SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dieťa ako obeť, dieťa ako zbraň. Rodičia im vštepujú nenávisť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

nedovolim si komentovat pripady v clanku. no napisem moj postreh svojho okolia.
dvaja sa stretnu, je im spolu fajn, bavia sa. behom mesiaca je z nich par, po troch mesiacoch sa k sebe nastahuju, za dalsie tri je svatba, dieta.. po roku zacnu problemy, su znudeny, jeden druheho prestanu zaujimat, rozvod atd.
mam pocit, ze ludia sa dnes nedokazu zblizit natolko aby vytvorili nieco trvale.
nedopraju si cas aby sa spoznali. nakoniec to odnesu deti.
samozrejme je velmi vela parov ktore vydrzia.
ale do vztahu nemoze priniest niekto to co nevidel u vlastnych rodicov.
 

článok ide iba po povrchu

Autorovi sa nedá uprieť snaha objektívne písať o zlyhaní slovenských štátnych orgánov. Autor však zabudol poukázať na to, že občianske združenia, ktoré bojujú za práva detí na obidvoch rodičov, opakovane podávali Ministerstvu práce, Ministerstvu spravodlivosti návrhy na zmenu legislatívy (napr. aj na to, že bránenie v styku dieťaťa s druhým rodičom je trestný čin). Tých návrhov je výrazne viacej, tu uvedený príklad je iba jeden z mnohých (napr. https://www.peticie.com/mpk-lp...). Žiaľ, ministerskí úradníci zlyhali a naďalej zlyhávajú.
Ryba smrdí od hlavy a to je problém. Dôsledky alibizmu ministerských úradníkov si nesú nevinné deti po zbytok svojho života. Čo vyrastie z takýchto detí - rodičia, ktorým sa rodina automaticky rozpadne a z takejto rodiny budú ďalšie nešťastné deti...
 

príležitosť na spoluprácu

---------- Správa poslaná ďalej ----------
Od: BUBLA Peter
Dátum: 7. júla 2017
Kópia: Tlacove

Dobrý deň,
v úvode dovoľte poďakovať za dôveru, s ktorou ste sa na nás obrátili a ponuku,

Vďaka za pochopenie. Veríme, že bude ešte príležitosť na spoluprácu.

Pekný deň,
Mgr. Peter Bubla
hovorca
Tlačové oddelenie
Ministerstvo spravodlivosti SR
Župné nám. 13
813 11 Bratislava
Tel: 02/888 91 513, 0905 697 483
Email: peter.bubla@justice.sk; tlacove@justice.sk
WEB I FB
 

 

To sú naučené formulky tlačového hovorcu, ktorý nemá žiadne kompetencie.
 

ZákonOOchraneAPodporeObetíTrestnýchČinov

https://www.slov-lex.sk/legisl...
Čl. III
Zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok sa mení a dopĺňa takto:
7. § 82 sa dopĺňa odsekom 6, ktorý znie:
„(6) Ak súd uložil primerané obmedzenie podľa odseku 1 písm. h) obvinenému, ktorý má upravené právo styku s poškodeným, ktorým je dieťa, rozhodnutím súdu vydaným v civilnom procese, rozhodnutie súdu vydané v civilnom procese nemožno vykonať počas trvania primeraného obmedzenia podľa odseku 1 písm. h). O uložení primeraného obmedzenia podľa odseku 1 písm. h) sudca pre prípravné konanie alebo súd informuje súd, ktorý vydal rozhodnutie o úprave styku v civilnom proces.“.
 

 

Toto nie je ochrana pred bránením v styku, keď jeden rodič bráni druhému rodičovi v styku. Toto je niečo úplne iné.
Takže naďalej môžu matky beztrestne používať dieťa ako zbraň proti druhému rodičovi bránením v styku, ohováraním otca pred deťmi, programovaním detí proti otcovi. Nech žije babička Tomanová. Jupíííí.
 
Hodnoť

 

Tak tuto vetu "Ministerstvo spravodlivosti v rýchlosti konania súdov problém nevidí." si dam asi zaramovat.
 

a ministerka Zitnanska

tym dokonca ani nie je znepokojena...
 
Hodnoť

 

Vyrastie? Uz teraz je tu nemalo neurotikov.
 
Hodnoť

Zopár postrehov

K prípadom sa je ťažké vyjadrovať, rozvod problémy nerieši, je to len krajné riešenie. Ak rodičia nemajú štipku rozumu, tak je to katastrofa, hlavne pre deti.
Len som chcel pripomenúť autorovi článku, že už 2,5 roka súdy povinne vyhotovujú nahrávky VŠETKÝCH pojednávaní a to aj poručenských a ak sa dieťa vypočúva, skoro na 100% bez prítomnosti oboch rodičov, nie len v neprítomnosti jedného. Je to preto, aby sa nebálo pred nimi vyjadriť. Teda trochu odbornosti a nie byť na úrovni bulváru!
Môj postreh, stále sa hráme na pudérnych, kresťanské princípy a pod. keci. Keby sa upravil rozvod tak, že je možné sa rozviesť aj bez rozhodnutia súdu ale je potrebné upraviť práva a povinnosti k deťom, majetkové vzťahy, napr. povinnosť aj predtým absolvovať poradenstvo u psychológa či mediačnú činnosť, bolo by to vhodnejšie ako trvať len na tom, že rozviesť môže len súd. Myslí si niekto, že na jednom či aj piatich pojednávaniach sudca má šancu skutočne zistiť problémy? Alebo že ich vyrieši kurátor, ktorý má na starosti 300 a viac rodín?
 

 

s tym abosulny suhlas "Ak rodičia nemajú štipku rozumu", pretoze rozviest sa da aj tak, ze bude mier na obidvoch stranach.
 

 

Toto by asi vyriešilo veľa problémov.
 
Hodnoť

Ak dieťa

fyzicky verejne odmieta rodiča, s ktorým nežije, a nejde pri tom o sociálny, alkoholový, drogový, násilnícky alebo iný lapsus zo strany odmietaného rodiča, je to vizitkou rodiča, s ktorým dieťa trvalo žije. A malo by tomu rodičovi samému záležať na tom, že dieťa má právo na druhého rodiča, je súčasťou jeho osobnej identity a jeho života. Rozvod je nešťastie v neschopnosti dvoch dospelých ľudí nájsť rozumnú cestu spoločným životom, s deťmi a pre deti. Dá sa akceptovať veľa chýb, nevera, zrada, dieťa má najvyššiu prioritu. Je mi to veľmi ľúto, že je to dnes tak, ako to je.
 

 

Niekedy je rozvod aj pre dieťa to najlepšie.
Problém nastáva ak sa problémy medzi bývalými manželmi neskončili rozvodom. A jedna strana má stále pocit ze musí druhu vytrestat. A zničiť mu vzťah z deťmi je ten najhorší trest. Akurát že je to trest aj pre to dieťa.
 
Hodnoť

Deti si to po rozvode odskáču

vtedy, ak jeden, alebo obidvaja rodičia nemajú ani toľko inteligencie, aby pochopili, že v záujme dieťaťa je udržať si k obidvom rodičom pozitívny vzťah a tento vzťah rozvíjať.
 
Hodnoť

 

Problem je, ze na vacsine rozhodovacich a poradnych funkcii ohladom zalezistosti rodiny su (povacsine frustrovane a neuspene) zeny, ktore povazuju muzov za svojich "nepriatelov" a o nejakej objektivite a rovnopravnosti rodicov pred instituciami statu sa neda ani lne uvazovat. Drviva vacsina rozhodnuti a rozsudkov je vyrazne v neprospech otcov.
Jeden priklad za vsetky - je to sice z CZ, ale nie je dovod ocakavat, ze u nas je to lepsie.
http://dfens-cz.com/zenska-mst...
 
Hodnoť

buducnost

Na Slovensku sa veci riesia az ked sa nieco stane. Smutne. Nikdy nie vsak v pozitivnom kontexte. Dovolim si tvrdit ze drviva vacsina zavrhnutych opravnenych rodicov muzov su inteligentni ludia az z takpovediac submisivnymi sklonmi kedze len trpezlivo konaju co je im "nariadene" a dovolene. A to vychadzam len z faktu ze sa nic vyznamne doteraz nestalo. Je len otazkou casu kedy problemy prerastu do psychickych kedy dojde k skratovemu konaniu a vysledkom bude tragedia katastrofickych rozmerov. Potom sa veci pohnu k verejnej diskusii vacsich rozmerov a SNAD dojde aspon k ciastocnej naprave.
 
Hodnoť

Ako v praveku

Na Slovensku neexistuje inštancia hájaca záujmy členov rodiny ak vznikne rodinný konflikt. NIe je vôbec nikto kto by pomohol akémukoľvek členovi rodiny. Každý preto bojuje za svoje. Nadhľad na rodinné záležitosti nemá nikto. Členovia takejto rodiny sú odsúdení trpieť. Okolie sa stavia do pozície nezaujatého, ktorý sa nechce miešať. Právne nie je nijako vyriešené čo by mali robiť ľudia, ktorí majú v rodine problém. Tak si sociálni pracovníci, súdy a polícia pohadzujú vec ako horúci zemiak, ktorý nikomu nepatrí. Štát, ktorý si tak zakladá na rodinných hodnotách, kresťanskom princípe je úplne mimo dosahu niečo v tomto smere riešiť. Doživotné následky stupňujúceho sa konfliktu si potom nesú jej členovia do konca života. Na čo nakoniec doplatí spoločnosť s ľuďmi ktorí ako hovoria tí "múdri" tak dopadli. Takého veci sa dejú dennodenne, vidíme len vyostrené formy vo forme samovrážd a rôzneho skratového jednania ľudí, ktorým nemal kto podať pomocnú ruku v núdzi.
 


Najčítanejšie na SME Domov