SME
Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Opozícii sa nepáči, ako chce vláda rušiť Mečiarove amnestie. Kollár návrh nepodporí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Este nikde nevysvetlili,
preco sa k ustavnemu zakonu (prijatemu viac ako 90 poslancami) musi/moze vyjadrovat ustavny sud. Ked sa raz nieco schvali ustavnou vacsinou, tak US sa k tomu predsa nema co vyjadrovat. Naco mu davaju taku kompetenciu do ustavy? Ak ma ale niekto aj nadalej pochybnosti, tak parlament predsa moze zrusit aj samotny ustavny sud. Aby sa teda nemusel vyjadrit.
kardinal_emilius
degraduju parlament a degraduju prezidenta, pretoze amnestia bola doteraz jeho vylucnou pravomocou
cu1
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

 

Degradujú občana. Prezident má vyššiu legitimitu ako parlament. Má za sebou viac hlasov občanov, ako trojpätinová väčšina poslancov. Mečiarove amnestie sa ale nemali stať. Mečiar nikdy nebol zvoleným prezidentom, vykonával len dočasne prezidentské právomoci. Vykonával ich na základe zákona. Udeľovanie milosti je však iná kategoria právomocí. Právo udeľovať milosť deleguje spoločnosť na prezidenta jeho voľbou. Zastupujúci prezident ale od spoločnosti túto delegovanú právomoc nedostal, lebo nebol zvolený. Zastupujúci prezident môže vykonávať len tie právomoci, ktoré na neho môže delegovať parlament. Udeľovanie milosti je však delegáciou spoločnosti. Podľa mňa tie amnestie sú preto od počiatku neplatné.
 

 

je mi jasne o com pises, ale len poznamka- stareho Kovaca ze prezidenta volila narodna rada, nie ludia...
 

Iba vseobecne

zlocinci nemaju co hladat na slobode to uz v politike vobec.
 

Ustavny sud

Je mozne, ze US nebude posudzovat sulad ustavneho zakona s Ustavou (aj ked aj to sa uz na zapad od nas stalo), ale bude napr. posudzovat ustavnu staznost obcana XYZ voci dosledkom jeho aplikacie. Celkom lahko sa moze stat, ze staznosti vyhovie s odovodnenim, ze ustavny zakon nemozno aplikovat retroaktivne na amnestie, udelene v minulosti.
 

jeden dovod

by sa nasiel. Ak by sa v buductnosti nasla politicka strana ktora by v parlamente mala ustavnu vacsinu, nic by jej nebranilo menit si ustavu podla seba.. a odtial je len krocik k diktature.. Takze US je asi taka poistka aby sa nieco take nestalo.
 
Hodnoť

zatiaľ fajne..

ústavný súd si potom už rovno môže ísť pískať, pretože národná rada zmení konkrétny článok ústavy.. na základe neho bude jasné, že akékoľvek rušenie amnestií trojpätinovou väčšinou bude plne legitímne..

prvá dôležitá bitka je vyhratá, vojna ešte žiaľ nie..
 

Zabudol si na druhú bitku,

a to, že ústavný súd bude posudzovať platnosť takého rozhodnutia parlamentu. Ústavný súd to, samozrejme, odmietne (lebo Ficovi kamaráti) a posledná bitka je prehraná. A s ňou aj vojna.
 

...vojna nie

...ešte vždy ostáva preniesť bitku do ulíc
 

A amnestovať, či neamnestovať.

Na základe tohto kompromisu (super výplodu vyvolených) sa bude po každých nových voľbách hlasovať o zrušení udelených amnestií v predchádzajúcom období, síce naoko nezávislým, avšak ako je to na Slovensku zaužívané, vždy niekde zaradeným prezidentom.
Asi by už bolo na čase ľuďom vysvetliť, čo za totálna populistická a ľahko zneužiteľná blbosť je samotný výmysel udeľovania amnestií.
 
Hodnoť

... riešenie

...je hlasovanie za budajov návrh ...týmto koaličným tančekom okolo ohníka chcú dosiahnuť niečo iné ?
 
Hodnoť

kokos,

že jaký ofajč, 7 pliticky nominovaných fach_idio tzkých fiškálov bude nad ústavodárnu NRSR...heh...

...ná šak to už dávno odmietla partia budaj@spol..heheh...

...mná šak tedá, totoká je právny paškvil ála vajco nad slépku, preca preceda...hehe...
 
Hodnoť

Fico je mizerný právnik a premier

Toto čo vymysleli je ústavný paškvil , ktorý počíta s tým že cirkus Macejková im pôjde po ruke
Ústavný sú NEMÔŽE posudzovať ústavný zákon pre súlad s zostavou - lebo to je proste nová ústava, ad absurdam môže dnes národná rada ústavným zákonom zrušiť ústavný súd - aj to by bola nová ústava ...
Btw - divím sa prečo Kiska už dávno neodvolal Macejkovú ...
 
Hodnoť

V žiadnom prípade nepodporiť tento návrh

FICO je špekulant. Od začiatku bolo jasné, že Fico s Dankom nechcú za žiadnych okolností zrušiť Mečiarove amnestie, sa stále vyhovárali, že to nejde a teraz sa tvária, keď verejnosť silno žiada ich zrušenie, že ich idú zrušiť, v skutočnosti ich chcú nadobro pochovať, keďže tento návrh bude hneď automaticky posudzovať "Ústavný" súd, ktorý je v skutočnosti všetkým možným len nie ústavným súdom, je to politický súd, ktorý nakoniec povie, že amnestie sú nezrušiteľné. Macejková o 2 roky nadobro odchádza, tak urobí ešte jednu službičku pre politikov. Týmto budú amnestie definitívne pochované. Keby sa zrušili ústavným zákonom, tak ako navrhuje opozícia a široká odborná verejnosť, tak by nemohol ústavný súd ich zrušenie zablokovať. Opozícia nech v žiadnom prípade za to nezahlasuje !!!!!!!!!!!!
 

 

Odporúčam preštudovať konkrétne návrhy. Až také zlé, ako by to možno vyzeralo, to byť nemusí. Ak ÚS neprijme rozhodnutie do 60 dní alebo návrh nezíska súhlas väčšiny všetkých sudcov, tak konanie na ÚS sa zastaví. Bude tak platiť rozhodnutie NR SR.
 

...a čo toto ?

..."Do ústavy vládna koalícia navrhla pridať právomoc Národnej rade, ktorá jej umožní trojpätinovou väčšinou zrušiť amnestie. Nebude sa to vzťahovať len k Mečiarovým amnestiám, ale aj prípadným sporným rozhodnutiam prezidentov v budúcnosti." ...nie je to nadpráca a spochybnenie unikátnej kompetencie prezidenta do budúcnosti ?
 

 

Pozícia prezidenta už oslabená je, čo sa týka amnestií, keďže toto rozhodnutie prezidenta si vyžaduje kontrasignáciu predsedom vlády resp. ním povereným ministrom.
 

...to je nejaká poistka

...ktorá bola zapracovaná do zákona po m.amnestiách ?
 

 

Priamo do ústavy v 1999.
 

...ok

...vďaka za upresnenie
 
Hodnoť

kpt danko:

"potrebujeme pomoc opozície" - kto a načo? čo potrebuje zločinecká koalícia ktorá vznikla bugárovým podvodom občanov nezaujíma - občania nepotrebujú ďalšie roky zakrývania zločinov vlády zločincov a ani vládu zločincov ktorí službu občanom nahradili lúpením toho čo občania vytvorili
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > >>

Najčítanejšie na SME Domov