SME

Diskusia k článku: Piloti predvádzajú svoje umenie. Na Sliači sa začali letecké dni

Najväčším lákadlom je americký bombardér B-52.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
18 príspevkov

  • majo54

    ...kdesi som čítal,...

    Od júna 1965 až do augusta 1973, kedy operácie skončila , B-52 uskutočnili 124.532 vzletov, počas ktorých úspešne zhodili svoju záťaž na cieľ. V týchto rokoch to bolo spolu 7 508 884 ton výbušnín. Údajne celkovo bolo na Vietnam zvrhnutých trojnásobne viac ton bômb ako v celej Európe počas Druhej svetovej vojny. Okrem výbušných bômb boli na Vietnam zhodené tony napalmových bômb a milióny litrov chemikálií, vrátane neslávne známeho herbicídu Agent Orange. Dioxín použitý v Agent Orange presiakol do pôdy a vody, a dostal sa do potravinového reťazca. Týmto spôsobom sa prenáša z matky na plod v maternici. Vo Vietname aj teraz poškodzuje zdravie vnúčat obetí vojny. Správa uverejnená v roku 2003 uvádza, že 650,000 ľudí vo Vietname stále trpí chronickými ochoreniami v dôsledku chemických látok zhodených na zem počas vojny. Odhaduje sa, že 500.000 ľudí vo Vietname zomrelo na následky zdravotných problémov spôsobených použitím týchto chemických zbraní. V tejto obludnej štatistike by bolo možné pokračovať až nepríjemne dlho. A číselník s údajmi o zabitých ľuďoch pomocou B-52 sa stále točí.
    • BubakB
      Lenže s tým, že operácie B-52 v rámci misií Arc Light (ktoré boli primárnou úlohou B-52) nemali čo spoločné s herbicídom Agent Orange. Ten sa aplikoval pomocou transportných lietadiel, resp. helikoptér ...pre príklad napr. takou C-123. ;) B-52 proste aplikovali nálety charakteru, že boli presne navedené pomocou Skyspotu (ktorý sa ukázal v tej dobe ako najpresnejší systém, radarom navádzaný na každého počasia), resp. Igloo White systému v Laose ("seizmických" senzorov zachytávajúc ruch motorov a aktivity na Ho Či Minovej ceste, to však skôr aplikovalo námorníctvo pre svoje all-in-one stíhačky akými bola A-6 ). Štandardný nálet misie Arc Light tuším, pokiaľ si to správne pamätám, absolvovali tri B-52, ktoré v rade vybombardovali pás široký do pól kilometra a dĺžky nejak dva kilometre. Áno, naneštastie, či skôr bohužiaľ, bol to dosť obávaný zbraňový a úspešný systém. Bombardovalo sa z výšky 8 až 10 km, úspešne to teda ničilo aj fortifikácie / tunely v zemi a ozbrojení Vietnamci, ako sami uznali, sa toho obávali asi najviac. Vždy lepšie než nepresný systém počas Rolling Thunder, kedy boli použité práve iba stíhacie bombardéry a bez rozdielu koľko oceľovej munície (preto sa potom, už v 70. rokoch použili presne navádzané bomby, laserom, TV...) sa použilo, zabilo to počas troch rokov do 200 000 ľudí v Severnom Vietname. Dosť obávané a úspešné boli napr. aj Douglas AC-47 Spooky... No čo, vojna sa zlá v akejkoľvek podobe. B-52 boli úspešné. Rozhodne však nezabíjali v takom rozsahu, ako guľky, míny, či hlúpe systémové riešenia zmeniť flóru celej krajiny s takým negatívnym dôsledkom na všetko živé... odporúčam si pozrieť efekt misie Linebacker II, kedy boli v celkom rozsahu použité bez žiadnych limitov práve B-52 nad Severným Vietnamom a oficiálne zdroje obetí.
    • crtk
      ano a????????????????? Asolutne to iste mozem napisat o dalsich lietadlach analogickych kategorii a porovnat ich s udajmi napr. z 1. svetovej. Ktovie, co by clovek dostal napr. o sovietskych sturmovikoch ... ci petljakovoch, tupolevoch a spol. P.S. cervenu zberbu do J. Vietnamu nik nevolal. Prave tak, ako nik nevola nackov do Francuzska a dalsich krajin. Zial, zatial co nackov z Francuzska USA nadobro vypraskali, cervenu zberbu sice vypraskali, ale umoznili jej reparat.
      • majo54

        Vojna, v ktorej zomrelo vyše milióna ľud

        30. júla 1964 sa malé juhovietnamské komando zúčastnilo na akcii, ktorej cieľom bolo ničenie radarových staníc pozdĺž pobrežia Severného Vietnamu[4]. Akcia prebiehala v pohraničných oblastiach, ako aj na malých ostrovoch neďaleko severovietnamského pobrežia. V oblasti, ale údajne stále v medzinárodných vodách, sa vyskytoval aj hliadkujúci americký torpédoborec USS Maddox. Ten v Tonkinskom zálive 2. augusta pri odchode z oblasti atakovali tri torpédové člny severovietnamského námorníctva, celá udalosť sa stala známa ako Tonkinský incident. O dva dni neskôr USS Maddox spolu s ďalším torpédoborcom USS Turner C. Joy zasiahol ďalší útok, ako sa však neskôr ukázalo, išlo o omyl. Američania ostreľovali domnelé torpédové člny, pravdepodobne po tom, ako búrka vyradila ich rádiovú i radarovú aparatúru a námorníci si mysleli, že sa opäť ocitli pod paľbou zo severovietnamských torpédových člnov. Americký prezident najprv varoval Hanoj pred nevyprovokovanými útokmi. No po druhom útoku na lode schválil jednorázové letecké údery na ciele v Severnom Vietname. 28. júla oznámil americký prezident verejnosti, že do Vietnamu bude vyslaných ďalších 44 plukov vojska. Počet Američanov vzrastie na 125 000 mužov. Pri bojoch v Kambodži padlo okolo 350 am. vojakov. nálety na Laos, Kambodžu a severný Vietnam. BILANCIA Podľa vietnamských údajov padlo počas 15 rokov bojov v juhovýchodnej Ázií 1,1 milióna vojakov VĽA a ďalších 600 000 bolo ranených. južný Vietnam stratil 223 000 vojakov. Zahynuli 2 milióny civilistov, Vietnamom prešlo 2,6 milióna Američanov, http://referaty.atlas.sk/vseob...
  • lanoes
    Prémium

    Ad "majo54"

    Ak dovolíš, v skratke napíšem to isté, čo som písal včera: Lietadlo B-52 a a ani ostatné lietadlá s rovnakým určením (Tu 160, Tu 95...) za nič nemôžu a nechápem podobné príspevky ako si napísal. Lietadlo je mŕtvy stroj, mŕtvy a nehybný. O jeho použití rozhodujú P O L I T I C I a o tých treba písať, nie o B-52. A politické rozhodnutia menia na konkrétne rozkazy generáli na generálnych štáboch. A konkrétne bombardovanie je už len splnením rozkazov, ktoré realizujú posádky lietadiel. Samotný stroj je v tom úplne, ale úplne nevinne. Túžba ľudí vidieť takéto lietadlá, ktoré sú ako také skvelým technickým počinom, je úplne pochopiteľná a prirodzená.

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 45 554
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 11 960
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 659
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 892
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 123
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 556
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 999
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 570