú lietadlá.
Pritom dokázateľne je letecká doprava bezpečnejšia ako prechod cez križovatku na zelenú...
Kôli hrozbe že sa z jadra dajú vyrobiť extrémne nebezpečné zbrane je tento priemysel pod veľkým drobnohľadom. Väčším ako pár udalostí z elektrární čo spomínaš.
Ono treba brať informácie aj od iných zdrojov nie iba od médií lebo to sa nikdy nedozvieš celý obraz, skús tú knihu, dal by som ti ich viac ale zase nejdem plytvať tvojím časom.
 

teraz

si sadni a urob si zoznam, tych modernych atomovych elektrarni, Neboj sa, vela casu na to neminies :)
 

TheProzac, páči sa mi,

aký si si istý v týchto veciach. Napr. o bezpečnej leteckej doprave. Áno, je bezpečná, kým nie je konkrétne nebezpečná. Ale! - na rozdiel od povedzme cestnej, je v takom prípade skoro iste FATÁLNA. O TEJ BEZPEčNOSTI BY TI MOHLI ROZPRáVAť POZOSTALí PO PASAžIEROCH Z LETECKýCH HAVáRIí. ALE DOBRE, NECH BUDE PO TVOJOM. Klasická tepelná elektráreň dymí a vari i skráti životy ľudí 100 km dookola o nejaký ten rok - možno. No ak blikne atómová elektráreň ako v Černobyle, skráti ich o celý život. V tom je ten kvantitaTíVNY I KVALITATíVNY BEZPEčNOSTNý rozdiel. Ešte inak - lepšie sa bojuje s nepriateľom viditeľným ako neviditeľným.
 

 

Veruže, svätá pravda. Jadrová energia je nebezpečná. Ľudstvo poriadne nerozumie procesom, ktoré tam prebiehajú. To je taký inžiniering pán boh daj. Atómka blikne a je prúser. Inak tepelné elektrárne skracujú život aj o päť rokov. A každý pohár Coca oly o 10 sekúnd napríklad. No ale ľudia sú nepoučiteľní.
 

 

...kotkodaaaak...

To je hodnota Vasho prispevku.

G.S.
 

tiez velka katastrofa pre slovensko sa

udiala 15.9.1964
 
Hodnoť

 

...to čo za d....a napísal že haváriu v J.Bohuniciach porovnal s Černobyľom? To už fakt nemá rozum......dnes je utajené aké trenírky nosí náš Kiskobot.....Vymyvanie mozgov nič viac.
 

utajené aké trenírky nosí náš Kiskobot

zato dnes vo vlaku S50 som našiel Vianočné noviny (Smer)
spoznajte súkromie našich politikov - čo ste o nás nevedeli...
na obálke dva psy: Larry a Frco
:)
 
Hodnoť

To sú iba také všeobecné informácie,

bez akýchkoľvek faktov. Tá havária A1, v roku 1977, bola iba taká banálna chyba. Roztrhnutý sáčok silikagelu, ktorý je pridávaný pre pohlcovanie vlhkosti do balenia. Inak to bolá celkom zaujímavá koncepcia, naprojektovaná v Československu, a kvôli hlúpej chybe bola naša koncepcia zavrhnutá a boli nam nanútené ruské VeVER-ky. Palivom bol prírodný urán, neboli by sme odkázaní na dodavateľov z krajín ktoré majú povolenie obohacovať urán. Prípadne by sme mohli zarobiť aj na predaji tejto koncepcie ďalej. Ale veľký brat rozkázal, a museli sme sklopiť uši.
 

 

Nemyslím si že A-1 bola lepšia ako bloky VVER. V článku však zabudli spomenúť že tí dvaja mŕtvi sa zadusili len preto, lebo únikový východ ku ktorému sa dostali bol zamknutý kvôli krádežiam. Takže nemusela byť jediná obeť, keby sa dodržiavali predpisy a keby sa nekradlo. A tá "záchrana" pred "výbuchom" pri druhej havárii spočívala v zaparkovaní žeriavu nad otvorený kanál, čo by napadlo hádam každého so štipkou rozumu. Nechcem zľahčovať situáciu, bola to havária pri ktorej došlo aj k roztaveniu aktívnej zóny, ale to všetko iba ukázalo na to, že netreba len chrániť ľudí pred technikou, ale aj techniku pred ľudmi. Lebo ľudia robia chyby, sú leniví, nedodržujú predpisy. V podstate aj výbuch v Černobyle bol spôsobený ľudským zlyhaním za porušenia všetkých mysliteľných bezpečnostných predpisov. Dnes už vieme že musíme budovať veci blbuvzdorné, také ktoré človek nemôže svojou hlúposťou prevádzkovať mimo rozsah parametrov na ktoré sú projektované.

Škoda že sa k téme nevyjadril pjotr, jeho príspevky k tejto téme bývajú kvalitné.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov