SME
Štvrtok, 23. január, 2020 | Meniny má Miloš

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Matovič ukázal účtovníctvo, na Fica podá trestné oznámenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Čo mi nikto nepovie? Ja nepotrebujem mať účtovnícvo, stačilo by mi, keby to Matovič dôverihodne zdôvodnil. Pretože na základe toho, čo doteraz povedal mi absolutne nie je jasné, ako mu mohla takáto povinosť vzniknúť. Takže buď nepovedal pravdu (alebo niečo zamlčal), alebo len tak zaplatil 15 miliónov korún (iste...), alebo mi niečo dôležité ušlo. A ak áno, bol by som strašne rád, ak by mi niekto vysvetlil, že čo.
earl365
<< < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > >>

ušlo ti to

že tých možností je viac ako dve ...... predovšetkým Matovič nie je povinný vysvetľovať prečo to urobil a zverejňovať všetky podrobnosti svojho odnikania

Fico vedel o tomto už niekoľko rokov - mohol konať, ak mal o čom .... na preverovanie máme daňový úrad a na trestné činy prokuratúru, políciu a súdy.

A hlavne .... problémom je správanie premiéra tejto krajiny, nie predsedu strany alebo kandidáta volebnej listiny .... ale aktuálne výkonného premiéra.
 

 

No toto je fakt výborná odpoveď. Matovič robí tlačovky na ktorých dáva protichodné odpovede. Netvrdím, že je povinný niečo zverejňovať, to robí z vlastnej vôľe, pretože chce ukázať, že to bolo všetko OK. A keď poukážem na to, že jeho tvrdenia nie sú konzistentné, tak ma pošleš do teplých krajín s tým, že je to jeho vec.

V žiadnom prípade netvrdím, že Ficové spŕavanie je ok, len ho v tomto momente neriešim. Toto nie je prípad, keď si musím vybrať medzi Ficom a Matovičom.
 

napísal si, že

buď nehovorí pravdu, alebo zaplatil daň len tak ..... akoby iná možnosť nebola

Podľa mňa hovoril pravdu. že nepovedal všetko, čo by si ty chcel vedieť, neznamená, že klamal.

Fico ho obvinil, že prepral 122 milionov a zničil účtovníctvo, aby zabránil daňovej kontrole.

Účtovníctvo nezničil - to dokázal. Pranie peňazí znamená legitimizovanie peňazí z nelegitímnych zdrojov (ako napr. ukradnuté peniaze - to robia skôr smeráci, ked predražujú tendre a berú čierne provízie, ktoré nezdaňujú). Matovič daň zaplatil to preukázal. Či v správnej výške, teda či sedela nákladová časť a za čo boli tie peniaze - to je v tom účtovníctve a kontrolovateľné. MOTIV prevedenia podniku s tým nemá nič spoločné. Nie je dôležité Prečo to urobil (to nemusí vysvetľovať), ale či ten prevod splňal zákonné podmienkyí.

Motív prevedenia podniku s tým nemá nič spoločné.
 

 

No počkaj - minimálne dva roky účtovníctva boli zničené v lehote, keď ešte mali byť archivované. Vandák tvrdí, že na Matovičov pokyn.

V pôvodnej zápisnici DU Vandák povedal, že všetko účtovníctvo okrem pohľadávok je v zbere. Teraz si matovič spomenul, že on časť účtovníctva od vandáka zobral a odložil. Pričom v pôvodnej zápisnici vandák nič také nehovorí. Toto je konzistentné s vandákovou výpoveďou, že matovič zobral účtovníctvo a povedal mu, aby na DU tvrdil, že je v zbere.

Prečo urobil nemusí vysvetlovať. Ale mal byvysvetliť, prečo na tlačovkách dáva protichodné tvrdenia. Na prvej tvrdil, že predal podnik zo spiacej živnosti so 121 zdanenými miliónmi na účte za 122 milionov eur, na tejto tvrdí že zaplatil daň z príjmu z predaja 15 miliónov.

Prosím nepleť do tohto smerákov. Mňa teraz nezaujíma, že fico tvrdí, že matovič pral peniaze. Ani predražené tendre. Jediné čo riešim, je vaporizácia účtovníctva a matovičove vyjadrenia. Ak bude diskusia o predražených tendroch, potom to bude relevantné.

A mimochodom, ešte tu ostali dva výdavkové doklady, ktoré matovič poprel ale podľa všetkého existujú.
 

 

Ale tie tvrdenia nie su protichodne
Tak si roymysli, co riesis. Ak vapororizaciu - naco spominas odvedenu dan?
 

 

Ale sú. Na prvej tlačovke mal story, že predáva spiacu firmu, ktorá má 121 miliónov korún na účte + pohľadávky za milión, dokopy za 122 miliónov. Teraz vytiahol daňové priznanie, kde mu vyšla daň z príjmu 15 miliónov. Takže 80 z tých 121 miliónov bolo podľa všetkého ešte nezdanených, takže za posledné účtovné obdobie. Z toho vyplýva, že živnosť nespala, ale bola aktívna. To je v rozpore s tým, čo tvrdil na prvej tlačovke.
 

a ako vieš

že to bolo 80 mil. z tých 121 mil.? Mohol predať majetok napr. a zdaniť.

Podľa živnostenského registra nebola činnosť pozastavená. Možno len na ňu nič nerobil.

Neviem podrobnosti, ale to čo hovoril si neodporuje .... nevylučuje sa navzájom.
 

 

Ak si dobre pamätám, na tlačovke povedal, že tá daň je v súvislosti s predajom podniku. Na prvej tlačovke, kde popisoval okolnosti predaja sa jasne vyjadril, že tam bolo 121 miliónov na účte a pohľadávky za milión, dokopy 122 miliónov. Žiadny ďalší majetok Vandákovi nepredával, ak áno, tak si to nechal pre seba. A teda netuším začo by ho tak asi Vandákovi predal, keďže jediné, čo vandák matovičovi "zaplatil" je tých 121 miliónov, ktoré si ešte v den predaja matovič previedol na svoj účet (podľa vlastných slov).

Tiež som nikde nepovedal, že živnosť bola pozastavená. On povedal, že bola neaktívna, že sa tam dva a trištvrte roka nič nedialo.
 

 

ak niečo nepredal Vandákovi neznamená, že to nemohol predať niekomu inému
 

 

Jasné že mohol. Akurát potom to priznanie bolo irelevantné, keďže sa rieši transakcia s Vandákom (kvoli ktorej bol (nezmyselne) obvinený z prania peňazí a krátenia dane)
 

prečo?

ved Fico práve na tom postavil svoje obvinenie .... že sa chcel vyhnúť daňovým povinnostiam ... to bola pointa, Vandákom to chcel dokázať
 

 

Eh, nejak som sa rozpísal. Asi mám aj ja sklony ku grafománii, tak sorry za to :)

Ficove obvinenie je od začiatku dokonca úplná hlúposť. To ani neriešim. Ja riešim Matovičové prudko neuveriteľné rozprávky. Už samotný "predaj", resp. darovanie podniku Vandákovi je tak ťažko stráviteľné, že keby to spravil napr. kaliňák, každému by bolo jasné, že sa hlavne potreboval zbaviť (z pohľadu daňového úradu) účtovníctva.

To je jediné vysvetlenie, pri ktorom Matovič nevyzerá ako úplný idiot. Netuším prečo to potreboval, možno chcel niečo zakryť, alebo možno len chcel ukázať zdvihnutý prostredník daňovákom lebo ho začali otravovať s ďalšou kontrolou. Je dosť možné, že by som spravil na jeho mieste rovnako. Ale aspoň by som si sám pred sebou pripustil, že robím veci na hrane a nehral by som sa morálnu autoritu.

Schválne, skús sa na to pozrieť tak, že je to celé veľmi elegantný spôsob ako "skryť" účtovníctvo pred daňovým úradom tak, aby sa Matovičovi nedal dokázať motív. Oveľa uveriteľnejší ako "vykradli ma a odniesli 3 dodávky papierov" alebo "zatopilo mi pivnicu". Od momentu, keď toto pripustíš (aspoň hypoteticky), sa množstvo mentálnej akrobacie, ktorú treba na vysvetlenie všetkých počinov dramaticky znižuje.

Naraz netreba veriť tomu, že Matovič v podstate zadarmo daroval pohľadávky v hodnotách desiatok miliónov korún finančne negramotnému Vandákovi, a ešte k tomu krkolomným spôsobom predajom podniku v podstate bez majetku (ale zato s účtovníctvom, všakáno).

Naraz netreba veriť tomu, že Vandák, ktorý pri rotačke zarábal 30000 korún mesačne a ktorý sa topil v exekúciach chcel dva roky kúpiť od Matoviča firmu so stomiliónovými obratmi, a ešte k tomu zadarmo, lebo nič nemal. A to celé len na to, aby nakoniec vôbec nič nevymohol. Ruku na srdce, čítala si tú výpoveď a rozhovor s nim?

Naraz netreba veriť v nejakú zmluvu o budúcej zmluve, ktorú o dva roky pri predaji matovič pre istotu roztrhal. Naraz netreba riešiť, prečo Vandák povedal na daňovom že účtovníctvo je v zbere, potom na na polícii povedal že účtovnítvo mu zobral matovič, aby sa o pár dní, čuduj sa svete, účtovníctvo skutočne objavilo na matovičovej povale.

Ja si nemyslím, že toto celé bude mať pre matoviča nejaké trestnoprávne následky. A som presvedčený, že si to nemyslí ani Fico, preto to vytiahol mesiac pred voľbami, aby sa to nestihlo došetriť. Ale to neznamená, že musím nutne veriť Matovičovmu bezodnému altuizmu a nevšimnúť si, ako sa pri tom všetkom šikovne stratilo účtovníctvo (aspoň z pohľadu DU, keď nie fyzicky).
 

 

A ešte som zabudol: Naraz netreba veriť, že Vandák dva mesiace od predaja z vrecka vytiahol 348000 korún, ktoré v hotovosti zaplatil Matovičovi (výdavkový doklad, na ktorý si Matovič záhadne nespomenul, ale ktorý existuje), ale kľudne sa môžeme prikloniť k podstatne plauzibilnejšej alternatíve, že tie peniaze existovali len na papieri.
 

ja nechápem

čo stále riešiš

Motív sa z princípu nedá dokazovať - ani sa nedokazuje. Dokazuje sa skutok. Ak je niekto podozrivý, že sa chcel vyhnúť daňovej povinnosti - dokazuje sa len to, či sa jej naozaj vyhol a teda daň nezaplatil, alebo či urobil niečo, čo nie je v súlade so zákonom. Mne nie je čudné, že sa chcel zbaviť podniku - ved už mu bol nanič. Vôbec za tým nemusí byť snaha zbaviť sa účtovníctva - ani sa ho nezbavil. Má ho. Tie dva roky boli už odkontrolované DU.

Nemyslím, že Matovič klamal. Trochu sa pohral so slovíčkami a informácie dávkoval ....aby donútil Fica zamotať sa a hlavne sa verejne znemožniť. A za to mu tlieskam.
 

 

Prečo tu zase miešaš daňovú povinnosť? Úmysel sa pochopiteľne dokazuje, akurát v tomto prípade by to bolo veľmi ťažké. Ja som ti napísal vo fakt dlhom komentári, že čo vlastne riešim, už naozaj nemám čo k tomu. Zase riešiš, čo je v súlade so zákonom. To predsa nie je jediná dôležitá vec. Aj pitie koly na vazovovej je v súlade so zákonom, a predsa nie je ok. Oháňať sa tým, že všetko bolo v súlade so zákonom je čistá harabínovina.

Ak je u teba úplne neuveriteľná story o tom, ako daroval podnik Vandákovi "pohral sa so slovíčkami" tak to len znamená, že chceš za každú cenu veriť matovičovi, nech sa deje čokoľvek. Ale tak v tom prípade mi aspoň vysvetli ten výdavkový doklad na 348 000 korún, vážne si myslíš, že Vandák dva mesiace po predaji disponoval takouto hotovosťou?
 

prosím ťa

neporovnavaj moje príspevky s harabinovinami, lexovinami a ficovinami ...... niekto je za tie zákony, amnestie, zneužívanie pravomoci a pod. zodpovedný a je to aj Fico

To neznamená, že prestala platiť prezumpcia neviny.

Ja nemám potrebu riešiť to, čo riešiš ty. Matovič dal pre mňa dostatočné vysvetlenie - ak niekomu nestačí - viac by mohli zistiť len vyšetrovatelia a finančné kontrolné orgány - ja nedisponujem informáciami, na základe ktorých by som mohla robiť iné závery ako robím.

Úmysel sa dokazuje len v kontexte, či nejaký čin bol vecou omylu alebo zámeru. Motivácia v princípe je priamo nedokázateľná - nikto nevie dokázať aké myšlienky mal v hlave nejaký človek.

Nemôžem obísť daňovú povinnosť, pretože tej sa týkalo verejné obvinenie a na to Matovič reagoval. Viac nemusel. Nemusel vôbec nič. Len by sa Ficovi prepiekol jeho diletantizmus a zneužívanie kompetencií. Záleží mi na tom, aby si ľudia uvedomovali, čo Fico vlastne robí. On je ohrozenie.

Matovičnie - on na poslednom mieste kandidátky dobrovoľne poskytol voličom OLANO nekrúžkovať ho. SMER a jeho praktiky bez Fica neexistujú.
 

 

Nemusel vôbec nič, tie tlačovky spravil z vlastnej vôle, a tú neuveriteľnú story tlačil do ľudí z vlatnej vôle. Nikto mu to nekázal robiť, mohol sa na to celé vykašlať a odkázať ficovi, nech si to vyšetrí.

Ja neriešim to, čoho sa týkalo obvinenie, ani daňovú povinnosť. Jediné čo riešim je, že matovič si vymyslel rozprávku a zakrytie zmiznutého účtovníctva. Ak je jeho vysvetlenie pre teba dostatočné, tak mi prosím napíš aspoň to, ako chápeš ten výdajkový doklad. Vážne veríš, že Vandák mal dva mesiace po predaji k dispozícii 348 000 korún v hotovisti?
 

OK

ta to rieš ... ja nemám čo

Nemám rada dohady a špekulácie.
 

 

to, že je to vymyslená rozprávka na zakrytie niečoho .... je špekulácia
 

 

No super, tak odbime do oči bijúcu neuveriteľnosť toho celého s tým, že je to špekulácia. Mňa len zaráža, že mi napíšeš, že podľa teba Matovič všetko vysvetlil, a keď poukážem na niečo, čo nevysvetlil (výdavkový doklad, nejasný základ dane), tak ma odbiješ tým, že je to špekulácia.

Ale veď ok, kľudne si ver tomu, že to celé bol Vandákov nápad a že Vandák skutočne chcel kúpiť podnik a vymáhať pohľadávky a že za dva mesiace od predaja mal 348 000 korún, ktoré v hotovosti vyplatil Matovičovi. Všetko z tohoto je skutočne teoreticky možné. Akurát že tiež zúfalo nepravdepodobné. Ale ja ti ťažko môžem kecať do toho, čomu máš veriť a čomu nie, tak ako to nemôžem robiť dôchodkyňám na balkóne v parlamente a ľudom čo na facebooku zdieľajú články z badatel.net a slobodného vysielača :)
 

<< < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov