SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Piataci dosiahli v monitore z matematiky a slovenčiny vyše šesťdesiat percent (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Vôbec nerozumiem k comu je dobre preverovat 10 rocne deti, prosim zdovodnit.dakujem.
 

zrelosť a vek

Máme štyri deti od 12 do 30 rokov. Z vlastnej skúsenosti, aj z okolia viem, že piataci sú už dosť starí na testovanie. V minulosti sa v tomto veku rozhodovalo, či pôjdu deti do učenia, na gymnázium alebo reálku. Nemá zmysel tváriť sa, že sú to deti do maturity alebo bakalára. Piataci sú už naozaj zrelí na samostatnosť a zodpovednosť za svoje výsledky.
 

 

ŽARTY BOKOM - ako ktorí, skôr menej ako viac, avšak rodičia sa nemôžu vyvliecť zo zodpovednosti za výchovu a vzdelávanie svojich detí - piatakov a majú im v tom pomáhať a tiež v ich kariérnom raste (ak sa v dnešnom svete ešte vôbec vyznajú), a napokon aj piatakovi sa môžu otvoriť oči po absolvovaní testu, či piataci sú aj neomylní?
 

presne

kvôli tomu istemu, ako napr 8, 9 , 15 rocne. Ci napada ta nejaky iny sposob, ako vediet porovnat uroven ziakov z roznych skol, okresov..atd atd?
 

Vôbec nerozumiem tvojej otázke.

Ale neprosím ťa, aby si ju zdôvodňoval.
Ďakujem.
 

 

Ak dovolite poznamku V case môjho prispevku ponuklo SME iba 2 odstavce textu. Tesi ma ze po mojej faktickej poznamke Sme pridalo textu viac. Mozno sa poucia, ja som sa poucila :) tiez.
 

Prepáč, ak som sa ťa dotkol, ale

tvoja otázka mi sadla presne do tej skupiny, nad ktorou väčšina ľudí iba krúti hlavou.
Pokiaľ neexistoval internet, takých ľudí bolo veľmi málo. Alebo si svoju pochybnosť nechali pre seba. Tým nechcem povedať, že internet má zásluhu na väčšom, či menšom rozhľade a vzdelanosti ľudí. Na tomto mieste je to naozaj druhoradé. Chcem iba povedať, že sa vďaka internetu povážlivo zväčšila skupina ľudí, ktorí
- zásadne nechcú dať svoje deti očkovať proti ničomu (lebo štát zasahuje a obmedzuje ich práva, ale že oni takou nezodpovednosťou ohrozujú iných, to im nedôjde, na to sú príliš veľkí sebci),
- zásadne rodia doma, lebo to je in a to je zdravé (ale sebecky rozhodujú o tom, či ich dieťa bude na živote ohrozené, alebo nie, také rozhodnutie dnes je asi ako keď sa matka rozhodne, že v tehotenstve bude fajčiť a piť ešte viac),
- sú proti všetkým, ktorí od nich chcú akékoľvek údaje (hoci nevlastnia žiaden pozoruhodnejší majetok, alebo nezastávajú žiadnu významnú funkciu - proste ide o princíp!),
- všetko spochybňujú (lebo ilumináti, lebo slobodomurári, lebo Židia, lebo ...), ale na druhej strane nesmierne dôležito šíria kadejaké nezmysly, najmä konšpirácie, ktoré niekomu inému vyhovujú,
- zásadne sa opaľujú nahí (lebo údajne vo svete sa opaľuje len tak), zásadne jedia raw, alebo sú vegáni (lebo ak chceš byť kúl, musíš tomu veriť a robiť, alebo aspoň upútať),
- zásadne sú múdrejší, ako ktorýkoľvek učiteľ na akomkoľvek stupni výchovy (to platí aj o spochybňovaní lekárov a ich schopností - ale k tomu je čosi konkrétne vyššie),
- zásadne ... (je toho viac, v podstate by sa sem dali zahrnúť všetky módne výstrelky - ak chceš byť kúl, musíš to robiť).
Zásadne sa teda zväčšila skupina týchto ľudí, pretože vďaka internetu si potvrdili, že nie sú osamotení a svoje pochybné osobné dojmy a dojmy sprostredkované (facebook je v tomto naozaj nedostižný!) šíria usilovne a strašne rýchle.
Je to pliaga. Normálny človek o tom vie takisto ako o tom, že každý vynález prineise kopec užitočného, ale časom ešte viac škody. Až sa nakoniec musí zakázať (ako napríklad plastové vrecká). A ak "sa to" zakáže, táto skupina ľudí ako prvá začne protestovať, že je to obmedzovanie osobnej slobody, že štát je policajný, svojvoľný... Ale ani ich nenapadne, že štát, to sme my všetci a že ak čosi nechceme, nechceme to ako ľudská spoločnosť, ktorá sa niečomu bráni a nie sú to politici z Bruselu.
Rozbehol som sa, možno zbytočne. Ale faktická otázka znie: Ja som vždy kontroloval svoje deti. Či boli malí škôlkári, alebo veľkí študenti. Myslím, že toto robí každý zodpovedný rodič. Ty nie?
(Lebo akosi pribúda tých detí, ktoré sú na ulici, šarapatia, ale sú "slobodné" ! V ponímaní niektorých - nik ich nekontroluje. Preložené do slovenčiny: slobodný = nekontrolovaný. No nie je to volovina?)
 

 

Samozrejme mas pravdu, ja som svoje dieta " dotiahla" svojou zodpovednostou a zaujmom o jeho buducnost az na Uni mimo Slovenska, dari sa mu, ocenuju ho, tesi ma to a drzim mu palce. Niezeby nemal ponuky aj z Sk, ale vybral si. Na drujúhej strane asi ma nato ked ho chceli . Ale za jeho úspechom nie su testy, je tam jeho zaujem sa vzdelavat aj specializovat, je to mnozstvo hodin odriekania si kina, divadla, disco , sportovych aktivit apod a dohlad a zaujem nas rodicov o vzdelavanie, je tam mnozstvo olympiad a sutazi apod.Takze Drive celej rodiny pre blaho dietata, bolo tazko, ale zvladlo sa to a uspech je neskutocný. Vsetko vychadza z pristupu rodiny. Nemusí sa s mojim názorom suhlasit, ale u nas to platilo, testy bohuzial odrazaju pristup rodiny k dietatu.
 

Absolútny súhlas.

Nemám rád Borisa Kollára, ani jeho pseudo stranu a pomýlených a oklamaných ľudí, ani neobdivujem jeho faninky a konkubíny, s ktorými má nemanželské dieťa, ale aj ja tvrdím, že rodina je základ. Tam, kde rodina zlyhá, deti behajú po uliciach. A čo robia, vieme.
 

 

V každom veku je človek preverovany, testovaný, skúšaný atď. V každom veku to aj prináša stres.

Prečo by piataci nemali byť skúšaní?
Čo je to vôbec za otázka?
 

 

Lebo sa casto stava, ze na prvom stupni maju ziaci same jednotky (jedna ucitelka uci vsetky predmety), hlavne slusne dievcatka, a ked pridu na druhy stupen, tak za zisti, ze nic nevedia.
 
Hodnoť

 

A to NÚCEM bádalo nad testami od 22.novembra doteraz??????????,,
 

 

Štatisticky spracovať také množstvo údajov nie je otázka piatich minút, dokonca ani týždňa, či dvoch
 

 

Fakt? A ja že sa píše 21 storočie....
 

 

nepočíta sa len priemer. ale množstvo rôznych štatistík a to chvíľu predsa len trvá.
predpokladám, že ty očakávaš (kvôli 21. storočiu), že v súčasnosti ženy nosia plod niekoľko hodín, nie deväť mesiacov ako v dobe kamennej -:)))
 

 

No, máš pravdu, v štátnej firme neočakávam nič.
Ja len, že hádam majú aj počítače a oni asi ručnš...
...........
Tie algoritmy sú každý rok stále rovnaké
Ani kraje sa nezmenili...
Nuž čo už, hlavne, že platy chodia a my platíme
 

baker je štátny úradník

to je taký pracant, ako sudcovia. Mne za 17 rokov nedokázali dať právoplatný rozsudok v oblasti skončenia pracovného pomeru. Tak sa nediv.
Normálny človek, pracujúci v súkromnej firme by to zvládol za 1-2 dni. Čo tam vie trvať, písomky opraví 1 učiteľ celej triede cez prestávku, veď len porovnáva správne zakrúžkovanie odpovede!!! A štatistiky nahádže do predpísaných tabuliek niekto na to určený za školu. Počítač vypľuje výsledky okamžite po dodaní všetkých údajov, čo môže byť 1-2 dni (dva dni tam, kde majú nejaké nezrovnalosti, napríklad urobili podvod, vyhodili najhoršie výsledky, ale tabuľka počtu testovaných žiakov zabudli opraviť...)

Štátni úradníci sú obyčajní diletanti, ktorí len kávičkujú a nič nevedia urobiť.
 

vysledky boli 20. decembra tusim

aspon podla ich stranky, toto bola len tlacovka.

Vsetko sa to hodnoti centralne a neopravuju to ucitelia na kolene ako si to predstavuje tu dole cierna macka. Nejaky cas to trva...sami si to asi nerobia + logistika odpovedovych harkov. Aj pri automatickm scanovani odpovedi mas nejake % ktore asi musis nahodit manualne. Fakt netusim kolko im to trva cele od pisania az po finalnu databazu, ale za den to nebude.

Aj v idealnej podobe by neslo iba o cisto automatizovany proces. Treba vyhodnotit test ako celok, porovnať s minulými rokmi a pilotom atd.

Mesiac mi pride celkom adekvatna doba...dalo by sa aj rychlejsie, ale v konecnom dosledku narazis na peniaze a otazku ci to stoji za to minut tolko penazi (a ci vobec mozes) aby si urychlil vysledky o tyzden, dva...
 

 

a tu statistiku podla vas pocitaju rucne alebo na pocitadlach?
 

 

Aj keď sme najedovaní na naše školstvo, nemali by sme všetko hneď odsudzovať. Aj vyrobenie takých testov je práca vyžadujúca odbornosť. Je rozdiel medzi testom, čo urobí učiteľ za látku z jedného okruhu s 20 žiakmi, alebo ak má byť testovaných 45 tisíc žiakov, od nadaných, po osadníkov, v tom zdravotne znevýhodnení a samozrejme maďarská menšina. Už len oblasti, z ktorých sú testovacie úlohy vyberané musia vypovedať o celom rozsahu zvládnutého predmetu, musia zodpovedať určitej náročnosti a tiež nemajú zmysel úlohy, ktoré by všetci buď vyriešili hravo, alebo by všetci zlyhali, preto sa pri tvorbe úloh používa aj celkom sofistikovaný štatistický aparát. Tie úlohy robia učitelia, ktorých NÚCEM najme a z tých úloh potom vyberá najlepšie - čo tiež svedčí o tom, že na jedného tvorcu testov sa nedá celkom spoľahnúť. Tiež úlohy treba nastaviť tak, aby boli v niečom medzinárodne porovnateľné (OECD). Samotný priebeh testovania, od rozosielania obálok, zabezpečovanie objektívneho a korektného priebehu, až po vyhodnocovanie je predsa len jedinečná záležitosť, vyžadujúca určité skúsenosti. Vyžaduje to mať a udržiavať niekde na to odborníkov na národnej úrovni a my takých máme. Netreba zabudnúť ani na to, že práve organizácia NÚCEM "nastavuje školstvu zrkadlo" a bombarduje verejnosť (často) znepokojivými informáciami o výsledkoch testovania PISA atp., kde sa Slovensko porovnáva so svetom (OECD) a tak máme objektívne informácie o tom, kde sú v školstve slabiny, Inak by sme možno boli ešte spokojní s tým katastrofálnym stavom školstva, aký u nás je. Netvrdím, že inde vo svete to nemôžu zvládať modernejšie a efektívnejšie. Ak sú k tomu konkrétne pripoienky, potom NUCEM kritizujme. Ale mali by sme si dávať pozor, aby sme "so špinavou vodou z vaničky nevyliali aj dieťa". Napokon, v takom Somálsku testovanie nerobia a dá sa tam žiť. Či?
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Domov