SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zomrel Miroslav Maťaščík, známy projektant mostov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Most jeho pamiatke
 
Hodnoť

 

Ostali po ňom pekné stavby. Nech odpočíva v pokoji. Úprimnú sústrasť najbližším.
 
Hodnoť

Bohužiaľ takých ako on nepozná

skoro nikto.
Vdaka mediam poznáme iba Sagana, Vlhovú a Šatana, tie tiežosobnosti mediá vybliakávajú každú hodinu.
 

 

Aj pri spomienke na niekoho si na niekoho ineho zanadavat. Take slovenske.
 

 

matascika si pamataju mnohi.
aj to, ako obhajoval svoje tri variacie perforovaneho rebra v sirke dialnice ako dostojnej nahrady stareho bratislavskeho mosta. nic proti nemu, mostar dobry, ale sutazit sam so sebou v pokrutenom tendri na pochvalu nie je.
 

O ing. Maťaščíkovi som nikdy nepočul

až teraz, ked píšu že zomrel. A keby som sa spýtal na neho 1000 ľudí, ak by 1 vedel meno staviteľa krásnych mostov, tak by to bolo veľa. Toto som sa snažil povedať.
A takých "neznámych" osobností sú tisíce. Napr. povedz meno hlavného inžiniera, ktorý staval Oravskú priehradu (aj iné), s kolkými peripetiami sa musel popasovať, ak by nebolo jeho odvážneho a rázneho rozhodnutia pri obrovskej povodni pri výstavbe, dne s tá priehrada nestojí. A keby si za vojny za nacistov nezachránil takisto svojim rozhodnutím život, tak by tu nebol ani Karlov most, ktorý zachránil pred prírodným živlom a tým zachránil aj svoj život.
Jeho meno sa začína na K.

Hodné si je prečítať knihu Oneskorené reportáže od Ladislava Mňačka, tam je mnoho skutočných príbehov a skutočných osobností, vrátane toho inžiniera.

Česť pamiatke všetkým takým ako on a Ing. Maťaščík, ktorých prácou sa hrdíme a máme z nej osoh.

Z toho, čo krúti do pedálov, nemáme nič.
 
Hodnoť

 

Mlady zomrel. Skoda ho. Odpocivaj v pokoji. Uprimnu sustrast pozostalym
 
Hodnoť

Človek zomrel,

jeho mosty zostávajú. Kiežby každý mohol po sebe zanechať takú pamiatku.
 
Hodnoť

 

Na Slovensku boli stovky ľudí v rôznych oblastiach života, ktorí spoločnosti odovzdali všetko. Zanechali po sebe hlboké a dnes už poväčšine neznáme stopy. Sú to ľudské vzory a mali by sme im stavať pomníky. Ich úspech bol postavený na práci.

Spoločnosti sú podsúvané celebrity, prázdne tvory, narkomani, rýchle a bezprácne peniaze a neviazaný spôsob života.
 

asi tak

v Smotánke ho nebolo vídavať ;
úprimnú sústrasť rodine
 

Ano, falošné osobnosti,

medzi ktorých zaraďujem aj tých, čo sú každú hodinu v správach spomenutí, že dali gól či krutili pedále.

Nepoznáme však životné peripetie a nasadenia osobností ako tento mostár, kolko bezsených nocí určite poprežíval, s kolkými problémami zápasil, koľké trápenia a stresy poprežíval, a my všetci máme z nich osoh. Z takej, čo sa zvezie na snehu dolu kopcom, no čo z takej máme, ale vraj osobnosť a každú hjodinu je v z právach.
 

Žiaľ je to tak,

pre bulvárne tlačoviny a komerčné rádiá a televízie sú významní ľudia z oblasti architektúry, stavieb (ako pán Maťaščík), vedy, medicíny, kultúry a umenia nezaujímaví a preto ich ani väčšina Slovákov nepozná. A pritom naši vládni politici sa radi obúvajú hlavne do nebulvárnych a nekonšpiračných serióznych médií a verejnoprávnej RTVS, kde sa človek o týchto osobnostiach niečo dozvie (napr. články a rozhovory v SME, Denníku N a Pravde a tiež fantastické rozhovory v Ráne na eFeMku).
 
Hodnoť

 

peknu pracu zanechal
 
Hodnoť

 

Nechcem nikoho urazit, ale autorom mostu Apollo je podla mna p. Ladislav Nagy, ktory vypracoval dokumentaciu mosta pre uzemne rozhodnutie ( pozri clanok https://reality.inspiracie.etr... ) a do ktorej vniesol prvy krat myslienku oblukoveho oceloveho mosta. Nespochybnujem Matascikove dalsie zasluhy pri tvorbe dokumentacie pre SP a RS alebo vystavbe mosta, ale nazvat ho otcom bratislavskych mostov je podla mna trufale.
 

No ano,

ale to by potom museli spomenúť možno 100 ľudí, každý svojou troškou, svojim nápadom či prácou prispel ku celému dielu. Ale hlavný projektant bol Ing. Maťaščík, ako som sa dočítal, takže je to vporiadku.
Česť jeho pamiatke a jeho dielam.
 
Hodnoť

re

r.i.p. - hoci podla mna (co je na skodu) tak trochu aj "narcis" co sa mostov v BA (najma posledneho "rekonstruovaneho" /stareho/) tyka
 


Najčítanejšie na SME Domov