SME

Diskusia k článku: Sobotný pochod extrémistov naznačuje rozkol na scéne

Krajne pravicová scéna je stále nejednotná, mnohí Kotlebu neuznávajú.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
21 príspevkov

  • IIIoggirIII
    Kedy už konečne prestanú novinári a "politológovia" nazývať krajnú fašistickú ľavicu pravicou. Je to predsa všetko krajná fašistická a nacistická ľavica, napr. Hitlerovu NSDAP, Mussoliniho strana, všetky komunistické strany a "robotnícke" strany a súčasné fašizoidné ľudové hnutia a strany, spoločným menovateľom ktorých je "ľud" a nenávisť k individuálnym schopnostiam a majetku.
    • Olufunke
      Predbehol si ma - spominat "nackov" a extremnu pravicu v jedne vete je hlupost, v kazdom pripade to novinarom v pouzivani tohto nezmyslu nijako nebrani ;)).
      • chukko
        Prémium

        nie je to taka hlupost

        ich riesenia v ekonomickej/politickej rovine su blizke rieseniam lavicovym, ale kulturno-etickej rovine su pravicovi. Bohuzial jednym sprivlastkom sa neda vyjadrit taketo hybridne zameranie. Navyse extremnou lavicou oznacuju extremne vetvy komunistov, tak dat ich do rovnakeho kosiara tiez neni velmi presne. Krajna lavica v zasade povazovala za zdroj moci lud a prezentuje sa ze haji ich zaujmy (pracujuce masy), o fasistoch by som to az tak netvrdil. Oni sa narodom len verbalne ohanaju ale inak ich nezaujima (okrem starostlivosti o cistotu rasy a pod). Cize ich lavicovost je len vonkajsia a aj to len v jednej casti agendy.
      • RVM
        No urcite, preto si spajaju vyraz krajna pravica s fasizmom a nacizmom na celom svete. https://en.wikipedia.org/wiki/...
        • ratatosk78
          To je bohuzial dosledok WWII a nutneho spojenectva Zapadu so ZSSR... Pre Spojencov bolo nemozne oznacit Hitlera za ultralaviciara a sucasne byt v "spolku" s komunistami proti Hitlerovi. Preto prebrali komunisticku retoriku o "fasistoch", pricom Hitlerov rezim nebol nikdy fasisticky, ani ho tak nikto iny neoznacoval. Dalsi dosledok WWII je tiez urcite zlepsenie imidzu komunistickeho rezimu - ZSSR patrilo k vitazom vojny, s obrovskymi obetami (ze bolo zaroven aj spoluiniciatorom vojny, radsej nikto nepripominal). V neposlednom rade bolo pre Spojencov ine vnimanie komunizmu (aspon v porovnani s nacizmom) aj urcitym ospravedlnenim samych seba, ze pocas vojny spolupracovali so ZSSR - aj ked studena vojna potom zmenila vela. Dodnes je akakolvek obhajoba nacizmu nepripustna, kym na komunizmus sa hladi ovela zhovievavejsie (pritom ma na svedomi x krat viac obeti ako nacisti). Inak je zaujimave, ze v rokoch 1939-41 ZSSR s Nemeckom intenzivne spolupracovali a sami predstavitelia oboch rezimov sa v tej dobe vyjadrovali o svojich naprotivkoch pochvalne a vsimali si podobu oboch systemov, pricom zdoraznovali ako svojich prirodzenych nepriatelov tzv. burzoazne staty (hlavne Anglicko, Francuzsko a USA). Stalin inak uz od tridsiatych rokov zastaval nazor, ze najvacsim nepriatelom komunizmu je socialna demokracia a pacifisti (!). Aj ked extremisti maju rozhodne blizsie k lavici ako pravici (lavica kladie na prve miesto stat a system, pravica jednotlivca a jeho slobody), asi najlepsie by bolo pojem extremizmus nedefinovat ani ako ani pravicovy, ani lavicovy - staci ho oznacit ako totalitny - vsetky totalitne systemy su si na 90% podobne, vymedzuju sa voci sebe len naoko, z potreby hladania nepriatela a pod.
    • Odin ml.

      poznámka

      Vážený pane, to, že tieto strany sa politológovia považujú za krajnú pravicu nie je výmysel slovenských novinárov alebo politológov. Tak je to uznávané na celom svete. Pokiaľ ide o komunistické strany, tie zaraďujeme na ľavicu, pričom sa rozlišujú tie európske, z ktorých je relevantná iba KSČM, ostatné ako aj slovenska KSS sú ministraničky bez reálneho vplyvu na politiku. Iná je situácia v Azii, kde vládnu vo Vietname a Číne aj severnej Korei, ale za extrémistickú je považovaná tá posledná. Pokiaľ ide o robotnícke strany, tak len jeden príklad. Vo Veľkej Británii je predsa teraz v opozícii Labour párty, teda názvom robotnícka strana. Nikto ju nepovažuje za extrémistickú.
      • IIIoggirIII
        Jednoducho mi nechcete rozumieť. Fašistická a komunistická ľavica nemôže byť pravicou. Čo sa komunistických "ministraničiek" týka, taká ministranička Pol Pota Komunistická strana Kampučie v druhej polovici 20.-eho storočia zavraždila 2 milióny nevinných občanov, ale podľa vás nebola extrémistická, keďže ju nespomínate.
        • AmmianusMarcellinus
          Fašizmus aj boľševizmus sú extrémy v rámci svojich politických ideológií. Rozdiel medzi nimi a teda i to, prečo je fašizmus považovaný za pravicový a boľševizmus za ľavicový smer, je práve v ideách, z ktorých vychádzajú. A nie, nie sú to somariny typu "nenávisť k individuálnym schopnostiam a majetku". Fašizmus predsa nemá problém s majetkom súkromných osôb, ani so súkromným vlastníctvom výrobných prostriedkov (keď už musím použiť tento výraz). btw v minulosti mali zas taký "problém", že idey slobodného trhu či práve individuálne majetkové práva všetkých občanov charakterizovali ako ľavicové. Tuším v Škandinávii toto stále platí, napr. Dánsko (Venstre - vľavo, ľavica): https://en.wikipedia.org/wiki/...(Denmark)
          • Odin ml.

            poznámka

            S tými škandinávskym príkladom ste trafil. Osobne. si myslím, že tam bol lepší socializmus. Ono to vyplýva aj z kultúry národa. To čo bolo u nás do roku 1989, kedy sa mnohí inšpirovali známou vetou... kto neokráda štát, okráda svoju rodinu, nedokazuje, že sme boli ľavicový národ. Skôr akoby sme pokračovali po vzore ľudáckej arizácii. Aj dnes to naše budovanie slovenského kapitalizmu nepoprelo vetu, ktorú som citoval.
            • AmmianusMarcellinus
        • Odin ml.

          doplnok

          Samozrejme, že táto strana bola zločinecká a to som použil jemný výraz. Tu vôbec nejde o to či Vám mám porozumieť. Nie som politológ z povolania. Vy však ste vo svojom príspevku zjednodušil rozdelenie strán. Svet nie je taký jednoduchý. To, že Mussolini začínal ako socialista, neznamená, že ním aj ostal. Jeho fašistická strana prenasledovala ľavicové strany a ich predstaviteľov. To že NSDaP mala vo svojom názve slová socialistická a robotnícka, neznamenalo, že patrila k ľavici. Veď už len historický dokázané fakty, že ju finančné podporoval ešte pred rokom 1933 nemecký veľkokapital ale mala podporu aj potom z USA dokazuje, že to nebola ľavicová strana. Napodiv ste sa nevyjadril ku žiadnej robotníckej strane. Samozrejme nie všetky boli či sú ako britská, ale nie názov je dôležitý. Viac program a politika v dobe ich vládnutia. Neviem koľko máte rokov. Ja patrím ku staršej generácii, ktorá sa hojne rodila v druhej polovici 20. storočia. Vzdelávania bolí v tej dobe žiaducejšie ako dnes. Internet a wikipedia neboli. Viac sme chceli vedieť. Nielen to čo nám predkladala oficiálna propaganda. Dnes si to vygooglite, ale to neznamená, že všetko je pravda. Mnoho sa predkladá vo forme minimálne zjednodušeného hodnotenia. Najmä mladã generácia stráca často potom kritické myslenie. Tým som však nemyslel osobne Vás.
          • IIIoggirIII
            Určite je rozdiel medzi "ľavicou" britskou alebo americkou (demokratická strana), kde napr. USA ľavica je pre európske (zvlášť stredoeurópske) chápanie tvrdou pravicou. Čiže delenie na základe nejakých celosvetovo platných kritérií naozaj nenájdeme. Ja osobne pozerám na tento problém očami človeka, ktorý prežil väčšinu života v krutom systéme, riadenom ultra ľavicou - komunistickou stranou. Fašizmus bol v časoch Mussoliniho zdrojom teroru a represívneho aparátu totalitného štátu, slovami Mussoliniho "Všetko vnútri štátu, nič mimo štátu, nič proti štátu". Ak túto jeho tézu porovnáme s Hitlerovým nacistickým "Volk" a komunistickou "vládou robotníkov a roľníkov", len s veľkou dávkou ignorovania nevidíme styčné body a spoločné "hodnoty". Btw., sme asi tak rovnako starí. :-)

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 810
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 684
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 392
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 086
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 463
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 234
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 524