SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Koalícia by sa mala pre Mečiarove amnestie obrátiť na Ústavný súd (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nikdy amnestie nezrušia

... vytvorili by precedens sami proti sebe. Zatiaľ sa po žiadnej zmene vládnucich strán nikomu nič nestalo (a to sa vždy v opozícií vyhrážajú jedna radosť). Ak sa aj obratia na ústavný súd, tak iba vtedy ak budú mať istotu, že to zamietne.
Politici síce bojujú o pozíciu bližšie k rozdeľovaným peňiazom, ale navzájom si neublížia...
Ak to chceme zmeniť - jednoznačne do vedenia štátu presadiť NEPOLITIKOV.
 
Hodnoť

Kua, Béla úr,

šak preca harakter a nie právny názor roschoduje...či?

Béla, ste zástupcovia občanov. Podľa ústavy máte hlasovať podľa svojho SVEDOMIA A PRESVEDČENIA , nie podľa právnych názorov kadejakých fiškáľov. Komu teda svedomie a presvedčenie hovorí, že Mečiarove amnestie sú nespravodlivé, tak by mal hlasovať za ich zrušenie. Bez ohľadu na opačné právne názory. Komu ale svedomie a presvedčenie hovorí, že sú spravodlivé, tak by mal hlasovať proti ich zrušeniu. Bez ohľadu na opačné právne názory. Jednoduché jak facka, či?

A keď by ústavná väčšina zahlasovala za zrušenie amnestií, tak by POTOM tí nespokojní, ktorí hlasovali inak, mohli dať podanie na Ústavný súd... To by bolo čisté a čestné riešenie. Ostatné je len a len primitívny, úbohý a bezcharakterný alibizmus...
 

prosiiiim???

podla svojho svedomia a presvedcenia??? tamti?

to je aky paradox, ocakavat od uplatnych zbabelcov, aby sa riadili niecim, co nemaju? ani presvedcenie, ani svedomie...
presvedcenie vlastne mozno aj ano, su presvedceni, ze ak budu hlasovat, ako im to centralny mozok Robertko Hranol Schrankovic-Bezsstavovec prikaze
 
Hodnoť

a kde je spor?

Ústavný súd veľmi rád zamieta podobné podania preto, že vec nie je sporná, ako káže právo. Tak by ma zaujímalo, keď sa tam v spoločnej zhode všetci obrátia, z čoho budú vyvodzovať spor medzi ústavnými orgánmi?
.
Riešenie je podľa mňa iné. Ani ústavný zákon, ani takéto podanie, ktoré podľa mňa ÚS veľmi jednoducho odmietne.
.
Treba vytvoriť mechanizmus osobitného konania pre Ústavný súd, ktorý by na základe fundovaného návrhu posúdil legálnosť udelenej amnestie podľa tzv. Radbruchovej doktríny.
.
Problém totiž nie je len vnútroštátny. Problém je ten, že ESĽP nám povedal, že ľudí a skutky, na ktoré sa vzťahuje raz udelená amnestia, nie je možné stíhať. Ak máme ESĽP presvedčiť o opaku, musíme mať riadne odôvodnené rozhodnutie stojace na Radbruchovej doktríne, podľa ktorého bude formálne platne udelená mečiarovská amnestia neplatná z dôvodu jej absolútnej nemorálnosti. Pretože preukázaný objednávateľ zločinu amnestoval seba a svojich podriadených. Podobne, ako keď boli odsúdení norimberskí zločinci, konajúci podľa formálne platného, ale absolútne nemorálneho, a teda neplatného nacistického práva.
.
Jedine súd, a teda Ústavný súd, môže prijať takéto odôvodnené rozhodnutie. Nemôže ísť o výraz politickej vôle, ani keby mala silu ústavného zákona.
 


Najčítanejšie na SME Domov