SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V pondelok odchádzajú stovky sestier. Pozrite sa, kde budú najviac chýbať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Vy dvaja nado mnou

ste ešte zdravotnú sestru v nemocnici nepotrebovali. Že? Tak snáď vám to vydrží a čo najdlhšie.
 

inak...

tiez som mal inu predstavu o sestricke!
prvykrat som musel ist na tri dni do nemocnice... sestricky starsie a neprivetive... akoby vypadli z oka tym dvom...
ale chvalabohu tie sa uz nevenuju praci sestricky!
 

Stres a nedostatok personálu robí svoje

Vysvetlenie je asi takéto: pracuje sa aj v noci, víkendy,sviatky.....normatívy/koľko setier,asistentov, sanitárov na daný počet pacientov na oddelení/ ,ktoré určilo samotné ministerstvo zdravotníctva ds takmer nikde nedodrťiavajú... a tak sa stane, že namiesto 2-3 sestier robí jedna, miesto 2-3 sanitárov jeden..."lebo nie sú na to peniaze"...tak sa nečudujte, že sú vystresované,ledva stíhajú a nehovoriac o priípe "čo nie je na papieri, to nebolo spravené vôbec".Ak nezapisuje tie zbytočnosti nazvané "ošetrovateľský proces", tak porušuje zákon...a nezostáva jej v podstate čas na pacienta.A platy...podľa zákona je príplatok za nočnú službu /od januára 2016-lebo sa zvyšovala minimálna mzda/necelé 3 Eurá ZA NOC !Podľa zákonníka práce Je príplatok 20% z minimálnej hodinovej mzdy v hospodárstve... vychádza to nejakých 20 Euro v hrubom za 7 nočných služieb v mesiaci. Za služby v sobotu a nedeľu sa nepripláca nič/viď zákonník práce/,atď.Vo švajčiarsku sú platy sestier v čistom nad 3 až 4000 Euro v čistom/prepočítané/.V Rakúsku opatrovateľka v čistom zarobí v pohode 700 Euro a nepotrebuje k tomu vzdelanie žiadne...len kurz opatrovania a nemusí byť až tak strašne jazykove zdatná- je pravda, že 2 týždne v mesiac nie je doma, ale stravu a ubytovanie má zadarmo. Tu sestra zarobí 700 Euro po 30. rokoch praxe do ktorej sa jej nezapočítava materská. A teraz zrušili platový postup podľa počtu odpracovaných rokov - je zaujímavé, že všetci štátni zamestnanci /policajti, úradníci atď.to nemali zrušené...len v zdravotníctve.Problém je ten, že sestra skončí vysokú školu...učila sa aspoň 8 rokov cudzí jazyk a má robiť za 530 Euro v čistom na slovensku, alebo za 3000 vo švajčiarsku?ešte nie je zadaná, jazyk ovláda...čo si vyberie podľa Vás ? Slovensko má nedostatok mladých sestier, staré idú do dôchodku,mladé do zahraničia...viete, že VEKOVÝ PRIEMER SESTIER JE 50 ROKOV ?Čo bude o 10 rokov?
 

Sestry podporujem

Len som v úžase z toho celkového amaterizmu z ktorého sa musí SMER zvíjať v kŕčoch rehotu. Toľko vlastných gólov nedokáže len tak niekto.
Prvý gól do vlastnej brány:
Sestry vedie starostka Kunerádu. Teda pôvodne sestra, ale aktuálne obcou Kunerád platená komunálna politička. Túto funkciu spájať s vedúcou funkciou v sesterských odboroch je divočina. V Kuneráde očividne nemá starosta čo na práci...
Ďalší gól do vlastnej brány je tá podivná pokuta čo chceli vyberať od tých čo mali stiahnuť výpovede. Nie preto že to povedal Čislák či dokonca súd. Na prvý pohľad je to právny nezmysel.
Tretí gól do vlastnej brány je neustále sestrami omieľané argumentovanie v médiách že odchodom sestier cez výpovede sa ohrozí zdravotná starostlivosť. To by mal omieľať Čislák, Raši.... Fico a nie tie ich chcú dotlačiť k takémuto stavu aby boli nútení niečo robiť. To ako keby štrajkujúci železničiari dookola omieľali vo všetkých médiách že počas štrajku nepôjdu vlaky a cestujúci nikam nedocestujú.........
Štvrtý gól do vlastnej brány sú stovky sestier čo dajú výpoveď a potom ju o pár dní stiahnu. A automaticky počítajú s tým že to stiahnutie výpovede musí zamestnávateľ akceptovať.
Piaty gól je do brány opozičných strán, špeciálne KDH. Kandidát na poslanca Hlina verejne protestuje so sestrami, aj netradičnými spôsobmi. Ani jeden čelný opozičný politik a tobôž z KDH sa neukáže na verejnosti aby podporil sestry. Kde sú figúrky z popredných miest na kandidátke KDH ? Kde je akýkoľvek zdravotnícky expert akejkoľvek opozičnej strany ? V januárovej zime v pohode posedávajú po straníckych teplých sekretariátoch a vysielajú "signály" kadejakým Maďaričom na povolebnú koalíciu.
Ešte raz opakujem :
Podporujem sestričky v ich oprávnených požiadavkách.
 

 

Otázka je, či vôbec nejakého experta majú. Napr. taký expert KDH na zdravotníctvo - mal som možnosť si prečítať jeho diplomovú prácu (http://193.87.170.144/opac?fn=*recview&uid=15089&pageId=resultfor m&full=0&fs=34049ADAC4174AFC80D56C1 EC8D90D86) a svojej odbornosti ma vôbec nepresvedčil. Na to, že diplomovou prácou sa má preukazovať znalosť problematiky a to, že študent vie prijímať vlastné závery, má táto práce len charakter a závery sú len všeobecné a s témou práce nesúvisia. Rovnako s témou práce nesúvisia ani dve celé nesúvisia a časť ktorá s prácou priamo súvisí je vlastne prepísaný zákon. Citácie bez uvedenie zdroja, k téme práce len 30 strán čistého textu, nehovoriac o tom, že v celej práci so vystačil len s troma knihami...

A ešte jedna faktická poznámka - podľa vlastností dokumentu je autorom práce istá "kralickova". Pani s takýmto menom bola v čase keď bol p. Faktor generálnym riaditeľom VŠZP vedúcou sekretariátu generálneho riaditeľa (https://www.vszp.sk/o-nas/info... To vyvoláva otázku, či predmetnú prácu písal vôbec on sám a ak áno, prečo ju písal v práci - urobiť to obyčajný človek vo svojej robote, tak ho zamestnávateľ vyhodí.
 

Bezpochyby vieš svoje ale

Pointa je v týchto dňoch volebná kampaň. Boj sestier končí vypršaním výpovedí. Domnelý expert KDH na zdravotníctvo pozerá síce zo stoviek bilbordov po celej krajine, lebo má na tie bilbordy, Tým končia jeho schopnosti. Politické aj odborné. Cieľom sú parlamentné istoty na 4 roky. Od "precedu" až po Pekára. Sestry a voliči všeobecne sú im totálne ukradnuté. Kandidáti za Pekárom už sú naisto bez šance. Ani ten Faktor nie je istý pri tých 6 % z prieskumov.
 

 

Pani s takym menom je v sucasnosti clenka predstavenstva :)
http://www.vszp.sk/o-nas/organ...
Pan doktor mozno nie je plagiator, ale vlastnosti dokumentu mu vela nehovoria; ved aj Figelovi pisali jeho pracu uradnici :).
 

možno tí istí

čo písali Jahnátkovi profesúru alebo Richterovi bakalárku.
 

moc sa mýliš

Práveže posledné 3 roky som bol 2x hospitalizovaný s vážnymi zdravotnými problémami: 1x- Interné, 1x-kardio. Odtiaľ pochádzajú moje negatívne skúsenosti so zdravotnými sestrami. Niektorých som sa doslova bál a to nie som konfliktná povaha. Ich prístup k pacientom zvýšenie platov nezlepší. Proste na Slovensku je Tuposť asi prevládajúcou národnou črtou, stačí ísť napr. v Čechách do obchodu a porovnať správanie predavačiek....
 

A zamyslel si sa

nad tým čím to je? Prečo je to u nás iné ako vedľa? Iste príčin môže byť viac, ale jedným z mnohých je aj to, ako sa k sestrám pristupuje ako ku stavu. A toto sa ťahá, u nás na Slovensku, ešte z čias socíka. Lekár bol pánom "sveta" a sestra jeho poskok. A myslím si, že aj o tomto je ten štrajk. Lebo ak banda politických šmajdov podporí lekárov v ich štrajku, a tá istá banda sa postará o to, aby "veľavážený" ÚS rozhodol o tom, že sestry zostanú poskokmi so smiešnym platom, len preto, aby tej bande šmejdov zostalo viac na rozkrádanie, je to do neba volajúca krivda a nezmysel. Takže áno, sú sestry aj také ako píšeš. Aj ja so sa s takými stretol. Ale to neznamená, že nemajú pravdu alebo že majú inú možnosť.
 

 

V podstate súhlasím. Len tie ich predstaviteľky na foto - "ropuchy" - ako ich nazval jeden diskutujúci, nepôsobia dôveryhodne a presvedčivo, nešíria žiadnu charizmu, t.zn. že len veľmi ťažko strhnú davy a politikov na svoju stranu. Skôr svojim "zjavom" a prejavmi odpudzujú. Aj bojovať za svoje práva a získať pre to verejnosť aj politikov treba vedieť a vytvoriť si podmienky.... Na čele by mali byť charizmatické osobnosti.
 

 

len som vyslovil svoju pochybnost. tie tri osoby, ktore naviedli sestry na vypovede, urcite vypovede nedali.
a teraz sa potvrdzuje, ze mnoho sestier sa citi byt oklamanych...
SME, diky za vymazanie prispevku.
 

 

Ved ano, citia sa byt oklamane sudruzskou zberbou, ktora len kradla vsetko co im obcania a ovcania dovolili a cely zdravotnicky system len priviedla do vacsieho bordelu ako bol predtym.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Podstatne je o co im ide. Alebo?

Ja tym trom damam a vsetkym sestrickam co vydrzali dakujem, ze bojuju za nas pacientov. Aj za Vas. Tak si to uvedomte. Aj keby to boli 3 ropuchy, resp. Kapo ako vravite, budem podporovat ich a nie uhladeneho fesaka s milym usmevom a krasnymi recickami Rasiho, korunneho princa zdravotnickeho businessu, kde kralom je uz dlhsie sa skryvajuci Pavol Paska.
Pan doktor, ale marxisticko-leninskej filozofie. Krasne recicky od milych inteligentnych panov, len zakryvaju rozkradajuce verejne zdroje, cez predrazene obchody a nie len v zdravotnictve. Ale ved podla zakona je samozrejme vsetko vporiadku. Vzdy je vsetko podla zakona. A kto uz za to moze, ze cena nakupovanych veci je 100, 200, 300 % vyssia ako ked to kupuje sukromne zariadenie a nie statna nemocnica. Ved sa nikto lacnejsi neprihlasil. Chapete? Neexistuje hmotna zodpovednost panov, ktori tieto obchody pozehnavaju. V sukromnej sfere by ich okamzite majitelia odvolali a podali na nich trestne oznamenie. Ale toto je statne. Nase spolocne a tym padom nikoho. To je ta ich, zvratena filozofie. Preto sa brania zakony o trestnopravnosti verejnych cinitelov.
Mne osobne by bolo jedno, ak by aj vsetko a vsade dodaval Paska s Ficom, ale len nech maju normalne ceny. Lebo ceny su problem. Formalne su ich obchody vzdy OK.
Cislak sa dusoval a sluboval, ze problematiku cien da do poriadku po kauze CT v Piestanoch. Nuz nedal. Ako inak. Slubovat v Tom su dokonali.
A co je najhorsia predstava? Zavrite oci a predstavte si ako Vas rychlo zdiagnostikovali, cim Vam zachranili zivot. Super. Ale musite byt rok priputani na lozko. Co uz. Nuz A behom toho roka vsetko pochopite. Prezijete len ak bude dost zdravotnym sestier a pomocneho personalu. Ale nie je. Ste cele dni v pamperskach a vlastnych vykaloch. A ak sa nebude dat hybat snad nedostanete dekubity. Snad.....
A toto je situacia, kde vy a kazdy pacient straca ludsku dostojnost. Desne. A potom pridu tri ropuchy a zachrania Vas. To je vasa jedina sanca. Lebo princovia ani krali sa takymito vecami nikdy nezapodievali a ani nebudu.
Otvorte teraz oci. Nastastie sa Vas to v tejto chvili netyka. Ale mnohych sucastnych pacientov ano.
Zacnite konecne rozmyslal. Ze nie je dolezite, kto je aky mily uhladeny fesak, ale co hovori a CI hovori pravdu.

Vdaka Vam zdravotnym sestry, ze bojujete za nas, pacientov.
 

 

Suhlasim. Len preco pouzivat pojmy princovia a krali? Su to nagelovani slizki k0..ti bez chrtovej kosti, ktori okradaju starych a chorych.
 

 

V podstate tiež súhlasím. Ale jedna vec je zaujímava. Lekárov už zlá situácia pacientov netrápi ? Asi nie, keďže oni už majú platy poriešené. A tak to bude aj so sestrami. Ak im zdvihnú platy, tak bude po protestoch. Chápem ich snahu o zlepšenie svojich príjmov, ale nech neoblbujú ľudí. Ak by im išlo v prvom rade o pacientov, tak by nežiadali zvýšenie platov, ale navýšenie peňazí pre zdravotníctvo ako také.
 

Aj zdravie je len tovar

Akokolvek si budeme nahovarat ze nie. Je to najvacsi biznis. Je potrebne si konecne povedat ze je to tak. A my pacienri sme obycajni zakaznici. Ja som presvedceny, ze tie 20 korunacky co sme kedysi za ministra Zajaca platili bolo super. Lebo uz to nam pacientom vytvaralo pocit ze sme zakaznici a lekarom sme zaplatili tak nech sa pekne snazia. A toto bol rovnaky problem ako odpor lekarov k privatizacii nemocnic. Tam by uz nebol pre mnohych specialistov priestor mat viac pracovisk. Statne aj sukromne, casto vyuzivajuc statne priestory aj pristroje. Toto chce este tu pre lekarov zmenu systeme. Nemocnica je proste specialna tovaren, hotel, kupele kde my pacienti sme zakaznici klienti a nie chudaci odkazani na to ci sa niekomu uraci sa vami vobec zapodievat. To je moj nazor. System je zly. Pristrojove vybavenie mame pomaly jedno z najlepsich v OECD. Aj lekari su urcite spickovi. Len to chce zaviest system nie lekar a pacient, ale poskytovatel a klient. Je nemozne byt narocny pacient. Ale narocny klienti uz vacsina z nas sme. Tak malo to chce... a preto si myslim su lekari asi uz dnes spokojni.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Domov