SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prvé kroky ministra Druckera sú dobré, myslí si Suchánek (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Skvelé.

Dovolím si citovať:

"Vždy je ambíciou dostať pacienta na prvé miesto. Myslím si, že pacienti pociťujú rozpor s tým, s akými službami sa stretávajú v iných sektoroch a keď prichádzajú do zdravotníctva napriek tomu, že na Slovensku sú aj špičkové zariadenia."
.
Pán minister ma veľmi potešil svojim názorom, keďže už dlhé roky tvrdím že zdravotníci vykonávajú svoje povolanie a poskytujú svoje služby v porovnaní s tými ostatnými úplne najhoršie. Ešte aj upratovačka železničných WC vie lepšie komunikovať s klientmi ako zdravotník obsypaný titulmi. Česť zriedkavým výnimkám.
 

neklam klamár

naši lekári napriek zlým podmienkam sú na svetovej úrovni. ale ty to vieš, len ich nenávidíš lebo si nenechali od teba rozkazovať.
 

Martina Hubová

Že som si tú svetovú úroveň nevšimol. Ale to správanie a konanie "pod úroveň" áno.
 

ty si pod úroveň

možno by ti tu nenávisť voči lekárom pomohla prekonať situácia, že ich budeš potrebovať a neprídu. lebo Božie mlyny melú...
 

 

Vážení pán Jankech a pani Hubová,

vyjadrenie pána Jankecha, že za stav v zdravotnom systéme môžu 100% lekári je podľa môjho názoru poznamenané jeho skúsenosťami , ale zároveň zafarbené negatívnou emóciou, ktorá do istej miera prekrýva mnohé správne názory pána Jankecha, tak ako som si ich prečítal.

S pani Hubovou som mal už jednu diskusiu a opäť, kopec správnych názorov vo vzťahu lekár - pacient ( z pozície lekára) ale prekryté negatívnou emóciou , ktorá bráni nachádzať správnu identifikáciu problému a následne aj riešenie v ktorom je možné nájsť rovnováhu vo vzťahu pacient - lekár.

To je presne to, čo ma zaujalo na vyjadrení pána Suchánka a musím povedať veľmi pozitívne, citujem:

"Podľa podpredsedu výboru pre zdravotníctvo Alana Suchánka (OĽaNO-NOVA) musí dobré zdravotníctvo slúžiť pacientovi, ale na druhej strane musí byť spokojný aj pracovník v zdravotníctve."

"Ak medzi tým nebude rovnováha, ani pacient nebude spokojný, myslí si Suchánek. Za problém zdravotníctva označil napríklad duplicitné vyšetrenia".


Ak by sme toto vyjadrenie pána Suchánka mohli prevziať ako motto riešenia, tak v zásade je možné konštatovať, že existuje systémové riešenie ako zásadná zmena motivácie v systéme.

Problém ale tvorí pán minister Druker svojim vyjadrením:

Dovolím si citovať ministra Druckera:


"O projekte jednej zdravotnej poisťovne, ktorú chcel zaviesť predchádzajúci kabinet Roberta Fica (Smer-SD), Drucker v súčasnosti nerozmýšľa.

"Zvažujem skôr smerovanie k tomu, či pluralita zdravotných poisťovní do budúcna má nejaký rozvojový potenciál, prostredníctvom nominálneho poistenia, pripoistenia, pokiaľ by nemala, tak sa treba vracať k tejto myšlienke," doplnil. Vo väčšom počte poisťovní na trhu vidí pozitíva aj negatíva, poukazuje však na to, že konkurencia núti napríklad k inováciám".


Problém je, že neexistuje trh so zdravotným poistením.


http://www.topky.sk/cl/100535/...

Obaja ste mi pomohli ( spolu s ostatnými diskutujúcimi) dostatočne precízne sformulovať cieľový stav.

Bude potrebné následne presvedčiť kompetentných, že riešenie je a nájsť spôsob transformácie systému.

Ešte raz vďaka za pomoc.
 

pani Hubová

Kritika a nenávisť sú dve veci. Skúste ich od seba oddeliť.
 
Hodnoť

 

Ak medzi tým nebude rovnováha, ani pacient nebude spokojný, myslí si Suchánek.

Za problém zdravotníctva označil napríklad duplicitné vyšetrenia.

Pán Suchánek vystihol problém:

Nie sú spokojní lekári - štrajkovali

Nie sú spokojné sestry - štrajkovali

Nie je spokojný pomocný personál - ak neštrajkovali tak budú

Nie je spokojný poistenec - možno by mal zvážiť štrajk.

Máme nákladový systém, kde lekár je využívaný kapitálom a motivovaný robiť zisky pre kapitál a nie vyliečiť pacienta. To je vyjadrenie pána Suchánka - duplicitné vyšetrenia a to povedal veľmi kolegiálne. A čo tak vymyslené vyšetrenia ( to by ma až tak netrápilo) ak zároveň došlo k zanedbaniu určenia príčiny choroby a ľudia sú prehlasovaní za zdravých, hoci evidentne je im zle.

Kým sa systém nezmení a nebude svojimi princípmi v súťaži na trhu poskytovaných služieb tlačiť na kvalitu meranú strednou dĺžkou dožitia v zdraví a zároveň aj na znižovanie nákladov - dovtedy sú to len pomerne jednoduché riešenia pri odstraňovaní ekonomickej korupcie - ale toto riešenie len veľmi málo ovplyvní samotnú podstatu hybných síl zdravotného systému - je to len zalepenie očí poistencom, nie reálne riešenie ich zdravia.


Pán Suchánek má pravdu - ak lekár nie je spokojný, jeho nehmotné aktíva sa nerealizujú tvorivým spôsobom a výsledok je otom ten, že lekár dodrží postup a je mimo z obliga.

Ale predsa každý človek je jedinečný a tak štandardizované postupy sú len indikatívne - musí dôjsť k spätnému celkovému posúdeniu stavu pacienta lekárom - živou kvalifikovanou bytosťou.

Dnes určíme diagnózu a miesto liečby pacienta liečime diagnózu.

Za socializmu boli iba dve úlohy:

1. Zdôvodniť, prečo sa zadaný problém nedá spraviť
2. Obhájiť sa, že ja nie som vinný

To prvé často je zdôvodnené buď ako vrodené, alebo geneticky dané alebo nemáme na to liečbu, musíte sa naučiť žiť so svojou chorobou .


To druhé predstavuje informovaný súhlas - pacient súhlasil s navrhnutou liečbou a lekár sa zbavuje minimálne časti zodpovednosti.


Na týchto dvoch princípoch funguje značná časť zdravotného systému.

Ale zlý je systém, nie lekár - lekár sa len prispôsobil systému.

Nie tak dávno pán minister verejne prehlásil, že spozdenie eHealths stálo medzi 3000 až 5000 zbytočných úmrtí - vzal niekoho už niekto za túto nedbanlivosť na zodpovednosť?

Nie, dotyční si veselo užívajú vyplatené verejné zdroje.

Problém nie je v lekárovi a ak tak len minoritný, ale problém je v systéme.
 

 

Verím, že to nepíšete po nejakých zlých skúsenostiach s Vašou nedávnou operáciou, lebo pokiaĺ viem, tak nemocnica v LM je na slušnej úrovni.
 

 

Snažím sa popisovať systém a nie moje osobné skúsenosti - tie si riešim neverejne.

Verte mi, že lekár má snahu pomôcť a tiež je len človek a to treba rešpektovať.

Ale to neznamená, že keď sa stane chyba, tak nemáte reagovať - ide o Váš život.

Sú takí, čo nereagovali ( ich hodnotový systém nadraďoval iné záujmy ako záujem o vlastné zdravie) - zostali v nekritickej pozícii verím, čo lekár povie a dnes sú hrdinovia - majú postavené pomníky.

Moje príspevky sú orientované na riešenie systému a nie riešenie individuálnych problémov vyplývajúcich zo zle nastaveného systému.
 
Hodnoť

Problém je v tom, že

ziskové činnosti v zdravotníctve sa dostali do súkromných rúk a vysoko nákladové zostali štátu. Treba vymyslieť systém ako by mali súkromníci zo ziskových činností odvádzať určité percento zo zisku zariadeniam, kde sa vykonávajú drahé operácie. Myslím si tiež, že z povinných odvodoch do zdravotníctva si nemôžu poisťovne tvoriť zisk. Ich zisk je podľa mňa okradnutie poistencov.
 

jednoduché

nedať im zmluvu,alebo znížiť cenu za ukon resp vyšetrenie. Rýchle a účinné.
Prečo sa topia onko ustavy v peniazoch? Prečo sa topia srdcové ústavy v peniazoch? Prečo sa MR-amb topia v peniazoch? Prečo sa labáky topia v peniazoch? Prečo sa lekárne a distribučky topia v peniazoch? Ak si dá na to Drucker odpoveď tak najde aj peniaze.
 


Najčítanejšie na SME Domov