SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Minister Gajdoš: Štát ušetril stovky tisíc eur pre pokutu za lietadlá Spartan (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

nečudoval by som sa ak by Taliani už teraz navýšili kontrakt na logistickú podporu po 5. roku (predpokladám, že sa bude po 5 rokoch obnovovať s nimi.
 
Hodnoť

 

Ještě vyděláš!!
 

 

Zmluvná pokuta = úspora? Prečo mu vyjadrenia nepíše niekto, kto sa v tom vyzná. Po tom jeho vyjadrení vyzerá ako deme....... Takže keby nám ho dodali o 5 a pol roka neskôr ušetrili by sme celú sumu. On je vlastne rád že nám ho dodali neskôr. Asi sme ho vôbec nepotrebovali.
 
Hodnoť

:)

"nechci slevu zadarmo"
 
Hodnoť

 

Gajdos nezaprie, ze je ho za ministra nominovala SNS... :D
 
Hodnoť

kolko to dokaze odviest

novych transporterov?
 

romeo,

otázka je logická, ale...
To, že každá armáda, vrátane našich ozbrojených síl, potrebuje aj väčšie lietadlo ako je L-410, je jasné.
Otázkou je aká veľkosť a aké bude vreálne využitie.
Spartan je výborná náhrada za vyradené andulky, bezpochyby. Väčšie ietadlo, povedzme Airbus A 400M Atlas ( o Boeingu C 17 nemá ani význam uvažovať) by v rámci malého SK asi využitie nemalo. Ad hoc áno, ale zvyšok času?
V rámci SK a teritoriálnemu umiestneniu útvarov vyzbrojených OT veľké lietadlo na transport niekoľkých OT súčasne nie je potrebné, stačí veľký transportný náves s ťahačom alebo železnica a na prípadný prevoz mimo SK sa dá zaplatiť prerava resp. v rámci NATO použiť lietadlá kolaičných partnerov, ktoré ich majú vo výzbroji.
Nákup lietadla o level väčšieho ako Spartan by bolo neefektívne nakladanie finančných prostriedkov. Ale úvaha o spoločnom nákupe 1 - 2 kusov v rámci, povedzme SK - ČR alebo V4 by za úvahu stálo.
 

Spoločná letka Embraerov KC-390

by sa uživila, nosnosť lepšia ako Hercules (23 t), možnosť ponuky dopravných služieb spojencom výmenou za iné služby od spojencov ... Len či by do toho štáty V4 šli, keď už mnoho spoločných programov sa ďaleko nedostalo ... Nevedia sa dohodnúť.

C-17 sa už prestali vyrábať, pochybujem že by sme už nejaké niekde splašili. Atlas je dosť problémový, An-70 zostal v prototype, Ukrajina nemá peniaze (okolo 100 mil USD na dokončenie certifikácie), možno niečo časom splašíme z Číny ... :-D
Preprava v rámci NATO je v dnešnej dobe dosť vyťažená, paradoxne v doprave pomáhajú ruské a ukrajinské An-124 Ruslan od Volga-Dneper a Antonov Airlines (alebo tak nejako, nechce sa mi to hľadať :-D) ...
 
Hodnoť

Ale

to nie je pokuta. To je korekcia.
 
Hodnoť

Obchodník ako

vyšitý....ach jaj.
 
Hodnoť

 

A kvôli tomuto robil tlačovku, gumáčik.
 
Hodnoť

?

co to je "chcel s talianskou spoločnosťou vyrokovať čo najlepšie podmienky sankcie" ? To nebolo v zmluve ??? Co maju taliani rokovat o sankciach ??? Ja ked dostanem pokutu za prekrocenu rychlost tak s policajtami nerokujem, spravil som chybu, ale splnim podmienky a zaplatim.
 

 

Otázka teda stoji tak, koľko mala byť pokuta a o koľko nižšiu ju vyrokovali. Najmä tie dôvody by ma zaujímali.
 
Hodnoť

 

Minister Gajdoš: Štát ušetril stovky tisíc eur pre pokutu za lietadlá Spartan .. to ako štát mal platiť a ušetril ??? to čo je ??
 

Gajdoš=guma.

Blbec, ktorý nerozumie tomu čo číta. Štát neušetril, firma nesplnila termín dodávky v zmluve a musela zaplatiť penále. Nič viac, a tupci z toho urobia obrovský prípad. To u nás keď sa postupuje podľa zmluvy a podľa zákona tak to je hurááá.
 

 

si sa nazval pekne ...
 
Hodnoť

ktorý korunovany

Blbec ušetril na lietadlach za +-30 mil. € pár sto tisíc tak, že k nim neprikupil aktívne a pasívne obranné prostriedky?! Šetrenie na správnych miestach, opäť, čo? Banda nekompetentnych zlodejov.
 
Hodnoť

Gajdoš, gajdoš, čo gajdoval za groš.

Tak ministerstvo zastupujúce štát, ktoré má za základnú úlohu šetriť prostriedkami štátneho rozpočtu a dodržiavať zákony a vynucovať si plnenie dohodnutých zmluvných podmienok a prípadne sankcionovať ich neplnenie, tak jej minister urobí bombastickú tlačovku, pretože v súlade so zmluvou pri nedodržaní dohodnutého termínu dodávky si uplatnil sankciu, ktorá bola jednoducho preukázateľná, a ktorú bol dodávateľ povinný uhradiť. Kvôli tejto uplatnenej povinnosti ministerstvom jej minister krochká blahom a pýši sa, že „ušetrili“ 879 tisíc € a teraz to letí všetkými médiami.

Je dobre, keď sa do rozpočtu vráti čo len euro, ale pri porovnaní tejto stotisícovej sumy a tých desiatok miliónov euro rozkradnutých, je to fakticky smiešnosť. Veď len Bašternák je zatiaľ trestne stíhaný za podvodnú vratku DPH vo výške asi 2,4 milióna €.
 

 

"tak jej minister urobí bombastickú tlačovku, pretože v súlade so zmluvou pri nedodržaní dohodnutého termínu dodávky si uplatnil sankciu, ktorá bola jednoducho preukázateľná, a ktorú bol dodávateľ povinný uhradiť."
Lenže toto je ťažko tvrdiť ako fakt, keďže zmluva o nákupe nie je ešte stále zverejnená. Skôr je otázka či zmluva vôbec platná je, keď zverejnená nie je?
A aj základnú úloha ministerstva pri šetrení sa stráca v preniknutých poznatkoch a "transparentnom" nákupe vozidiel, keďže v tomto prípade už minister klamal.

Ale súhlasiť musím s tým, že prevekslujú milióny a ak náhodou ušetria pár grošov, tak sa samovychvália až až.
 
Hodnoť

a panacik

utiekol z tlacovky ako jeho sukmenovec plavcan. z toho vyplyva, ze nema ani zakladnu uctu k mediam, ktore chcu informovat obcanov, kedze on vsetko utajil a vzn8kaju podozrenia, ze ide o spinavy kseft v gescii smeru a sns, tak ako eurofondovy skandal na ministerstve skolstva.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov