SME
Pondelok, 16. december, 2019 | Meniny má Albína

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pellegrini zvolal mimoriadnu schôdzu k školstvu a zdravotníctvu na štvrtok (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

No,

je pekné, že idú hovoriť o školstve a zdravotníctve.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Konečne sa tá naša opozícia prebudila zo zimného spánku a vykazuje nejakú činnosť. O týždeň bude 16.2.2016 a ja celkom nechápem na čo by bolo dobré odvolávať ministrov doslova za 5 minút 12, pred voľbami už 5. marca. Možno sa ich zmocnila nostalgia za vládnym obdobím 2012-2016, to bolo výnimočné na odvolávania.
 
Hodnoť

Keď ide o nich dokážu zasadať aj v noci

Neverím ani jednému čo tam sedia v parlamente. Problém s učiteľmi a zdravotníkmi sa neobjavil iba teraz. Ficovi nevyhovuje, pretože je pred voľbami a štrajky mu nepomôžu. Opozícia sa hľadá a poškuľuje čo by jej pomohlo. V skutočnosti ani jeden ani druhý nechce pomôcť štrajkujúcim. Ide hlavne o ženy, matky. Taký je vzťah našej vlády k darkyniam života - Matkám. Pri bigotných príležitostiach sa politici vyškierajú ako si vážia ženy. Tu je ich skutočný záujem o nich. Robte od rána do večera cez noc a na platy sa nepýtajte, ak prídete domov čaká vás ďalšia práca v domácnosti a keby ste náhodou mali malý plat, tak ešte môžete si isť privyrobiť za pár eur. Nech mi povie jeden poslanec ako môže takáto žena podať kvalitný, sústredený výkon ako zdravotná sestra.
 
Hodnoť

Možno Ficova vláda padne do volieb.

Už od 15.2. 2016 začnú na uliciach obrovské protesty učiteľov,profesorov VŠ,Univerzít,Fakult,vysokoškolákov stredoškolákov-prvovoličov.Zopakujú sa slávné dni Novembra 1989.Vtedy padla moc komunistov,teraz padne vláda ich zakuklených nástupcov spolu s ich socialnými balíčkami-ala vlaky zadarmo, plynové vratky,atď.Učitelia zdravotníci konečne dostanú platy,spoločenské ocenenie,aké si zaslúžia- odstrani sa ich diskriminácia vládou jednej strany..
 

Konečne nejaké vzrúšo. Majdaník v malom.

Namestie SNP plné študentov,učitelov, zdravotníkov,.dôchodcov..Transparenty .zvonce, kluče v rukách a skandovanie: Dosť bolo vlády jednej strany,Fico do basy.....Organizátori na tribune z 3.sektora budú hlásiť: vytvorte koridor,prichádzajú naši lídri-Matovič,Hlina,Polliačik,Abrhám.,Galko,Figeĺ,Sulík,Bugár....lídri prehovoria-,zrušime vlaky zadarmo a iné smerácke sprostosti.,napr.obchvat Bratislavy. Získané peniaze použijeme okamžite na zvýšenie učitelských a zdravotníckých platov o 140 eurí,dôchodcom o 50 eurí mesačne.
 
Hodnoť

zbytočne v NR SR

v NR SR sa nič podstatné neudeje, akurát osočovanie aj to krátko. Ako píše vyššie bobrovec , s tou pliagou pokračovateľov KSČ môže pohnúť len "ulica ", a dôvodov na protesty je viacej ako dosť. Sociálne balíčky, dôchodcovia + 1,90 €, invalidi + 0,70 €, rozvrátené vykradnuté zdravotníctvo, teraz niektoré sestry nechcú späť, lebo prijali iné ( ale menej kvalifikované ), bude chaos pokračovať a nezamestnanosť stúpne, Richterov ÚPSVaR manipuluje c číslami aby sa nezamestnanosť na papieri " znížila ..." súdruhovia socializmus s tvárou Fica skončí
 
Hodnoť

Zachráňme našu školu!

Bude sa rúbať les, budú lietať triesky! Reforma školstva bude bolieť aj žiakov a ich rodičov a aj učiteľov.

Prípad 1.
V meste K. boli kedysi dve ZŠ, jedna s ročníkmi 1.-4., druhá plne organizovaná. Tá málotriedka nemala telocvičňu, ani kuchyňu a ani jedáleň. Vedenie mesta sa rozhodlo tú malú školu pripojiť k tej veľkej, lebo pochopilo, že nemá zmysel plytvať finaciami. Bola z toho hystéria na pohľadanie, aj petícia "Zachráňme našu školu!" sa podpisovala, aj sťažnosti na ministerstvo školstva sa posielali. Malá škola však bola nakoniec zrušená pripojením. Dnes je jediná ZŠ parádne vynovená, má úplne novú strechu, kompletne vymenené okná, dve telocvične, ihrisko s umelou trávou a folklórny súbor.

Prípad 2.
V obci S. bola pred pár rokmi iba jedna dvojjazyčná ZŠ. Dnes sú dve a sídlia v jednej budove na dvoch rôznych poschodiach. Jedna je s VJS a druhá s VJM. To znamená najmenej dve riaditeľky, dve zástupkyne...a viac peňazí. Keby niekto vyrukoval s tým, že tieto dve školy treba spojiť do jednej dvojjazyčnej, ako bola kedysi, tak by z toho bol politicko-národnsotný škandál končiaci vypisovaním petície "Zachráňme našu školu!" a listov do EP a ES zo strany SMK a HID za porušovanie práv na vzdelávania v materinskom jazyku.

Prípad 3.
V okrese N. je šesť verejných, dve súkromné SŠ a tri gymnáziá. Keď bol VÚC nútený povoliť vznik dvoch súkromných SŠ (nemohol nepovoliť), ohrozil existenciu štyroch verejných SŠ, pretože tie dve súkromné SŠ im odčerpali žiakov (nie kvalitou, ale inak). Dve z verejné SŠ sa dostali do značných finačných ťažkostí, preto sa nakoniec VÚC rozhodol dve malé verejné SŠ spojiť. I bola z toho neskutočná kampaň "Zachráňme našu školu!" A bola z toho aj lokálna politická vojna. Politické špičky z regiónu zvolali zasadnutie vplyvných ľudí a pozvali si aj ľudí z VÚC. Vyčítali VUC, že ide rušiť verejnú školu-učnovku, a pritim povolil zriadenie súkromnej SŠ v susednom meste. Školy nakoniec neboli spojené, VÚC cúvol. Dnes majú tieto dve školy po cca 120 žiakov a bežne nemajú ani na výplaty. A tak sa dnes možno v okrese N vyučiť za stolára, kuchára, maliara a autoopravára v troch, štyroch SŠ.

Prípad 4.
V meste H. je jednoodborová SŠ so 160 žiakmi, v okresnom meste P. je zasa SŠ s viacerými odbormi aj s tým konkrétnym odborom a má 350 žiakov. Okresné mesto P. je od mesta H. vzdialené 15 km. Všetky pokusy spojiť tieto dve školy do jednej školy v okresnom meste P. zlyhali. V tom momente, ako sa začne hovoriť o spojení týchto dvoch škôl, začína sa spisovať petícia "Zachráňme našu školu!" v meste H.

Tak takto vyzerá školstvo v slovenskej realite.

Na Slovensku je 2935 materských škôl, 2113 základných škôl a 868 stredných škôl. V základných školách študuje 450000 žiakov, to je cca 210 žiakov na školu. V stredných školách študuje 270000 žiakov, to je cca 300 žiakov na jednu školu. Počet učiteľov je približne 89-tisíc. Existuje asi 150 ZŠ, v ktorých je od 10 do 50 žiakov, a asi 50 SŠ s počtom žiakov pod 150. Na Slovensku pôsobí aj 36 univerzít a vysokých škôl. Sotva sa nájde niekto, kto by nepochyboval o ich kvalite.

Reforma školstva musí byť spojená s racionalizáciou počtu škôl. Dovtedy neslobodno do školstva vložiť ani jeden cent. Bol by to ekonomický hazard. Bude to ale aj bolieť.
 

 

Tak si vypocitaj, kolko ucitelov by mali podla teba prepustit a kolko by sa tym usetrilo. Plus naklady s tou racionalizaciou.
 
Hodnoť

Vyhraj voľby a môžeš všetko,

vyriekol "veľký" marxistický estét Pavol Paška. A tézy takéhoto "velikána" sú večne živé, ako tézy "večného" Lenina. Mafiánsky klan krčmára Kaliňáka ho síce odstránil z funkcie predsedu parlamentu, Ficov klan ho podržal aspoň vo funkcii podpredsedu žumpy SMER-KSS. Pútnik Pellegrini sa ako nový Paška vrtí, krúti ako ryba na háčiku, občas zarýpe aj do prezidenta, aby si udobril mafiánsku vrchnosť, ale svoj tieň neprekročí. Pokračuje v Paškovom diele skazy

A odvtedy, ako mu vykradli byt generálove gorily, musí poslúchať na slovo. Nemôžeme od neho čakať nič dobrého.
 
Hodnoť

program schodze nebude schvaleny

ani nemoze byt, lebo vsemohuci
povedal, ze sa nic tym nevyriesi
a on veli aj zakonodarnej moci
ostava odvolavanie, s cim mohli
opozicni zacat, pretoze tam sa
zosumarizuju preslapy vypraskanych ministrov
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

Vy, pravicoví voliči, vôbec neviete, čo je to byť sprostý. Moja jediná nádej je pán premiér, ktorý mi poskytne aspoň základné istoty. Čo mi ponúkajú pravicové strany? Len viac slobody a zodpovednosť sám za seba. Ďakujme, ale neprosím si.
 
Hodnoť

 

Táto schôdza určite vyrieši všetky problémy,ktoré vznikli v priebehu predchádzajúcich rokov.
 
Hodnoť

 

opozícia nemala iniciovať štrjaky nemusela teraz keď horí iniciovať schôdzu lebo sú problém na probléme v zdravotníctve i školstve! Za Ficovej vlády sa obom odvetviam zvyšovali platy tak neviem ešte koľko by chceli. Sestry si prajú návrat bez sankcií a zmluvy na doby neurčité ! Šak to je jak utopia!
 
Hodnoť

 

ved nech hovoria aj tak nič nevymyslia a ani nezrealizuju.
 
Hodnoť

:-(

Ako nech sa na mňa p. poslanec zo SAS nehnevá ... Ale peniaze zo sociálnych balíčkov sú určené pre všetkých obyvateľov SR spadajúcich do určitej kategórie a to celoplošne. A on ich chce dať iba učiteľom a sestrám. Čo robil v poslaneckej lavici 2 roky. Hádal sa s Matovičom a ten mu na oplátku sypal isté veci na hlavu! O tomto je celá opozícia. Ale som zvedaví s akým riešením príde koordinátor z OĽANO?
 
Hodnoť

Zufalci

dostanu este poslednu prilezitost sadnut si posledny krat do svojich milovanych poslaneckych kresiel, odohrat poslednu scenu svojej stvorrocnej frasky, lebo tych par tisic hlasov od ucitelov a par stovak os sestier stacit nebude.....ludia uz vas maju plne zuby ako aj tych par zmanipulovanych vyuzitych a nasledne napospas ponechanych ucitelov a sestier....aj tych niekolko % vasich sympatizantov, ktori skor z principu ako z presvedcenia chceli aj nejake to pravicove protizavazie proti smeru....ste totalne znechutili......pretoze ziadate od vlady veci, ktore ste im sami neslubili......kde ste boli cele 4 roky a neriesili ste naliehave problemy a nevyhnutne systemove zmeny ??? Az teraz zrazu to treba vybavit za tyzden okamzite ? .....ste padnuty na hlavu......nechcel by som na vaso mieste chodit peso po ulici.....
 
Hodnoť

 

Ak by pravica bola vo vláde platy učiteľov by stagnovali. Ale z opozície sa im ľahko rozpráva.
 
Hodnoť

 

Štrajkujúci riešia momentálne neriešiteľné. Vo svete je bežné a normálne ,že sa štrajkuje a je to legitímny proces. Z vývoja prebiehajúceho štrajku mám pocit, že je to politicky motivovaný štrajk ktorý iba vnáša nervozitu medzi mierumilovných občanov. Masovokomunikačné prostriedky nemajú o čom písať a tak píšu o tom čo je momentálne v kurze.
Prečo neštrajkujú robotníci, remeselníci, ťažko pracujúci... Nemajú na to čas, sú pracovne vyťažení. Nepáči sa štrajkujúcim ,že dostávajú mzdu pravidelne a načas???
Že majú isté zamestnanie na celý život? Myslia si štrajkujúci, že v ostatných profesiách si ľudia nechodia finančne vypomáhať po brigádach ????
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov