SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Spoluzakladateľ Rady pre práva dieťaťa: To, čo sa udialo v škole v Brehoch, je zločin (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

To čo sa udialo v Brehoch je zločin!!!

Ani sa nemožno čudovať, že aj na Slovensku sa dejú podobné zločiny... Potom aj jeden z "vážených sudcov Slovenska", istý H....IN et al. sa v svojej sudcovskej "podľa neho spravodlivej" funkcii zrejme podobných "činov" dopustil na nespočetných prípadoch...???! Slovensko je preto čudne spravodlivá "krajinka" na samom okraji civilizovaného sveta?!
Predpokladáme, že novinári ani jeden z podobných prípadov nenechajú mlčky zaniknúť do zabudnutia...?! Hanba nepadá len na podobných sebecky krkavčích "rodičov", ale na celú našu spoločnosť, aj krajinu...
Ale veď nie je možné sa ani diviť takýmto prejavom "rodičovskej lásky" v "krajinke", ktorá do samostatnosti hrdo vstúpila pod krídlami FAŠIZMU!!!
 

 

Mala by to vyriešiť Tomanová,ale neviem či by sa dožila konečného verdiktu.Ozaj koľko má vlastne rokov tá stará korytnačka?
 

Ročník 1948

To je smerácka hanba, že tam nominovali a zvolili túto mimozemšťanku. A že verejný tlak nebol dostatočne silný, aby ju stiahli pred zvolením.
Zaujímalo by ma, za aké zásluhy jej dali túto trafiku.
 

a co je na tom nezvykle

v tomto komunistickom skanzene? podobnych videi su desiatky, a koho to zaujima? "ombudsmanka" pre prava deti nema cas, ma pol roka na to, aby si zariadovala pelech. tak teraz zhana kresla.
Tomanová: Nechcem hovoriť, kto porušuje práva detí. Idem budovať úrad
http://www.pluska.sk/spravy/z-...
http://www.aktuality.sk/clanok...

to ked taky tomanovej pes dostal hnacku, to bola ina estrada. okamzite kvoli tomanovej psovi, mimoriadne zasadala vlada slovenskej republiky na cele s pobirmovanym.
http://www.sme.sk/c/3471123/vl...
ale koho by uz len zaujimali gestapacke metody, akymi gestapo odoberalo zidovske deti v auschwitzi...? to vlciak akejsi zasluzilej sudruzky, to je uplne ine kafe! ale koho by uz len zaujimal teror a gestapacke metody pri nejakych detoch...
aj tu je jeden podobny priklad:
http://tv.hnonline.sk/aktualne...
 

Majore,

vo všetkom súhlasím. Akurát ten posledný link, aj keď je hrozný, čo sa tam deje, ale za to môže ten v bielej košeli. Neviem, kto to je (zrejme partner matky), ale ten tam už upokojené dieťa znovu dohnal do stavu absolútnej paniky. Chvíľami som mala dojem, akoby ju štípal, alebo niečo podobné. Neviem, načo tam boli policajti, keď ho nevedeli dať bokom, lebo si myslím, že nebol účastníkom konania, ale v podstate cudzí človek. Nič to však nemení na to, že to bolo hrozné.
V oboch prípadoch niekto hrubo pochybil. V prípade Marca štátny úradník, v tomto prípade ten chlap v bielej košeli. Spoločné majú to, že v oboch prípadoch si to odnieslo nevinné dieťa.
 
Hodnoť

prosím si poučenie

a návod pán Tinka, ako dieťaťu predškolského veku idealizovať otca, ktorý ho týra a pred dieťaťom zmláti aj jeho matku. Ďakujem
 

ten pán

povedal vetu: "Hovoríme pritom stále o normálnych rodinných situáciách, nehovoríme o extrémnych prípadoch, keď rodič dieťa týra, zneužíva, ubližuje mu."
 

Suhlasim

ze v clanku su spominane extremne situacie, ale co v pripade relativne "normalnej rodiny", kde sa rodicia rozisli a striedavo sa staraju o dieta. Jeden sa ide zodrat, robi ulohy, naukupuje oblecenie pre dieta, organizuje, stara sa a ten druhy sa vezie a pri tom komlikuje kazdy jeden den nejakym nezmyslom.
Dieta to vidi (aj ked mozno nerozumie), ale tiez by som chcel vediet ako sa da ten druhy rodic idealizovat?
Treba tvrdit dietatu, ze je to v poriadku ked len jeden ho nahana do ucenia a citania, Ze je v poriadku, ze ten druhy sedi na zadku s naciahnutou rukou a caka na peniaze, ze je v poriadku ked ten druhy "momentalne nema cas"?
Viem,ze veci nie su len cierne a biele, ale nejako mi nejde do hlavy toto idealizovanie "lajdaka" Prave toto si myslim, ze je dovod, preco deti vidia, ze nerobit a nestarat sa je normalne a dokonca vsetcia su s tym spokojni a ked dospievaju vsetcia sa cusujeme ze z nich chcu "nerobit a zarobit"
Verim, ze aj napriek idealizovniu moze mat dieta dvoch rodicov, ak samozrejme obaja maju zaujem...
 

slovo "idealizovať"

nie je celkom presné ..... podľa mňa ide skôr o to, aby rodičia dieťaťu nekomentovali správanie druhého rodiča - hlavne nie negatívne

Je to totiž veľmi subjektívne. O tom, čo kto robí v domácnosti sa majú dohodnúť rodičia a neťahať do toho dieťa ako rozhodcu. Rodič, ktorý robí úlohy a nakupuje .... to môže robiť preto, lebo sa dohodli, že v kompetencii druhého rodiča budú iné veci. V každom prípade je to vzťah rodičov navzájom. A dieťa má mať svoj vlastný vzťah ku každému z rodičov - podľa seba a nie podľa toho, ako by si to predstavovala jedna strana rodičovského sporu.

Ak bude jedna strana zdôrazňovať, že napr. "otec nič nerobí" ... tak sa dieťa možno naučí, čo píšeš. Ak bude dieťa vidieť, že rodičia medzi sebou tieto veci riešia konštruktívne a mnohé je len uhlom pohľadu ... naučí sa, ako zvládať problémy - lebo tie nutne vo vzťahoch existujú.

A ak nedokážu riešiť problém inak ako rozvodom, naučí sa, že ak je problém, treba z neho utiecť.

To samozrejme, podobne ako hovorí ten pán v rozhovore, neznamená akceptovať násilie a podobné veci. O násilí sa nedá vyjednávať.
 
Hodnoť

 

Pan otec sa nevie pat rokov domoct styku so svojou dcerou, lebo jej matka ignoruje rozsudok. Ale vykon rozhodnutia v inom pripade nazyva tyranim dietata. Nori chapu tyranie ako tento otec a odoberu dieta, ktoremu rodicia povedali lo smrti jeho babky a preto bolo v skole smutne. Autor clanku nevie, ci matka zanedbavala Marca, napriek tomu to tvrdi.
Kritizuje rozhodnutie sudcu, hoci to rozhodnutie necital: https://obcan.justice.sk/conte...
 

to mu skôr

podsunul redaktor vetou: "Skutočnosť, že matka o chlapca dosiaľ nejavila záujem, sa však preukázala."

On odpovedal, že: " ...KEBY sa aj preukázala - tak .....". Chcel podľa mňa zdôrazniť, že dieťa má právo na matku (rodiča) - je to právo dieťaťa. Možno mal najskôr odmietnuť to jednoznačné tvrdenie redaktora.
 
Hodnoť

popis diagnóz (Stručný popis choroby)

T74.-Syndróm, zapríčinený zlým zaobchádzaním [týraním]
T74.0 Zanedbanie alebo opustenie
T74.1 Fyzické zneužitie | Fyzické zneužitie dieťaťa, bližšie neurčené | Fyzické zneužitie manželským partnerom, bližšie neurčené
T74.2 Pohlavné zneužitie
T74.3 Psychické zneužitie
T74.8 Iný syndróm, zapríčinený zlým zaobchádzaním
T74.9 Syndróm, zapríčinený zlým zaobchádzaním, bližšie neurčený | Škody zapríčinené zneužitím: | • dieťaťa, bližšie neurčené | • dospelého, bližšie neurčené
F91.- Porucha správania | Poruchy správania charakterizuje opakované a pretrvávajúce, asociálne, agresívne alebo vyzývavé konanie. Také správanie môže vážne narušiť veku primerané sociálne požiadavky. Ide teda o horšie počínanie, ako je obyčajné detské huncútstvo alebo pubertálna rebélia a má ráz trvalého správania (aspoň šesť mesiacov). Poruchy správania môžu byť príznačné aj pre iné psychické choroby. V takých prípadoch treba uprednostniť základnú diagnózu. | Príklady správania, ktoré je podkladom pre diagnózu, zahŕňajú nadmerné bitkárstvo a tyranizovanie, krutosť voči iným ľuďom a zvieratám, ťažké poškodzovanie majetku, podpaľačstvo, krádeže, opakované klamanie, záškoláctvo a utekanie z domu, nezvyčajne časté a veľké výbuchy zlosti a neposlušnosť. Spomínané správanie, ak je dostatočne výrazné, postačuje na diagnózu, ale jednotlivé disociálne činy nestačia. | Nepatria sem: | Poruchy nálady (F30 – F39) | Zmiešaná porucha správania a emotivity (F92.-) | Hyperkinetická porucha správania (F90.1) | Schizofrénia (F20.-) | Pervazívne poruchy vývinu (F84.-)
F91.0 Porucha správania viazaná na vzťahy v rodine | Porucha konania s disociálnym alebo útočným správaním (nie len opozičné, vzdorovité a rozvratnícke správanie), pri ktorej je abnormálne správanie obmedzené výlučne alebo takmer výlučne na domov a vzájomné vzťahy v úzkom rodinnom kruhu alebo v spoločnej domácnosti. Porucha vyžaduje splnenie kritérií pod F91.-. Ani vážne narušené vzťahy medzi rodičom a dieťaťom samé nestačia na diagnózu tejto poruchy.
Z62.- Iné problémy súvisiace s výchovou | Patrí sem: | Nadmerná rodičovská ochrana | Emočné zanedbávanie dieťaťa | Nepriateľstvo voči dieťaťu a stále obviňovanie dieťaťa | Ústavný pobyt a výchova | Neprimeraný rodičovský nátlak a iné abnormality výchovy | Nadmerný rodičovský dozor a kontrola | Nepatrí sem: | Syndróm zlého zaobchádzania (T74.-)
Z62.0 Nedostatočný rodičovský dozor a kontrola
Z62.1 Nadmerná rodičovská ochrana
Z62.3 Nepriateľstvo voči dieťaťu, dieťa ako obetný baránok
Z62.4 Emočné zanedbávanie dieťaťa
Z62.5 Iné problémy súvisiace so zanedbávaním výchovy
Z62.6 Neprimeraný rodičovský nátlak a iné abnormálne spôsoby výchovy
Z62.8 Iné bližšie určené problémy súvisiace s výchovou
Z62.9 Problém súvisiaci s výchovou, bližšie neurčený
Z63.0 Problémy vo vzťahu medzi manželmi alebo partnermi
Z63.1 Problémy vo vzťahu s rodičmi a svokrovcami
Z63.2 Neprimeraná rodinná podpora
Z63.3 Neprítomnosť člena rodiny
Z63.4 Zmiznutie a smrť člena rodiny
Z63.5 Rozpadnutie rodiny odlúčením a rozvodom
Z61.- Problémy súvisiace s negatívnymi udalosťami v detstve | Patria sem: | Udalosti vedúce k strate sebaúcty v detstve | Strata domova v detstve | Zážitok hrôzy v detstve | Problémy súvisiace s údajným fyzickým zneužítím dieťaťa | Problémy súvisiace s údajným sexuálnym zneužítím dieťaťa | Zmena podoby rodinných vzťahov v detstve | Strata blízkej osoby v detstve | Nepatrí sem: | Týranie v detstve (T74.-)
Z61.0 Strata láskyplného vzťahu v detstve
Z61.1 Premiestnenie z domova v detstve
Z61.2 Zmena rodinných vzťahov v detstve
Z61.3 Udalosti vedúce k strate sebaúcty v detstve
Z61.4
Z61.5
 
Hodnoť

Som dieťa

rozvedených rodičov. Ja by som dala rodičov, ktorí znevažujú druhého rodiča - je jedno, či to robí otec alebo matka, zavrieť, kým by sa nenaučili, že ich dieťa je cítiaci človek, ktorého nesmierne zraňujú a ubližujú mu. A to si myslia, že v mene lásky. Keby rodičia milovali svoje deti viac ako seba, nikdy by nedošlo, aby museli zasahovať úradníci a násilne deti odoberali.
 
Hodnoť

pán autor

nie to čo sa udialo v škole je zločin ale to, že k takému niečomu vôbec došlo. aj keby namiesto úradníka bol sám anjel z neba, aj tak by tam bol krik a plač, možno nie v škole ale doma alebo na ulici, pretože pre dieťa nie je vôbec jednoduché pozerať sa ako sa oň jeho najbližší sporia a svoje špinavé prádlo perú na verejnosti. ich by som potrestala.

zaujímavý článok: "Aspoň jedna dobrá správa v prípade o Marcovi"
"„Z ničoho nevyplýva, že by rodičovské práva matky boli obmedzené. Stará matka podľa Zákona o rodine nemá práva a povinnosti, ktoré patria rodičovi. Rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa majú rodičia,“ píše súd.

Marcov prípad a jeho doterajší priebeh nebol šťastným príbehom a nedá sa ani povedať, že by dospel do šťastného konca. Je to príbeh dieťaťa z rozvrátených pomerov."
https://www.postoj.sk/13891/as...

stará mater by sa mala hanbiť za top, čo všetko spôsobila.
 

To nemyslíš vážne,

že stará mama by sa mala hanbiť. Čo také spôsobila? To, že takmer od narodenia vychovávala podľa všetkého problémové dieťa? Podľa vyjadrenia školy, napriek určitým problémom, chlapec prospieva. Podľa jeho veku zrejme ani školskú dochádzku nemal odloženú, čo tiež svedčí o tom, že sa o chlapca starali dobre.

Som matka a tu ti hovorím, že keby som musela jedávať len chlieb s masťou, tak by som dieťa neopustila a nenechala ho starej matke. Stará matka nič zlé nespôsobila, práve naopak.
Nesúdim matku, ju bude súdiť jej syn.
 

servus martuška vysvetlím ti to

stará mať mala dieťa dať dcére . tak rozhodol súd. to, že ho od narodenia vychovávala neznamená, že vnuk je jej dieťa.

ja som tiež matka a keby som bola na mieste tej babky a dcéra by prejavila záujem, že chce žiť so svojím synom, že si chce k nemu nájsť cestu, tak ako v tomto prípade, skákala by som od radosti. lebo tak je to správne. dieťa patrí k matke. a aby som nezabudla matka sa o dieťa starala v rámci možností. je to v tom článku na ktorý som dala link.

a čo spôsobila : skopírujem ti tu názor nyrry.
"ano
v tomto príbehu zlyhali viac či menej všetci dospelí ..... vrátane médií, politikov a verejnosti (každý kto sa potreboval vyjadriť, aby ukázal, aký je empatický)

Prečo vôbec k tomu prišlo je rovnako dôležité ako to, čo sa stalo.

Súdne rozhodnutie o zrušení predbežného opatrenia bolo vydané začiatkom 17.3.2016.
Pred dvomi mesiacmi. Krajský súd ním len vrátil do pôvodného stavu veci, ktoré návrhom na rýchle predbežné opatrenie "upiekla" babka so sociálkou.

Až po dvoch mesiacoch požiadala matka o zabezpečnie výkonu rozhodnutia. Dva mesiace čakala, či sa stará matka neumúdri.

Prečo už dávno stará matka nepripravila vnuka na odchod? Mala na to dva mesiace. Matka čakala. Prečo sa k nemu skôr a inak nedostala? Prečo nemohla jednoducho prísť a v kľude si odviesť dieťa z domu starých rodičov aj s buchtami na cestu? Čo sa dialo počas tých dvoch mesiacov? Čo hovorili chlapcovi o jeho matke?

Niekto tu nerešpektoval súdne rozhodnutie, preto muselo byť "vynútené".

To ako prebiehal ten výkon rozhodnutia je až druhá kapitola. Tiež dosť hrozná.

Ale vôbec k nej nemuselo prísť, ak by tí, ktorí hovoria, že majú to dieťa radi .... mali aj rozum. Lebo opičia sebecká láska môže dieťa aj zahubiť.
mínus Reagovať | 53 nyrra | Poslať správu 21.05.2016 19:20 | Oznám správcovi | Od
http://blog.sme.sk/diskusie/re...
 
Hodnoť

 

Vláčiť dieťa po parlamente nie je zločin? Je to predvádzanie ako v cirkuse?
 
Hodnoť

Tiež sa pýtam pána autora,

ako by sa mal idealizovať deťom otec, ktorý zmizol z ich života keď mali 2, 4 roky. Išiel si posedieť do chládku a to čo bolo vtedy s deťmi bolo na vedľajšej koľaji. Žil kriminálnym životom, deti sa ho boja, nepoznajú ho. Keby matka nehájila potreby a záujmy detí, platil by minimálne výživné... často neplatí vôbec! Násilím si vynucuje ich lásku, za skvelej spolupráce sociálneho pracovníka i dokonca polície! Deti sú stresované, plačú, boja sa a ani sociálny pracovník im nie je ústretový. Tvrdo stojí za tým, že musia otca milovať! Zo zákona! Znalci sa zhodli na tom, že styk s otcom ich viac traumatizuje ako pomáha. Ukázal sám deťom svoju tvrdú povahu, bez hanby, bez citu. Dieťa nevie klamať. Dokonca deti lepšie vycítia zlého a dobrého človeka! Je o tomto veľa odborných štúdií. Ak by ich naozaj miloval, nerobil by toto násilie, ktoré ho od detí len viac a viac vzďaľuje. Ak by som ho mala teda idealizovať, klamala by som ich!!!! Teraz sú už väčšie a vďaka otcovi predčasne vyspelé. Svorne držia spolu a pokiaľ ich opäť niečim otec "neprekvapí", majú pokoj, pohodu. Pýtam sa teda, ako takéhoto človeka idealizovať? To kde ste sa dočítal prosím????? Ktovie, čo ste sám naozaj prežil. Či len niečo týmto neskrývate! Ste si istý, že ste bez viny???!
 


Najčítanejšie na SME Domov