SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pavol Bednár: Na kopaniciach pomáhali partizánom a Židom všetci (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

krásne príbehy..

odvážnych a vzácnych ľudí nie je nikdy dosť.. niet väčšieho hrdinstva ako keď niekto riskuje svoj vlastný život len preto, aby pomohol inému človeku v núdzi.. R E Š P E K T !!
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Do těch

půjček ty (nežidovské) Slováky někdo násilím nutil? Od koho si pak půjčovali, když "dobytčáky odtáhly" ? To se najednou naučili hospodařit a půjčky nepotřebovali ? Nebo jim nakradený majetek židů na nějakou dobu vystačil?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

však si mohol pracovitý ľud požičať v meste od banky..
 

 

Najmä od Hlinkovej Ľudovej banky. Tí, čo tam povkladali úspory, často nedostali ani to vrecko klincov.
https://www.tyzden.sk/casopis/...

a najmä, pracovitý ľud nemusel chodiť do krčmy.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Vůvec nehodnotím

lichvu a osoby lichvářů. Jen mi nepřijde logické, že odstraníme problém lichvy vraždou lichváře. Chybí mi tam odstranění finanční negramotnosti toho kdo si půjčoval a hlavně odstranění potřeby si půjčit, tedy že místo lichváře se najde jiný zdroj peněz. A tam mě napadá jako nejjednodušší zdroj peněz arizace židovského majetku. Že se s lichváři odvezli do KT i všichni ostatní židé, kteří s lichvou neměli nic společného, asi nikomu nevadí. S takovým myšlením je národ vždy připraven podpořit nějakou tu totalitu.
 

 

Zopakujme:
Úžera
(1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov.

Tak ju definuje sucasne pravo, avsak presne v sulade s tym, co sa pod nou rozumie. Nie je mozne ju obhajovat uvedenim presne jedneho z jej znakov.

Uvedenie tohto faktu je podla adminov citujem:
xenofobia / rasizmus / podnecovanie nasilia
 

Cez vojnu bolo roboty dostatok !

A platy boli. Tak ako u vás v najväčšej zbrojovke Ríše , v perle na Hitlerovom zbrojnom náhrdelníku! Konečne kto makal pre Ríšu aj prídely mal lepšie , aj cigaretky boli , aj šnaps sa pre "uderníkov" našiel!
Tak o niekoho kolaborácii by som pomlčal .
PS. Gestapo malo toľko udavačov , že nemci mali problémy to riadiť , nakoniec rezignovali....ale to už boli všetci židia , nepriatelia Protektorátu a boľševici za katrom . Dokonca aj Julda Fulda bonzoval .
 

Takže

to byl přes válku úplný ideál, všeho dostatek ? Od prarodičů mám celkem jiné zprávy, kvetl černý obchod, běžné zboží bylo nedostatkové, chov králíků na balkoně a jiné speciality, aby člověk nějak přežil. Udavačství bylo druhou stránkou poměrně rozsáhlého odboje, ve srovnání s ostatními okupovanými státy a jejich odbojem se není za co stydět. Fučíkovo údajné bonzování zaměňujete za "mluvení" při výslechu, tam ale mluvilo 90% lidí, vy byste zřejmě taky mluvil. Fučík byl nakonec popraven poměrně bestiálně ve velkém spěchu po náletu na věznici, kdy gilotina nefungovala a vězni byli hromadně věšeni. Fučík určitě nebyl udavač, na druhou stranu ani nebyl hrdinou formátu plk. Mašína nebo npor. Pechala, to po něm ale nikdo nechtěl. Mnozí ze zatčených (včetně žen) ale přiváděli Němce k úžasu, když jim řekli, že vědí, že budou popraveni a je pro ně velká čest zemřít pro vlast (viz. Panwitzova zpráva).
 

Na prácu?

Nebadám, že by bolo zakázanétoto písať, ale malo by byť, lebo rovnaké klamstvá urobili aj z inak vyslovene slušných ľudí beštie, ktoré nakladali do dobytčiakov aj deti a bezvládnych starcov. Samozrejme iba na práce. Dnes je povolené všetko, aj účasť premiera na pripomienke holokaustu, napriek tomu, že práve za jeho 10-ročnej vlády tu vyrástol fašizmus až do parlamentu. Ak jedneho dňa vinou Ficovho krytia ekonomických podvodníkov získajú fašisti v parlamente väčšinu a on sa stane ich prezidentom, tak možno tiež bude dávať výnimky.
 

Dodatok:

Len aby neprišlo k nedorozumeniu, moja reakcia je na príspevky s aliasom hurikanPRAVDA a oKi. Možno mojou chybou, alebo z iného dôvodu je reakcia zaradená na nesprávnom mieste. Zároveň oceňujem úprimnosť pána Bednára a odvahu členov jeho rodiny. Pre mňa nie je podstatné či pomohli zadarmo alebo za peniaze, lebo ak by ich prichytili, tak by sa ich na to určite nik nepýtal a malo by to pre nich aj ich blízkych ťažko predstaviteľné následky.
 

 

To ani nemusela byt pomoc "za peniaze", ale prosté pokrytie nákladov.
Chudobná laznícka rodina ťažko zaistila stravu alebo kúrenie pre ďalších desať a viac osôb, alebo cestovné pri tých výjazdoch, nemohli to financovať zo svojho. Pritom na tom nemuseli "zarobiť" ani korunu.
 

 

Tak moja babka, rocnik 1925, zasa spominala, ako ich otec odisiel do Kanady a nechal zenu s malymi detmi samu. Uz sa nikdy neozval. Pomoc, strechu nad hlavou, im poskytol jediny clovek,miestny Zid, krcmar. Rok mohli byvat v jeho pristavbe. Nikto z miestnych im nepomohol. Hlavne, ze vsetci mali opuchnute kolena od modlenia v kostole...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Fakt Kotlebu hodna reakcia. Pamataj, raz budes potrebovat pomoc, ale hrdo ju odmietni od pre teba menejcennych ludi.
A ano, pristavbu mali pan ucitel a hlavne pan farar. Ostatni sedliaci mali aj stodoly.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Bonie

Bonie.... to ten Žid behal po dedine a nútil Slovákov, aby išli k nemu piť? A aby si vedel, slovenskí krčmári, ktorých tiež bolo dosť.... v ich krčmách sa Slováci opíjali ešte viac a opíjajú sa aj dnes. A židovských krčmárov niet.
 

Hurikan

Daj mi adresu svojej babky, nech sa spýtam. Samozrejme, buď ty, alebo tvoja babka hovorí nezmysly. Určite aj medzi židmi sa našli neseriozní ľudia. Väčšina Židov však Slovákov zamestnávala, živila, a pomáhala. Však židovskí obchodníci dávali tovar na borg. A väčšina Slovákov to doteraz nezaplatila. To čo ty píšeš je nezmyselná ľudácka propaganda.
1, Ako je možné zdierať chudáka, keď nič nemá
2, Prečo si Slováci požičiavali od Židov peniaze, keď zdierali. Pretože Židom nemuseli vracať, bankám áno. Len málo Židov vymáhalo dlhy cez exekútora. Spýtaj sa aj iných, ktorí sa ešte na to pamätajú. Nie však tých čo boli v Garde.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov