SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pred dvanástimi rokmi zasiahla Tatry kalamita. Pozrite si, ako sa zmenili (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3

Hodnoť

rúbať, ťažiť, mastiť vrecká...

čo tak seriózna veda z prostredia mimo korumpovaného slovenska?

Contrary to common expectations, spruce beetle outbreaks in Central Europe effectively promoted their host in the long term. Outbreak-affected forests are naturally self-replacing even after severe canopy mortality, when positive neighbourhood effects of conspecific advance regeneration lead to rapid replacement of the dominant species. Thus, natural regeneration may be considered among the most effective ways to meet possible reforestation objectives in forests destroyed by beetles.

http://onlinelibrary.wiley.com...
 

 

V čechách som sa už stretol s názorom, že jarabina je matka smreka. A normálne tam už začínajú pestovať brezu ako melioračnú drevinu s rýchlym obratom na palivo a veľmi dobrými účinkami. Zatiaľ samozrejme všetko na výnimky v rámci pokusov, ale budúcnosť je jasná. Dnes už smrek na holine neobnovíš, každý druhý rok je kriticky suchý. Okrem toho je hypotéza, že na holinách sa presadzoval (aj vplyvom podúrovňovej výchovy) určitý ekotyp smreka, ktorý sa správal viac ako pionierka drevina, skorej rodil a aj chradol.
 

 

tá štúdia odporuje tvojmu tvrdeniu.
že sa sadilo kdečo z kadetade čo prirodzene narušilo zloženie (geneticky) sm porastov to je známa vec... plus aj výchova kde vyberáš fenotypovo tebe výhodnú vlastnosť, neprospeje celku, pretože nevieš povedať, či tvoj výberový faktor (napr.schopnosť rastu do výšky, čistenia kmeňa...) je ten najlepší pre posúdenie životaschopnosti (laicky, pekný smrek nemusí mať potomstvo ktoré odoláva suchu, ale nepekný, malý nevzrastavý, môže mať potomstvo adaptované, viď. rôzne edafotypy...)
 

 

Štúdiu si momentálne nemôžem prečítať: je za paywallom. Ale čím odporujem tvrdeniu, že prirodzená obnova je pre smrek vhodná? Les postihnutý kôrovcom nie je holina ani zďaleka. Už len preto, že k odumieraniu dochádza spravidla v ohniskách, a zboku ešte odrastajúcemu zmladeniu tieni porast. Iba som doplnil to, že už im v ČR dopína, že smrek je drevina ktorá znáša tieň a neznáša vysúšanie, a tak aplikujú tieto veci aj na skutočných holinách.
 

 

A ešte 2 veci: mŕtve drevo dobre drží vodu (pokiaľ nie je odkôrnené). A aj mŕtve stromy pokým stoja vytvárajú určitý tieň. Hlavne keď nie je slnko veľmi vysoko na oblohe.

A čo sa týka tej výchovy, tak tam je výberových faktorov habadej. Často sa prvé zásahy robili (robia) v smreku aj systematicky: jednoducho sa porast len preriedi. Potom sa zvykla odstraňovať podúroveň a to je miesto, kde podľa hypotézy rastú v 20- 40 ročných porastoch smreky ktoré majú lepšiu schopnosť vytvoriť vo vyššom veku stabilný porast. Nemá to nič spoločné s pôvodnosťou daného genotypu smreka (nepôvodnosť neznamená istotu katastrofy), ide o vnútornú variabilitu.
 
Hodnoť

 

Dnes som bol v Javorovej doline. Všimol som si, že na sever otočené, slnkom málo osvetlené časti lesa sú zacované. Plno machu, smrekov, papradia. Tatranský les zrejme primárne neničí lykožrút, ale zmena klímy.
 
Hodnoť

Drevárska mafia

si zaplatila článok, ktorý má za úlohu pripraviť verejnosť na ťažbu v chránených územiach.
 
Hodnoť

 

Najlepsie bude cely les postriekat tym fialovym bordelom ako v Nizkych Tatrach, lebo lesy to su iba drevo, co tam po tom, ze vykape vsetok hmyz a clovek sa zacne vdaka takejto chemii vyhadzovat aj z takej beznej potraviny akou je jablko.
 
Hodnoť

A to statnym ochranarom nevadi?

Kolko je dost?

http://liptov.sme.sk/c/8242809...

Ked sa plundrovali Donovaly, Jasna ... , tak sa hovorilo o kompromise – „... uz len tu trosku dobudujeme a bude ... „

Kolko je dost? Kolko je dost?

Podate im prst, chcu dlan, dostanu dlan, chcu ruku ... Na Enviroportaly kazdu chvilu nove zamery na parkoviska, hotely, zjazdovky ... , ved eurofondy zaplatia 50 %.

Ludi premasiruju vo vsetkych regionalnych tyzdennikoch lykozrutom:

http://domov.sme.sk/c/20258014...

http://nasaorava.sme.sk/c/2025...

http://spis.korzar.sme.sk/c/20...

, ale to to odmietaju vidiet:

http://barlog.blog.sme.sk/c/23...

http://pado.blog.sme.sk/c/3015...

http://pado.blog.sme.sk/c/2978...

Formalna EIA tvcarriaca sa akoze vedecky a nezavisle (pricom posudzovanie plati investor), „zlaty brouk“ ako kluc do zamky, ktora otvara dalsie a dalsie developerske zasahy v akoze narodnych parkoch.

Sikana obycajnych ludi, obmedzovanie volneho pohybu osob – jednotlivcov (turistov, cyklistov ...), ale poklonkovanie sa oligarchom ..., to vsetko v maskacoch trvalo udrzatelneho rozvoja.

Kto taha za nitky v pozadi?

Kto si uz spomenie v Tatrach na Stefancov vyrok (sef vladneho vyvoru pre obnovu a rozvoj Tatier) „ ... kalamita v ziadnom pripade nebude zneuzita, ... tam kde bol les, bude les ... (o par rokov sa stipekovala kosodrevina nad Tatranskou Lomnicou).
 

<< < 1 2 3

Najčítanejšie na SME Domov