SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

OECD vidí na Slovensku priveľa malých škôl (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ja to tvrdím už roky.

Na Slovensku je 2935 materských škôl, 2113 základných škôl a 868 stredných škôl, v ktorých pôsobí cca 89000 pedagogických zamestnancov. V základných školách študuje 450000 žiakov, to je cca 210 žiakov na školu. V stredných školách študuje 270000 žiakov, to je cca 300 žiakov na jednu školu. Existuje asi 150 ZŠ, v ktorých je od 10 do 50 žiakov, a asi 50 SŠ s počtom žiakov pod 150.
Na Slovensku je aj 36 (!) verejných univerzít a vysokých škôl, v ktorých študuje 135000 študentov.

Zásadnou ranou pre slovenské školstvo zákon o školskej samospráve a zákon o financovaní školstva.
Štát sa zákonom č. 596/2003 vzdal základných škôl a zveril ich samosprávam obciam a vzdal sa stredných škôl a zveril ich VÚC. Momentálne nemá ministerstvo školstva nad ich počtom a efektivitou žiadnu kontrolu, nemôže ani vymenúvať a ani odvolávať riaditeľov škôl.
Zákon č. 597/2003 o financovaní škôl zaviedol financovanie škôl na žiaka, čím pri sústavnom poklese počtu žiakov vyvolal ruvačku medzi SŠ o žiaka, ktorú sprevádzal drastický pokles požiadaviek na vedomosti a zručnosti žiakov hlásiacich sa do gymnázií a priemysloviek a totálny prepad kvality žiakov učňoviek. No nakoniec sa úpadok kvality vzdelávania prejavil aj na neuveriteľnom náraste počtu univerzít a vysokých škôl a na neslýchanom úpadku univerzitného vzdelávania.

Po parlamentných voľbách a zostavení akejkoľvek novej vlády bude nasledovať racionalizácia počtu škôl. Následne sa náležite vybavia školy, ktoré zostanú. Samozrejme, že sa budú aj rušiť školy tak, že budú pripojené k iným školám a žiaci budú zvážaní autobusmi a iní žiaci budú bývať v internátoch. No a v univerzitách budú študovať iba tí najlepší absolventi gymnázií a stredných škôl.

Otázkou je, koho hlas bude v reforme slovenského školstva rozhodujúci. Či opäť preváži hlas rodičov a žiakov, alebo preváži hlas teoretikov, experimentátorov a dobrodruhov, alebo budú mať zásadný hlas ZAMESTNÁVATELIA. To oni sú totiž tí, ktorí produkt súčasného školstva "nakupujú". Nie rodičia a nie žiaci budú rozhodovať o tom, ako sa bude školstvo reformovať, ale že to budú predovšetkým zamestnávatelia a TRH PRÁCE, ktorí budú mať v tejto veci rozhodujúce slovo.

Kým nie je vykonaná racionalizácia počtu škôl, dovtedy nemá zmysel nalievať ďalšie peniaze do školstva a ani celoplošne zvyšovať platy učiteľom. Je to aj zásadný politický problém, lebo treba povedať žiakom, rodičom a učiteľom, že nie tam bude škola, kde si oni zažiadajú, ale čo ekonomika štátu dovolí a zamestnávatelia žiadajú.

Nastal čas povedať, že ŠTÚDIUM V UNIVERZITÁCH si bude každý platiť zo svojho.

Pretože reforma slovenského školstva bude znamenať aj ohromný nárast oponentov, rodičov a žiakov a študentov, a aj učiteľov, sotva sa aktuálna ponuka politických strán do skutočnej reformy školstva pustí. Väčšine z nich totiž súčasný stav slovenského školstva vyhovuje: maturita na počkania univerzitný diplom do troch dní. Vám slovenské školstvo vyhovuje také, aké je.

Kým nie je vykonaná racionalizácia počtu škôl a počtu učiteľov, dovtedy neslobodno do slovenského školstva vložiť ani jeden cent!
 

