SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vláda schválila jednorazový štátny sviatok (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

 

Jednorazovo mi to pri 100vyroci absolutne nebude vadit. Samozrejme by som preferoval tadsej trvalu zamenu napr. za sedembolestnu.
 

 

A co tak radsej zrusit ako sviatok 1 september. "Den Ustavy" moze byt ako pamatny den.
 

 

Pamätný deň na čo? Na tieto ksichty? Radšej by som zabudol ako si pamätal.
https://www.napalete.sk/wp-con...
 

:-)

no ale teraz si ich nielen musis pamatat, teraz ich musis oslavovat (sviatok, sláviť...)
 

Presne tak !

špiny
 

presne tak, dakujem.

absolutne nezmyselny sviatok (odhliadnuc od tych xichtov)
 

 

Zlepenec sa rozglejuje. svedkovia tisovi nesuhlasia s tymto datumom. oni vyznavaju 13.10.
https://domov.sme.sk/c/2035395...
 

13.10. vznikla

Slovenská republika, Prvý raz v histórii. Druhý raz v histórii vznikla po páde totalitného režimu.
28.10. vznikol štát, v ktorom boli od začiatku slovensko - české rozpory a hádky. Vydržal 20 rokov a zanikol. Druhý raz vznikol súčasne s nástupom totality.
 

Európska rarita

"Vďaka" vzniku druhej časkoslovenskej republiky sme my Slováci jediný národ v Európe, ku ktorému prišla komunistická diktatúra zo Západu (t.j. z Česka)

V posledných slobodných voĺbách pred príchodom komunistickej totality na Slovensku zvíťazila Demokratická strana, v Česku zvíťazila Komunistická strana.
Čechov je viacej ako nás, tak nás demokraticky prehlasovali a za celú republiku ČSR sa stala víťazom volieb Komunistická strana.
Nedalo sa nič robiť. Väčší bratr je silnejší, presadil si svoje.

Keby nebolo tejto českej medvedej služby, mohla byť po 2.svetovej vojne Slovenská republika neutrálny štát podobne ako Rakúsko. Teraz by sme boli aj ekonomicky inde.
 

 

Díky, bejvalí bratři...
 

 

"...Slovenská republika neutrálny štát podobne ako Rakúsko. Teraz by sme boli aj ekonomicky inde."

Bohužiaľ, o tom sa nerozhodlo vo voľbách ani v Prahe. O tom rozhodol Stalin, keď Československu zakázal prijať Marshallov plán. (Hoci treba povedať, že ani Fínsko neprijalo Marshallov plán z obavy pred sovietskou intervenciou, ale mohlo zostať neutrálne. Pre to nemám vysvetlenie, ibaže si Stalin netrúfol na Fínov vojensky, keď mu tak dobre vzdorovali v Zimnej vojne.)
 

 

no ja neviem, co vas dnes ucia v skolach. mna komunisti ucili, ze slovakstat vznikol 14.3.1939 (a svedkovia tisovi ho tak aj oslavuju). ale mozno ma len klamali, ako v inych veciach.
komunisti vzdy, aj dodnes titululovali vyznavacov slovakstatu a tisa pojmom "klerofasisti". dnes si s nimi grofkaju pri kseftoch a akosi im to nevadi.
ze si si ty na ten link ani neklikol? v nom si svedkovia tisovi pripominaju narodenie tisa 13.10.1887. toho tisa, ktoremu v ramci storocnych tradicii, chodieva slovenska notoricka strana klast vence k jeho pamatniku v banovciach. az si to vsimla aj zahranicna tlac:
http://www.idemvolit.sk/455-ka...
https://archiv.ihned.cz/c1-913...
https://archivum.ujszo.com/onl...
 

 

28.10.1918 vznikla Československá republika, 30.10.1918 deklaráciou v Martine slovenská reprezentácia vznik Československej republiky potvrdila.

Vznik Československa bol prelomový okamih. Je potrebné si uvedomiť, že dovtedy česi a slováci žili v rámci Rakúsko-uhorskej monarchie.

Vydržala (ČSR) 20 rokov a zanikla kvôli česko-slovenským rozporom???

Z českej časti Československa sa stal Protektorát Čechy a Morava, na čele ktorého bol ríšsky potektor, dosadený Hitlerom, volal sa Heidrich. Hádam nie je treba zvlášť zdôrazňovať, že územie Čiech a Moravy bolo nemcami vojensky obsadené. Narozdiel od územia Slovenska, kde vznikol "hrdý" Slovenský štát, spojenec fašistického Nemecka, na čele s prezidentom, volal sa Tiszo.

Je pravda, že na Slovensku, narozdiel od Čiech, po vojne zvíťazila Demokratická strana.
Vo voľbách 1946 dosiahla 62%. Existovala však iba do roku 1948. Po Gottwaldovom prevrate sa o dianí v Československu rozhodovalo v Moskve. To by sme ešte raz zažiť určite nechceli.

Čo sa ekonomiky týka, do roku 1918 územie Slovenska bolo čisto poľnohospodárskou krajinou, podobne ako maďari, v rámci Uhorska. Ak sme sa priemyselne začali rozvíjať, je to iba vďaka podpore a znalostiam z českej strany po roku 1918 v spoločnej republike. A nemiešala by som hrušky s jablkami a nevyhlasovala za ekonomický zázrak a blahobyt slovákov vojenskú výrobu na Slovensku v prospech spojenca Nemecka, počas II.svetovej vojny . Takéto vychvaľovanie je nenáležité a neetické.

Ešte by som chcela poznámku na margo vyjadrenia pána Tkačenka v jeho článku na túto tému. Založenie tejto republiky celkom určite odštartoval pán Čarnogurský známym vyjednávaním s českou stranou - o pomlčke v názve Československej republiky.
 

 

Na jednej strane je slovensko dodnes zaostalou polnohospodarskou krajinou, v cechach bolo aj viac mestskeho obyvatelstva aj priemyslu, ale na druhej strane v ramci madarskeho kralovstva bolo prave slovensko tou priemyselnejsou castou
 

 

pán biskup, keby ste toľko netrepali...SR je dnes zaostalá poľnohospodárska krajina? Máte na mysli krajinu, kde sa vyrába najviac automobilov na hlavu na svete? Viete koľko % obyvateľov SR pracuje v poľnohospodárstve? Viete koľko % celkového produktu slovenskej ekonomiky tvorí poľnohospodárstvo? Porovnajte si tieto podiely s priemyslom a so službami a netrepte...OK nie sme lídrami vo výskume a v inováciách, ale SR je dnes vyspelou priemyselnou ekonomikou. Dokonca aj taký Medzinárodný menový fond dnes klasifikuje Slovensko v rámci skupiny "advanced economies", teda nie medzi "emerging market / developing economies"
 

 

a das si tam den mohameda,alebo ficiaka
 

 

Sorosa si tam dam.
 

 

Tú nechaj na pokoji,skôr oslava nežnej revolúcie mi pripadá ako ...
 

ja by som vyhodil

aj 15.9, aj velkonocny piatok, aj 1 september. myme tych sviatkov trochu vela.
 

 

a z dovolenky nechces zamestnancom ubrat takych 5 dni za rok by stacilo aby ostalo aby si viac zarobil , zrejme ti uniklo ze cca 1/3 sviatkov pripada na s/n
 

1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Domov