SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

trochu na vysvetlenie dejov vo VšZP

List lekárov pánovi premiérovi:
Vážený pán premiér Robert Fico,

obraciame sa na Vás so žiadosťou o zastavenie tichej privatizácie štyroch špičkových nemocníc - Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a Východoslovenského onkologického ústavu. Plán ministra zdravotníctva vložiť tieto štyri zariadenia do majetku zadlženej Všeobecnej zdravotnej poisťovne prináša vysoké riziko privatizácie týchto nemocníc, naviac okolnosti tohto plánu sa javia ako nová stať spisu Gorila.

Na ilustráciu si dovolíme pripomenúť zaujímavý časový sled udalostí, ktoré spája jedna spoločná niť:
Pred pár mesiacmi si dal riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nominant pána Druckera, spraviť audit hospodárenia tejto poisťovne, spoločnosti Deloitte. Ide o spoločnosť, ktorá je dvorným audítorom PENTY i Dôvery a audítorsky v roku 2009 schválila majiteľom Dôvery aj vytiahnutie vyše 400 miliónov eur zo zdravotníctva cez túto súkromnú zdravotnú poisťovňu. Táto transakcia poisťovne Dôvera sa stala mediálne známa ako najväčší tunel v slovenskom zdravotníctve. Len pripomenieme, že po tejto transakcii sa pán Iain Child, partner Deloitte v centrálnej Európe stal 6. partnerom spoločnosti PENTA. Dlh Všeobecnej zdravotnej poisťovne vznikol v čase ministrovania pána Čisláka, ktorý je dnes poradcom v sieti polikliník Pro Care, a.s., ktorý vlastní finančná skupina PENTA.
V týchto dňoch sa v médiách objavili informácie o pláne ministra Druckera na ozdravenie zadlženej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Podľa ministrovho plánu má byť preferovaným riešením 160-miliónového dlhu VšZP vloženie majetku spomínaných štyroch špičkových nemocníc do imania VšZP. V súťaži o ocenenie majetku lukratívnych štátnych nemocníc podozrivo vyhrala firma SK Active, ktorá v roku 2009 pomohla majiteľom Dôvery účtovnými transakciami presunúť spomínaných 400 miliónov eur zdravotného poistenia súkromnej zdravotnej poisťovne na Cyprus.

Nemenej zaujímavou skutočnosťou je to, že sám minister Drucker pracoval pre Pentu pri zlúčení Dôvery a Apolla, pri ktorom odišlo zo zdravotníctva 400 miliónov eur na Cyprus. Avšak pripusťme, že ako tvrdí sám pán minister, že o tejto 400 miliónovej transakcii pri jeho vtedajšej práci nemusel vedieť. Určite stojí za zmienku aj medializovaná informácia, že spolumajiteľka firmy SK Active, ktorá podozrivo vyhrala spomínanú súťaž na oceňovanie štyroch ústavov, pani Iveta Beslerová, kedysi sponzorovala stranu Nádej a kandidovala za ňu do parlamentu. O tej istej strane spis Gorila hovorí ako o politickom projekte, ktorý z úzadia riadil a financoval partner skupiny Penta Jaroslav Haščák.

V minulosti boli funkčné a ziskové inštitúcie v slovenskom zdravotníctve sprivatizované a štátu zostali najmä nákladné a stratové oblasti. Aj dnešná situácia s lákavou potenciálnou korisťou ukazuje, že čo i len úvaha vedúca k privatizácii, rýchlo aktivuje tých, ktorí na zdravotníctve radi profitujú.

Už samotný plán na ozdravenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne je prinajmenšom podozrivý.

Návrhy Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktoré sa majú dotknúť pacientov, prezentované jej súčasnými predstaviteľmi, sú často iracionálne, z pohľadu rozpočtu poisťovne finančne nezaujímavé a v neposlednom rade medicínsky neakceptovateľné (napr. hradenie liečby hepatitídy C). Ak by sa medializovanými opatreniami ušetrilo len veľmi málo zdrojov a medicínsky sa nedajú zdôvodniť, čiže sú reálne nepriechodné, tak aký je však potom cieľ ich medializácie? Cieľ týchto medializovaných návrh
 

...prečo je to

...adresované premiérovi veď ten o tom musí predsa vedieť :o)
 
Hodnoť

dokončenie

Cieľ týchto medializovaných návrhov si nevieme inak vysvetliť, len záujmom spustiť odchod poistencov do konkurenčných poisťovní. Kto by z takéhoto prestupu poistencov najviac profitoval, asi netreba zdôrazňovať. Obávame sa, že ide o cieľavedomú diskreditáciu štátnej poisťovne.

Podozrenie je o to väčšie, že existujú reálne možnosti výrazných úspor, ktoré by sa vôbec nedotkli pacientov a ani ministerstvo ani vedenie VšZP sa nimi nezaoberajú. Napríklad regulácia cien špeciálneho zdravotného materiálu (ŠZM), podobne ako sa to úspešne podarilo pri regulácii cien liekov, ktorá ročne ušetrila nášmu zdravotníctvu okolo 200 miliónov eur. Takéto riešenia ľudia očakávajú od sociálnej vlády. Teda ušetrenie financií zo ziskov firiem, ktoré na Slovensku zarábajú na cenách ŠZM nadpriemerne.

Na druhej strane, súčasná situácia hoci aktuálne zadlženej VšZP, jej dovoľuje realizovať ozdravné opatrenia a to bez zbytočného rizika skrytej privatizácie národných ústavov. Na VšZP síce môže vyhlásiť konkurz Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale jeho záujmom to však isto nie je, lebo by bolo

ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. VšZP má tak priestor na reálne ozdravné opatrenia, ktoré od nej očakávame i my. V bezpečí pred finančnými skupinami sú zatiaľ aj spomínané štyri národné ústavy, najmä preto, lebo ich predaj nemôže prebehnúť poľahky a len tak potichu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ale musí byť schvaľovaný osobami s najvyššou politickou zodpovednosťou vo vláde a exekučný zákon ich chráni z dôvodu, že sú nevyhnutne potrebné na plnenie verejnoprospešného účelu, ktorým je poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ak sa však majetok nemocníc presunie do VšZP, nebudú už viac tieto lukratívne nemocnice takto chránené a VšZP ich akcie bude mať možnosť postupne v tichosti predávať.

Vždy, keď sa jej zase a zase (cieľavedome) nebude dariť, bude môcť či musieť akcie týchto nemocníc predávať. A záujemcovia či záujemca o privatizáciu posledných kúskov zdravotníctva je neustále pripravený.

Vážený pán premiér,

vyzývame Vás, aby ste rázne zastavili proces zrejme štartujúcej tichej privatizácie štyroch špičkových štátnych nemocníc – národných ústavov a cieľavedomého ničenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Nedovoľte aby sa scenár, ako vytrhnutý zo spisu Gorila opakoval v súčasnosti. Vyzývame Vás na vyvodenie zodpovednosti voči ľuďom, ktorí priviedli Všeobecnú zdravotnú poisťovňu do súčasného zadlženého stavu a na riešenie dlhodobo zdeformovaného systému zdravotníctva, ktorý vyhovuje úzkej skupine finančníkov, nie však pacientom.

S úctou

MUDr. Peter Visolajský
Predseda Lekárskeho odborového združenia
 

Milá Kristína

Práve som sa Ťa chcel pochváliť, že si si dala námahu a urobila takúto rozsiahlu analýzu. Zrazu vidím, že kopíruješ. To sa nesmie, nepatrí...

No...Prečítam si to keď (ak) budem mať čas. Možno...Už nemám chuť. Nemôžeš podsúvať Visolajského text pod vlastnú tvorbu. Je to dokonca trestné.
 

Ty čo tu táraš ?

Veď sem vložila Visolajského list i s jeho podpisom. Tak aké podsúvanie cudzieho textu pod vlastnú tvorbu ? Nie si ty náhodou Trošková ? Z hľadiska mentálnej kapacity by to i pasovalo.
 

Ale zalez do****tepla

Ak tu niekto tára, si to ty, majstre! Pozri si láskavo kódex denníka, na pôde ktorého píšeš drísty. Nemôže sa kopírovať cudzí text...už vôbec nie s cudzím "podpisom". Je to zakázané.

Nemáš náhodou priezvisko Vyhoň? Krstné meno Miho? To by ti pristalo. Mentálnu kapacitu nerieš, na to si strašne slabučký.

Ten borec vyššie je Kroki. Píše IBA o tenise...asi 10 rokov. Myslím, že má niečo s medicínou. Nikdy som ho nevidel v debatách mimo športu. Nechápem celkom, čo tu robil.

Tak poď, bojovník...Môžeš si to rozdať tu so mnou. Alebo si môžeme dohodnúť osobné stretnutie, nemám s tým problém.
 

 

A si si ista krcma, ze MUDr. Peter Visolajský nepouziva nick kristina35?:))
K teme:
Pan doktor Visolajsky, vase obavy su zbytocne. Uz ste asi zabudli na to ako nas najspravodlivejsi, najsocialnejsi a najpravdovravnejsi sudruh vlastnym telom branil za Zajaca a Uhliarika statne nemocnice proti transformacii na akciove spolocnosti.
Kolko humbuku a tlacoviek okolo toho vredy narobil, ze to on veru nikdy nedovoli?!
To by si sudruh uz najmenej po tisici raz urobil z h*by r*t, ci?
 

...

"Vazeny" MUDr. Visolajsky, ste bud totalne mimo alebo vedome klamete. VsZP znizovala ceny SZM od oktobra 2016, zatial vd 3 vlanch. Znizenie v kardiologii bolo radovo v desiatkach percent. Realne hrozi stiahnutie svetovych lidrov zo slovenskeho trhu, pretoze neexistuje racionalny dovod, aby predavali na Slovensku za 5, ked v Nemecku predavaju za 8. To, ze poistovna ako akciovka nema co znizovat ceny dobre viete. Na to je kategorizacna komisia. Ze Penta tuneluje zdravotnictvo - ano, tiez si to myslim. A ako nikto, ani ja to neviem dokazat... na rozdiel od vas si myslim, ze sa tuneluje aj vszp.
 

 

Pozor, nereaguješ na Visolajského...ale na plagiátora. Nikto nemá právo privlastňovat si cudzie výroky.
 

 

Plagiátor? Zjavne nerozumieš tomuto pojmu, práveže niekoho citácia aj s uvedeným autorstvom je normálne a slušné
 

 

Ale...V živote som sa nacitoval až-až. Aj mňa citujú. Záleží ako, kedy a kde. Toto, čo urobila pani Kristína kódex diskutujúceho na SME zakazuje. Kroki má pravdu...Kľudne si pozri kódex.
 

 

Ja som reagoval na Lynxa o plagiátorstve a nie na Krokiho, okrem toho aj keď nejaký Kódex zakazuje dlhé citácie tak to neznamená že to je trestné, v tomto zase trepal Kroki.
 

Ďalší táraj.

Ako to môže byť plagiátorstvo, keď uviedla meno autora ? Vidím že Súmračníci načierajú do úplne posledných rezerv.
 

 

Súmračníci, to je kto? Asi tí, ktorí za súmraku ohrozujú tvoju zadnicu?
 
Hodnoť

preceda strany a vlady

priviedol po 10 rokoch takmer nepretrziteho vládnutia Slovensko do tohoto stavu. A to svojho času este chcel dosiahnut, aby bola iba jedna (statna) ZP. Ak by sa mu to bolo podarilo, boli by vďaka vytunelovanej VŠZP všetci poistenci v takejto prekernej situacii.
 

 

Tak daj...body...Čo sa udialo vo VšZP? Čakám.
 

Smerácki nominanti

urobili minulý rok sekeru 250 miliónov, slovom štvrť miliardy Eur. Stačí na začiatok ?
 

on je doktor

pre neho je to normalne.
 

Áno, to som

Od 19. storočia sme lekárska rodina. Neviem či viac tu alebo mimo SR. To je hriech? Videl som od malička robiť deda, babku, otca, uja...Robili ako najlepšie vedeli, robili poctivo. Nemali sme sa zle, no som presvedčený...že zaslúžene.

To na margo mojej osoby. Čo robím a kde teraz...to nebudem rozoberať. Vaše zdravotníctvo...malo za socializmu pomerne slušnú úroveň. Vyššiu, ako iné oblasti života. Zdravotníctvo nie je (pre Boha) iba o poistení a peniazoch. Na prvom mieste je prístup, prostredie...farmakoterapia je (toto by som nemal písať) často až na konci. Áno, dá sa liečiť aj svätenou vodou, placebom, milým slovom.

Reforma zdravotníctva kríva na všetky končatiny už od samého začiatku. Ako už niekto písal...bol by potrebný zaklínač neviem čoho, šaman a kúzelník. Navyše sa potáca. Trochu sem, trochu tam...do úskoku bokom. Nie je to o politickej garnitúre TERAZ.
 

 

Tá sekera nebola to iba za minulý rok, Zajac na TA3 hovoril že sa to ťahá už od 2010, povedal však oveľa dôležitejšie- že na poistenca dávame porovnateľné množstvo peňazí ako Češi a napriek tomu máme výrazne horšie zdravotníctvo, SME by mohlo urobiť článok v čom je české zdravotníctvo iné že sú efektívnejší.
 

1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Domov