Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nedostatok sestier by SNS riešila zmenou vzdelávania (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

NA čo SNS siahne to do mrví viď školstvo

mali už 2 ministrov pamätáte ľudia ?Slafkovská ,Mikolaj a teraz tento.A v akom stave je školstvo + po Smeráckych ministrov.

Dno vážení úplné dno a je Tragédia že takíto tiežodborníci a z takýchto strán dostávajú vôbec priestor do toho drístať.
Pri SNS a Smere sa asi prekopeme buď do Australie alebo na Ljubljanku v Maskve.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A je pitoreskno humoreskné keby to

nebola tragedia že vôbec majú tú odvahu niečo hovoriť do zdravotníctva ktoré spolu zo Smerom vlastne riadili spolu s Močiarom a teraz s Ficlerom.
Na čo siahnu to do .....búúúú
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sestry potrebujú nové odbory,

nie však také ako učitelia, presnejšie potrebujú vymeniť vedenie. Terajšie je v antagonizme voči lekárom a hlavne zamestnávateľom, to je slepá ulička. Návrh Zelníka je rozumný a to, že sestry robia teraz niečo iné ako v minulosti je hlúposť, medicína / zdravotníctvo/ sa samozrejme zmenili, nezmenila sa však pozícia lekára a pomocných zdravotníckych pracovníkov, tieto pozície je naozaj možné podrobnejšie kategorizovať, cieľom však nemôže byť nahradzovanie lekára, Tú neforemnú buchtu treba poslať na prax do NSR alebo trebárs do USA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a v com je rozumny? :)

to mas ako v akejkolvek inej robote. pokial ju nezaplatis normalne, tak tak nebudes potrebny pocet, ani potrebnu kvalitu.

a nikto nechce nahradzovat lekara. ale hlavne lekar nema chciet po sestricke lekarske veci. a ked uz aj ano, tak by mala dostat aj vyssi plat, kedze robi ine a dolezitejsie veci naviac.

buchta si tu akurat tak ty. posyp sa makom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

persioner

ty by si sa uz konecne mal zbavit "toho nemca, co sa stale okolo teba moce".Vies ako to dopadne!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

úplne chápem Zelníka, keď tvrdí, že pre zdravotné sestry nie je potrebné VŠ. Myslím, že všeobecne pre voličov nie je potrebné VŠ. Čím menej vzdelaný človek, tým aktuálnejší volič SNS a vôbec strán zlepenca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neťahaj tu politiku

Na bežnú rutinnú prax naozaj stačí zdravotnej sestre stredná škola. Mohla by byť aj 4 roky stredná + jeden rok prax v nemocnici.
Veľké množstvo tzv. staroškolených zdravotných sestier má len strednú školu ukončenú za socíku a robia v pohode a kvalitne. Akurát že nemôžu ísť bez vyššieho vzdelania do zahraničia, ak by chceli musia byť buď diplomované zdravotné sestry alebo bakalárky. Čo sa týka kvality štúdia tých akože bakalárok (externých popri zamestnaní) tak si nerob ilúzie. Bola to len ryža pre niektoré vysoké školy.
Každý rozumný asistent uznal, že tie sestry po cca 20 rokoch praxe vedia oveľa viac praktických vecí ako on, naviac že tie bakalárky popri cca 40-50 hodinových šichtach/týždeň a starostlivosti o rodinu naozaj sa nebudú šprtať s prepáčením somariny na to aby dostali nejaký placet a urobili "kvázizákonom" radosť.
Celé nanútené bakalárske štúdium vyštudovaných sestier bola len ryža pre vysoké školy a ďalšie organizované cucnutie štátneho rozpočtu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zelníkovmu nápadu rozumiem takto:

keď sestry nebudú mať vysokú školu, nebudú môcť odchádzať do zahraničia, pretože kvalifikácia im bude chýbať. Poslancov plán je diabolský, dúfam, že sestry na to neskočia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

do Nemecka

v Nemecku nemajú sestry vysokú školu. "Ako je to so vzdelaním sestier v Nemecku? Musia tam mať vysokoškolské vzdelanie?

V Nemecku sestry nemajú vysoké školy. Systém vzdelávania sestier je tam zaužívaný tak, ako sme boli dovtedy zvyknutí aj u nás. Sestra nastúpi po skončení strednej školy napríklad na ARO, kde pracuje tri, štyri roky."
http://mediweb.hnonline.sk/spr...

"Zdravotní sestry NěmeckoV Německu neexistuje systém registrace sester jako v České republice.

Zdravotní sestry v Německu musí vystudovat pouze tříleté studium zakončené maturitou. Nekvalifikované sestry (asistentky) studují pouze 1 rok specializovaného studia bez maturity.
Plat nekvalifikovaných sester začíná od 8 euro/hodinu, zatímco kvalifikované sestry si vydělají 12 euro/hodinu a i více."http://www.nemeckysen.cz/prace...

"Systém vzdělávání zdravotních sester

Český model: 4 roky střední školy + 3 roky vyšší odborné školy

Německý model: 4 roky střední školy + 1 rok praxe

http://www.ceskatelevize.cz/ct...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem či sa niekam pohneme

v debate zaznelo že nie je jasné či chýba 3 či 13 tisíc sestier ( OK, doktorov nám o pár rokov bude takisto kopec chýbať). Samo že sú ešte asistenti. Pritom niekde v pozadí je to číslo 5.000 ľudí ktorí u nás ročne zbytočne zomrú ( v porovnaní s francúzskom), sú na SLovensku miesta kde napríklad nie sú taxikári a nikto preto nezomrie.
S tými kompetenciami je to podľa mňa iba zásterka pre vybojovanie si platu. Som niečo málo odrobil ako asistent a mi stále zneje čo povedala vrchná že sú radi že majú chlapa , lebo ako dôchodca nebudem hľadieť na to že z 2,8 na hodinu nemôžem uživiť rodinu. Zdravotáci rozhodne nie sú v takej pozícii ako učitelia , neštrajkujú , skôr odchádzajú do zahraničia.
No rozhodne nemám dojem že by to niekto chcel zmeniť, ako zaznelo tak za ministra dali prvý krát krízového menežera, no rozpočet je taký ako keby sa nič nedialo.
***
Nie je to dobré a nemám dojem že by to niekto chcel vylepšiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zvýšiť štúdium na SZŠ,na 5 rokov.

Aby mohli podavať injekcie,odoberať krv,podávať výživu.Ostatné veci,môžu robiť aj po 4 rokoch.Potom aj študenti,ktorí nemajú peniaze na VŠ,by mohli vykonávať túto prácu.Platy môžme mať také,akú máme ekonomiku.To je iná téma... Nemyslím si,žeby teraz zdravotné sestry,obsluhovali nejaké super moderné,liečebné prístroje.Ležal som v nemocnici,pred 35,10,aj 5 rokmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"To sa nepáči šéfke sesterskej komory Ivete Lazorovej. Pýta sa, či sa aj nedostatok lekárov bude riešiť rovnakým spôsobom. "

Ja plne chápem Ivetu Lazarovú. Sám som mal obavy, ked v obore v ktorom pracujem mohol mať živnosť iba odborník a neskôr to zrušili, čo spôsobilo, že v oblasti je teraz väčšia konkurencia. Zo začiatku ma to štvalo, lebo som musel dole s cenami. Aj zákazníkov ubudlo. Dnes ale musím konštatovať, že vyššia konkurencia prospela. Každému. Aj nám, ktorí sme boli akože odborníci, aj zákazníkom, aj kvalite. Tí, čo boli odborne zdatní, tak boli konkurenciou nútení zvýšiť kvalitu aby podchytili náročnejších zákazníkov ochotných zaplatiť viac. A tí zákazníci, ktorým išlo predovšetkým o cenu a kvalita nebola prvoradá vstupom tejto menej kvalitnej konkurencie tiež dobre pochodili.

Je to síce paradox, ale je to tak: že vstupom aj menej kvalitnej konkurencie na trh sa kvalita zvýšila a zároveň sa uspokojili aj potreby menej náročných zákazníkov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Úplne by stačilo, keby prestali kradnúť... bolo by dosť peňazí na platy učiteľov, zdravotných sestier, školských zamestnancov.... Na všetko...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pani prezidentka Lazorová

Vy neporovnávajte lekárov a sestry - lekári majú jednoduché rozdelenie na sekundárnych lekárov po škole a potom lekárov s atestáciou. Platy majú podľa toho jednoducho rozdelené. Pozrite sa, čo ste urobili so sestrami, roztrieštili ste ich na niekoľko skupín, platová tabuľka sa samozrejme nemohla ani podľa toho uplatniť a teraz neviete z toho vyliezť. Nehovoriac o zdravotných asistentoch, z ktorých neviete sami či urobiť sestry ,alebo sestry urobiť asistentkami.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov