SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Postavil sa fašizmu, zomrel veterán Ivan Otto Schwarz (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Smutná správa, neveselá,...

...hneď zo začiatku nového roka.
Vyjadrujem úprimnú hlbokú sústrasť rodine zosnulého, jeho blízkym, priateľom, ale aj veteránom druhej svetovej vojny, ktorí podobne ako Ivan Otto Schwarz dobrovoľne bojovali proti nacizmu a fašizmu a aj proti domácim kolaborantom - gardistom, hlinkovcom.
+++
Zomrel jeden z ďalších našich hrdinov z druhej svetovej vojny. Naše školstvo, vzdelávací systém, sa potáca v akýchsi mrákotách aj v súvislosti s vyučovaním v duchu proti extrémizmu, proti narastajúcej vlne neonacizmu, neznášanlivosti, rasovej aj triednej nenávisti a pod. Možností ako sa k týmto témam vo vyučovacom procese postaviť je veľa - jednou z nich by určite mohlo byť aj to, že by sa o našich hrdinoch z druhej svetovej vojny, nielen o zosnulom I. O. Schwarzovi, naša mládež učila. Učila by sa o ich životných príbehoch, osudoch, o tom, čo dokázali nielen počas vojny, ale aj po nej, keď museli degradovaní trpieť v boľševických lágroch a odstavení od dôstojného života.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Tak veru...

A čo naviac tí fašisti ani tak neboli fašisti, ale nacisti (národní socialisti)

Fašisti bojovali proti komunistom, aby títo nemohli rabovať a "znárodňovať" majetok nenávidených kapitalistov a živnostníkov

Nacisti zase veselo praktizovali znárodňovanie a arizáciu majetku...

Nuž je to zvláštne nazývať nacistu fašistom...
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Kazdeho cloveka je skoda...

Je to urcite velky anglicky hrdina. Riskovat zivot v tych anglickych krapoch oproti vyspelej nemeckej technike chcelo urcite velke srdce. Kazdopadne kym Otta posielali na studia v 1938 do Walesu, tak moj dedo makal na poli od rana do vecera aby bolo co jest a co si obliect...Problemy 99% naroda boli a su niekde uplne ine ako riesil Otto a jeho rodina...A preto ja sa s Ottom a jeho bojom proti fasizmu v zivote nestotoznim...Lebo dediny nasej rodiny oslobodili od nemcov a fasiszmu ruske zubozene vojska a nie Otto...
 

Zosnulý pán I. O. Schwarz...

...lietal na bombarderi Liberator, teda na žiadnom "anglickom krape." Aspoň si zistite čo a ako, dokým nevypustíte zo seba hlúposť. Na liberatore lietal ako palubny strelec, v 311. bombardovacej peruti. Prečítajte si bojovú históriu tej perute a zistíte, koľko a akých náletov uskutočnila na Nemecko, na nepriateľa - ktorému spôsobovala škody napr. aj vo vojenskej výrobe, v logistickej prevádzke, v dopravnej sieti (železnice a pod.,) ale aj na mori... Potom s prepáčením tárajte.
Vy sa nemusíte s ničím, okrem svojej zadubenosti, stotožňovať - vojnový hrdina bol, je aj ostane vojnovým hrdinom. Váš dedo mohol odísť do zahraničného odboja - ako tisícky Čechoslovákov v tých časoch, mohol sa prihlásiť do RAF a mohol sa zúčastniť napr. Bitky o Britániu.
Pán I. O. Schwarz mal taký istý podiel na oslobodení Európy spod nacizmu ako aj iní bojovníci na celom protinacistickom fronte. To že Vašu dedinu oslobodili Sovieti - to je len náhodný výsledok konferencií a dohôd Stalin - Roosevelt / Truman - Churchill o. i aj o demarkačnej čiare. Napokon celé západné Čechy oslobodili Američania, a nebyť dohôd, boli by oslobodili aj Prahu a pokračovali by vo víťaznom ťažení na východ. Ale to je už iná téma.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Mudro napisane,

tak je...
 


Najčítanejšie na SME Domov