SME
Pondelok, 27. január, 2020 | Meniny má Bohuš

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovensko čaká vysychanie pôdy a extrémne výkyvy počasia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Samé klamstvá. Potrebujeme vyňať ornú pôdu z pôdneho fondu, pretože ceny stavebných pozemkov rastú.
 

Ale extrémne výkyvy naozaj zastali,

ale nie v počasí, ale informovaní. Mysliace schránky mediálnych námezných otrokov sú nečinné, bez úžitku vysychajú, lebo nedošli inštrukcie ako informovať o udalostiach v Španielsku. Takže tí, čo bežia na desatinu svojej aj tak neveľkej kapacity hľadajú, čím by zaplnili prázdne miesta a odviedli pozornosť plebsu nejakým neškodným smerom.
 

 

Katalánsko by malo okamžite vyhlásiť samostatnosť a odtrhnúť sa od Španielskeho kráľovstva.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Aj Bratislavský región by sa mal odtrhnúť od zvyšku Slovenska, aby nemusel doplácať na chudobnejších spoluobčanov.
 
Hodnoť

Jasné, že nás čaký vysychanie.

Veď vláda Fica zrušila Kravčíkov projekt zadržiavania vody v prírode, ktorý mohol získať svetovú cenu.
 

Ked tento štát budu dirigovať právnici,

a obklopia sa kalimafiou tak im to je uplne jedno ako bude na slovensku, svoje haciendy maju v atraktívných prímorskych letoviskách a tam prežijú v pohode-po nas potopa-úplne jasný SMER !!!!
 
Hodnoť

Turinko

Kravčíkové projekty:
Najvýraznejší pokrok v zahrádzovacích prácach na bystrinných tokoch sa dosiahol v severnom Taliansku,odkiaľ sú známe prvé práce v 13. storočí, ďalej v Rakúsku kde vznikla prvá ucelená práca o technických úpravách bystrín (J.Duile 1826), vo Francúzsku kde vznikla na základe bohatých skúseností náuka o zahrádzovaní bystrín. V období r. 1891 až 1917 sa v rámci služby zahrádzovania bystrín na území ČSR vybudovalo 5558 murovaných a 22126 drevených (Kravčíkovích) prehrádzok.........Treba pripomenúť že každá aj drevená prehrádzka bola hydrotechnicky zdokumentovaná, technicky navrhnutá tak aby staticky vydržala až na vyrovnanie pozdĺžneho sklonu dna bystrinného toku.
 

Megalomanské projekty

majú nepredvídateľné následky.
Žiadni odborníci ma nepresvedčia o tom, že človek má dnes mozog, schopnosti a vedomosti na to (mozog možno áno, ale schopnosti a vedomosti určite nie), aby dokázal predpovedať pomerne presne, aký dopad budú mať megalomanské realizácie v budúcnosti.
Najodstrašujúcejší príklad je Aralské more, ktoré dnes už nemožno nazvať ani Aralským jazerom. Odklonenie stredoázijských riek viedlo k tomu, že sa voda prakticky prepadla do púšte a tiscročia krásne fungujúce more zmizlo. Sú známe anomálie vo svete, keď nejaké jazero za pomerne krátky čas zmizne z povrchu zemského, alebo sú okolo neho určité záhady a dohady (napríklad Lake George v Austrálii - pozri https://en.wikipedia.org/wiki/...(New_South_Wales)), ale Aral je jednoznačne dôsledok ľudskej činnosti (...poručíme větru dešti kdy má pršet a kdy vát...). Je to tragický omyl komunistických megalomanov s nedozernými následkami.
Takže: Nejaké chúťky betónovej lobby a iných zainteresovaných by sa dali skrotiť, ale problém je ten, že mnohí (medzi nimi je akosi veľa vyštudovaných vodohospodárov, teda odborníkov) sú o svojej pravde presvedčení a my laici by sme mali byť ticho. To sa komplexne prejavilo pri obsiahlych diskusiách a prekáračkách aj na týchto stránkach, kde si mnohí robili z Kravčíka posmech a keď celá nálada v spoločnosti viedla k tomu, že sa jeho projekty a predstavy prestali financovať a naplňať. A to napriek tomu, že ľudia majú tisíce rokov skúsenosti s podobnými riešeniami.
Takže Kravčíkove projekty nie sú ničím novým, on sa iba vracia k tomu, čo ľudstvu doteraz prospievalo. Nik nechce, aby sa aj dnes stavali akvadukty ako v Starovekom Ríme a ktorých pozostatky dodnes obdivujeme. Stavajme moderné vodovody, kanalizáciu, čističky, ale neverme tomu, že iba obrovské betónové hrádze a obrovské jazerá zachránia klímu. Niekde treba veľké jazero, inde zase treba veľa hrádzok, drevených, kamenných. Takže pravda bude kdesi uprostred.
Ako príklad možno uviesť Východné Slovensko. Viem, že kedysi v povodí riek Latorica, Laborec, Bodrog boli hojne močiare. Dokonca sa tam vyskytovala malária. Určite tá oblasť bola skvelým útočiskom pre migrujúce vtáctvo a dnes by to bol raj ochranárov. Ale zmenilo sa to. Močiare sa vysušili, rieky zregulovali, urobili sa stovky kilometrov meliorácií, pôda sa zúrodnila, malária sa zlikvidovala a namiesto takto získanej kultúrnej ornej pôdy sa zatopilo obrovské územie, dnes zvané Šírava a kúsok vyššie Domaša, pretože sme potrebovali pre ľudí vodu. Pitnú vodu.
Neviem, či je to cesta. Nerozumiem tomu. Ako decko som tieto kroky obdivoval, dnes sa na to pozerám skepticky, Viem totiž, že sa príroda správala z klimatického hľadiska na tom veľkom území úplne inak vtedy a úplne inak sa správa dnes.
Na toto presvedčenie naozaj nepotrebujem byť vyštudovaný vodohospodár.
Takže naozaj neviem.
Ale keby som vedel, tak by som to nerobil - povedal by klasik. A to sú tie omyly megalomanských projektov.
 

 

Robit priecne bariery na tokoch, ktore brania migraci vodnych zivocichov je nezmysel, co pochopili uz aj vsetci ekologovia a zeleni. Dnes sa vo velkom odstranuju prekazky a stupne z toku alebo sa navrhuju/buduju obtokove biokoridory.
 
Hodnoť

Vlhké roky 2010 a2016

Ten prvý platí , v tom roku bolo skutočne vlahy viac ako treba a boli aj najväčšie záplavy ,ale ten minulý ,teda rok 2016 ,to neviem kde zobrali pretože ten rozhodne extrémne vlhký nebol.
 
Hodnoť

Priority sú jednoduché.

Zbytočne už nevyťať ani jeden strom,čiže prestať s devastáciou krajiny,prestať stavať betonové kolosy na najurodnejšej pôde-pozrite čo s Nitrou spravil Jaguár,prázdne studne a pieskové búrky,prestať do záhrad liať tony chemie aby sme sa nemuseli zohnuť a nedajbože pracovať a poslať do kelu každého kto má s týmito zásadami problém,včetne Jaguára.
 
Hodnoť

 

http://climexp.knmi.nl/data/ts...

Najdlhsi meteorologicky zaznam z Anglicka/Walesu od roku 1766 neukazuje v zrazkach ziaden trend a ziadne extremy, uz vobec nie za poslednych par dekad. Slovensko je sotva odlisne. Typicky klimatologicky bullshit.

Ako sa hovori, ked nas idu politici pred niecim zachranovat, drzte si penazenky.
 
Hodnoť

Opatrenia -

- alebo , papier znesie vsetko .
 
Hodnoť

Ekonomický rast je devastácia krajiny

Z krásnej krajiny ktorú ospievali Štúrovci a Hviezdoslav sme za necelé storočie vybudovali akumulačné kachle. VLasť drahú ľúbiť v peknej Maríne,Marínu drahú v peknej otčine..Hory, lesy dobre vám je....
Denne pribúdajú desiatky hektárov betónovej , asvaltovej a plechovej plochy ktorá v letných mesiacoch vytvára sálavé teplo a horúci vzduch posiela oblaky naspäť do mora. Narúša sa atmosféra.Diaľnice,parkoviská,betónová dlažba pri domoch a námestiach,kamene v záhradnej architektúre,sklady,haly,továrne,bytová výstavba na ornej pôde neraz v záplavových územiach.
Narušili sme toky spodných vôd.Regulácie riek,potokov, protipovodňové opatrenia,cesty,diaľnice..
Pôda je ako špongia ktorá si prirodzene udržiava svoju vlhkosť. Špongia vysychá.Ťažké stroje narúšajú kapilaritu pôdy. Ťažba štrkopieskov znižuje hladinu spodných vôd -klesá spodná voda,vysýchajú stromy pri cestách.Nedarí sa založiť nové porasty-začarovaný kruh.
Z Podunajskej nížiny -špongie napájanej meandrami ramien Dunaja sme spravili vyprahnutú zem.Krajinu ktorá tu vznikla môžme po vybudovaní vodného diela Gabčíkovo, premenovať na Pridunajsko.
Nové betónové sídliská bez kúska zelene sa za pol storočia ocitnú na púšti.
Každý meter štvorcový betónovej plochy spáli našu krajinu.
Peniaze ani eurofondy nám pritom nepomôžu.
Dedičstvo otcov zachovaj nám pane .Dedičstvo nie sú peniaze, ale krajina ktorú si nevážime a mizne pred očami.
Spomaľme,kým nie je neskoro.
 
Hodnoť

Globalne oteplovanie

Ach... Keby si to my ludia nekazime tak predpovede ake nas cakaju by boli diametralne odlisne. Zial musime sa poucit na vlastnych chybach asi taki sme :(
 
Hodnoť

 

1881...to myslia vazne... udaje z hurbanovskej stanice ktora bola medzi rolami porovnavaju s aktualnym stavom kde je stanica v strede mestecka obklopena samym betonom a asfaltom? Takto mate vsetky udaje poznacene...
 

Naproti tomu,

napriklad na Lomnickom Stite boli namerane politicke nekorektne teploty, takze ho do priemeru slovenskej ani svetovej globalnej teploty uz neuvazujeme:
http://climatemodels.uchicago....
.
:)
 
Hodnoť

"Novinari"

Vyjadrim sa tu, lebo vsetky clanky o Kiskovom danovom podvode zamykate pod piano, aby sa k nim mohlo vyjadrit co najmenej ludi (a vacsina pianistov je vam prirodzene nazorovo naklonena).
Hanba vam za to, ze ste ako jedini z najcitanejsich online medii nezverejnili druhu cast materialov, ktore ukazovali, ze Kiska sa este pred samotnym danovym podvodom snazil uplatnit vratku DPH na inkriminovanu polozku.

Hanba vam za to, ze podstatu cinu neustale obalujete balastom v podobe irelevantnych vyjadreni Fica a Kalinaka.

Hanba vam za vsetky slabucko hryzkajuce komentare k tejto teme (na hony z nich citit, ze je vam tato povinna jazda zo srdca neprijemna).

Hanba vam za najnovsi paskvil, v ktorom na Kiskovu obhajobu uvadzate: "Slovenská daňová legislatíva pojem daňový podvodník ani nepozná." Slusna orwellovina.

Apelujem na svedomie aspon jedneho z vas: Kiska sa najprv neopravnene snazil ziskat peniaze na vratke DPH, a ked mu to danovaci neuznali, bol natolko arogantny (asi mu to pred vstupom do svetla reflektorov zakazdym preslo), ze sa este pokusil VEDOME o.ebat stat v danovom priznani. Toto dokaze len kriminalna mysel, vami pouzivane slovicka typu "pochybil" su na smiech.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov