SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

OĽaNO kritizuje vzdelávanie zdravotne postihnutých deti v škôlkach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

aj tak sa na tieto deti prilis zabuda
 
Hodnoť

 

nech nekritizujú ale konajú.
 
Hodnoť

Inkluzívne vzdelávanie

by sa nemalo robiť na úkor nadaných detí.
Zaostávajúcim deťom to zásadne nepomôže a nadpriemerné sa zahrabú do priemeru.
Na základných školách je potom jediným riešením útek na osemročné gymnáziá alebo tzv. výberové triedy
 
Hodnoť

 

Mám postihnuté dieťa? Tak sa tej situácii prispôsobím.A neotravujem okolie...Aké jednoduché...
 
Hodnoť

 

....a kde sú odborníčky na všetko Veronika, Janka,.....? prečo nekonajú?....
 
Hodnoť

Zastavme experimenty na deťoch

Myslím, že základnou otázkou je, či nie je potrebné prehodnotiť vzdelávacie štandardy tak, aby vyjadrovali skutočne záväzné minimum, ktoré má dieťa dosiahnuť (tak ako ho vymedzuje zákon 245 §6 ods.1 – ŠVP „vymedzujú povinný obsah výchovy a vzdelávania“). Úplne by postačovalo to vyriešiť adaptáciami vzdelávacích štandardov doplnenými metodikou, ktorá k 283-stranovému dokumentu (pracovalo sa na ňom 5 rokov) chýba. https://dennikn.sk/blog/zastav...
 
Hodnoť

Odborníci na kravské vemeno

Neviem prečo si pán odborník zo OĽANO vybral práve konkrétne uvedený prípad z ŠVP za cieľ kritiky. Že sú od detí s mentálnym postihnutím vyžadované nižšie nároky je úplne normálne.
Problémom je hlavne byrokracia, ktorá zaťažuje učiteľov a skutočnosť, že pre tieto dve skupiny si musia v škôlke pripraviť a viesť na základe ŠVP dve obsahovo rpzdielne "dokumentácie". A to nie je žiadna novinka. Len sa ku každej bežnej veci dnes pristupuje z "vedeckého hľadiska".

Pokiaľ si žiaci MŠ kreslia spiepku a kuriatka - napĺňa sa v rámci vzdelávania niekoľko cieľov, ktoré sa musia samozrejme zachytiť na papieri v školských výkazoch (spoznávanie geometrických tvarov, farieb ...). To isté platí v ešte komplikovanejšej miere na ZŠ. Akurát su sa pridajú ďalšie "vedecké zdôvodnenia" a pri týchto kurencoch je to zasa "environmentálna výchova" resp. výchova k manželstvu a rodičovstvu", podobné haluze sa viažu aj na "rozvoj finančnej gramotnosťi" a pod.

Problém je, že čo by asi kontrolovali inšpektori a štátni úradníci na školách všetkých stupňov ( a aké chyby by reálne našli), keby sa nemohli vyžívať v kontrole formálnej stránky vedenia a obsahu školskej dokumentácie. Kontrolu obvykle nezaujíma konkrétna úroveň vedomostí (resp.dosiahnutého pokroku) žiakov ale vždy najviac dotknutá administratíva. Je jedno, či sú deti "duté" ale hlavne, že je to správne podchytené na papieri (pardón dnes pre "infomaniakov", čo si myslia, že počítače spasia svet alternatívne podchytené v elektronickej verzii).
 

Práve naopak

Príklad, ktorý som si vybral, práve ukazuje, že od detí s mentálnym postihnutím žiadame viac ako od intaktných - skontrolujte si to v oficiálnom štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie (s.53) http://www.statpedu.sk/sites/d...
 
Hodnoť

 

Nie je segregácia, aj keď máme pacientov z infekčnou chorobou oddelených od ostatných? Podľa mňa je normálne, ak sú deti dávané do skupín s rovnakými dannosťami a prístup k nim je prispôsobovaný ich schopnostiam. Tieto tzv. antisegregačné prístupy sú skôr na škodu veci a škodu detí. Či si kompetentní myslia, že sa deti napr. z horším vnímaním cítia v triede, kde sú všetci ostatní lepší, aj keď sa im učiteľka venuje najviac, dobre?
 

Nemoarxizmus

Inklúzia a pozitívna diskriminácia sú základné nástroje neomarxistov na "kultúrnu zmenu" spoločnosti. Deťom treba ideológiu vtĺkať do hláv už od škôlky. Musia si od malička zvykať na diskrimináciu majority (pozitívnu diskrimináciu) a prispôsobovanie sa majority menšine.
 


Najčítanejšie na SME Domov