 

Pan Fronc, ale nevznikali tie Univerzity ako huby po dazdi za cias vlad Dzurindu, kde ste boli ministrom skolstva ?
 

suhlas

No taktiez by bolo potrebne zrusit vsetky katolicke univerzity, ktore produkuju absolventov, ktori neovladaju ani pravopis pan fronc a niektori dokonca rozpravaju o vypestovanej inteligencii, bomba ze. Taktiez je potrebne, aby sa na gymnazium nedostali ziaci, ktori maju trojku z matematiky a slovenciny. Taki ziaci nemaju na gymnaziu co hladat. Na pedagogicke vysoke skoly taktiez uprednostnovat absolventov z gymnazii, ktori maturovali z matematiky. Niektori ucitelia na zakadnych skolach, ktori ucia dejepis, prirodopis, telesnu vychovu, obciansku vychovu neovladaju pravopis pripadne nevedia ratat priklady na percenta a to uz je riadna ostuda. Aj vy a vsetky standardne politicke strany ste prispeli k deformacii skolstva. No a s tym, ze studium na univezitach by si mal platit kazdy zo svojho nesuhlasim, lebo vela sikovnych studentov je prave z chudobnych rodin a nemohli by si to dovolit. Po 25 rocnom pustoseni slovenskeho skolstva tzv standardnymi politickymi stranami, by bolo nacase, aby v nom niekto spravil poriadok no nie som si isty, ze by KDH malo na to, lebo s predsedom, ktory ma doktorat z katolickej univerzity to urcite nepojde.
 

Skludni hormón

Tie VŠ, to je vec absolventov, kde sa zamestnajú...

Stredné školstvo je v tom výpočte nevinne, lebo je potrebné mať "puberťákov" pod kontrolou. Len autorita škôl tu chýba. Školy by mali povinne "držať na špagáte" mládež.

A zostávajú iba ZŠ. Znárodní verejnú dopravu a zaveď zrušené linky a môžeš začať "optimalizovať a racionalizovať" základné školstvo. Inač je to iba pôda na nové tunelovanie štátu cez dopravu. SADky zavedú tie potrebné autobusové spoje, ale si ich od štátu vyúčtujú tak že nás z toho bude bolieť hlava...

Vieš na čo je evidencia bezplatných cestovných lístkov? Železnice si to účtujú od štátu, to asi vieš. V očiach študentov a dôchodcov je to "zadarmo" a pribudlo zbytočných ciest a železniciam pribudli cestujúci a samozrejme zisk. Všetko ale platíme my z daní. Takže nič sme nezískali. Podobne pri zrušení malých škôl ich zaplatíme v podobe spojov SADkam... Nič nezískame.

No, a máš deti alebo vnúčatá? Tak ich pošli sedemročné do susednej dediny do školy a bez doprovodu.
 

Dúfam, že tie nezmysly o rušení malých

základných škôl nenapadne nikoho normálneho aj zavádzať do praxe. To si vážne myslíte, že malí prváci z dediniek by mali dochádzať autobusom do školy niekde v meste? Veď predsa, ak tu máme normatívne financovanie na žiaka, tak ak to dobre chápem, z hľadiska celkových financií je jedno koľko je tých škôl. Keď sa tá malá dedinská jednotriedka dokáže uživiť, tak nie je dôvod ju rušiť! Samozrejme u SŠ a VŠ je to o inom...
 

pri malých školách

nejde o peniaze... keby išlo len o ne, čert to ber, sa kradne všade a nestrpíme malé školy? - ale o to, že sa degraduje úroveň vzdelávania vôbec. lebo rodičia vydierajú buď nepriamo alebo priamo školy, aby deťom ustupovali v hentom a onom, dávali dobré známky - a vždy je možnosť ísť na inú školu... - tak škola radšej zanikne? nie, bude trpieť aj najväčšieho darebáka, dokonca žiaka, čo terorizuje celú triedu, lebo si proste nemôže dovoliť o neho prísť. A to je desivo choré.
 
Hodnoť

Krátke riešenie

Zrušiť súkromné školy. Tvoria výmenný obchod :Za patričný obnos dostane doklad o úspešnom absolvovaní! Znalosti a vedomosti nie je treba preukázať!
 
Hodnoť

 

OECD predovswtkym povedalo, ze regionalne rozdiely su neunostne a stale narastaju. V clanku o tom nie je ani slova, no blbecek Kazimir povedal, ze si pozveme expertov z OECD, ako ich vyrovnavat. Co tak zmenit jeden volebny obvod, ktory zabezpecuje, ze v NR SR sedi 50 % poslancov z Bratislavskeho kraja ?
 


Najčítanejšie na SME Domov