SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Evanjelici sa petíciou dožadujú nových volieb vedenia cirkvi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

neurazte sa prosím, je to môj názor

No spolubratia všetkých dištriktov. Volieb sa nezúčastňujú všetci veriaci a členovia evanjelickej cirkvi a v podstate každý má právo na vlastný názor, či už z voličov a aj z kandidátov . V podstate teda osobné a "pracovné" kvality kandidátov sú drvivej väčšine voličov neznáme a nekontrolovatelné. Vždy sa bude všetko prelínať s osobnými záujmami jednotlivcov získať aj v evanjelickej cirkvi vpylv. No proste na Slovensku je to tak. A v podstate všade vo svete. Tak je to aj petíciou Holčíka a Delingu aj ďsalších , aj s vylúčením kandidátov a záujemcov. Je to len zbytočná hra na demokraciu. Katolíci nediskutujú. Keď treba- všetci z kúta počúvajú príkazy- je tam tvrdá disciplína. A existujú. Osobne vylúčených, ani nevylúčených nepoznám. Ale nechal by som na kandidátke všetkých. Opakujem - oni osobne nemali možnosť a ani nemajú osloviť všetkých voličov. A pre voličov by snáď bolo aj jednoduchšie - a čestnejšie, pokial by svojho šéfa volili samotní kňazi. Však oni dostali dôveru vo svojich obvodoch , kde ich poznajú podľa práce, volbami. Takto je to pre voličov podobné, ako keby sa to ťahalo podobne ako z klobúka.
 
Hodnoť

 

Toto je "problem" zaujimavy len pre samotnych kandidatov a inych pohlavarov. Moja babka to nema ani v pate, ta bude do kojscela chodit tak ci tak a i na oferu da.
 
Hodnoť

či taký či onaký

či katolícka totalita či luteránska demokracia... vždy je to nakoniec o egu tých, čo sa machiavellisticky vydriapali na vrchol a chcú vládnuť - čo najdlhšie a keď už nemôžu oni, tak aspoň nech moc zostane v klane. V takýchto chvíľach sa pravidelne ukazuje, že všetky tie slávnostné kresťanské reči sú len rečičky bez váhy. Inak tam zúri ľúty boj o korytá a moc. Hanba. Veľka hanba. Nedivím sa, že luteráni na Slovensku vymierajú a mladým sa do toho nechce, keď vidia, ako to v realite funguje.
 
Hodnoť

 

to jedno,banda ako banda,každý chce to svoje korýtko.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Ako veriaca využívam len možnosť diskusie. Myslím si, že aj v náboženskom svete by malo platiť, že hodnosti sú obmedzené vekom, a vzdelaní mladí ľudia dostávajú tiež príležitosť v rôznych cirkevných inštitúciách, aby tam tiež neplatili len známosti a rodinkárstvo. Aj Bezákovi sa vyčítalo, že si dosadzoval ľudí podľa vlastného uváženia.
 
Hodnoť

 

Protiustavne? No neviem, ci prave ustava ma nieco spolocne s cirkevnymi volbami. Ale mozno sa mylim.

V kazdom pripade spinavosti neobchadzaju ani tych, ktori by mali byt vzorom.
 

mýliš sa

ide o ústavu ECAV na Slovensku.
Pozri http://iservispreludi.sk/subor...
 
Hodnoť

Už bolo tej hanby

a cirkusu v ECAV dosť a toto je len vrchol.
K voľbám nejde ani 10% členov ECAV, to svedčí o absolútnom nezáujme veriacich o záležitosti ECAV, ktorý najskôr vyplýva aj zo všetkých tých kauz a pomerov v ECAV.
Smutné pomery panu na Slovensku, nielen v ECAV.
 
Hodnoť

1. List Korintským

„Na vaše zahanbenie hovorím; či niet medzi vami ani jedného rozumného, čo by vedel rozsúdiť (spor) medzi bratmi?“

„Už aj to je úpadok pri vás, že sa súdite medzi sebou. Prečo netrpíte radšej krivdu? Prečo neznášate radšej škodu?“

„Alebo či neviete, že nespravodliví nebudú dedičmi kráľovstva Božieho? Nemýľte sa!“
 
Hodnoť

Nuž "starí páni"

sa rozhodli dať o sebe "vedieť" , len pri svojom "boji za spravodlivosť" akosi pozabudli na ono biblické
"Kto si bez viny , hoď prvý kameňom" . Nehovoriac o tom , že "cirkevný zákon ECAV" na ktorý sa odvolávajú, petičné právo nepozná a teda ani nové voľby nie je možné vyhlásiť na základe petície. A tu sa natíska známa právnická otázka "komu to prospeje". Cirkvi určite nie .
 
Hodnoť

 

Ja som si ako katolík donedávna myslel, že to len u nás sú sváry a hádky a ajhľa už aj luteráni. V niektorých veciach som im dokonca fandil, určité veci sa mi páčili, však raz sa opäť spojíme, teda aspoň dúfam. Rád by som teda vedel, čo je za tým všetkým, prečo aj evanielici sa tak pohašterili. Teda viem, že sú za tým prachy a boj o moc a vplyv, ale keby trošku jasnejšie a presnejšie to dakto dal, lebo škoda, urobili určité pokroky, pohreby majú už kratšie ako katolíci a to donedávna vyspevovali ako rusnáci, vydržať sa nedalo. Poznám aj niekoľkých evanielických farárov a poviem Vám, radoť s nimi debatovať a to jak o histórii, tak aj o pálčivých témach súčasnosti. Škoda bratov evanielikov.
 
Hodnoť

Bratia

katolíci i evanjelici! Podajte si ruky, vytvorte novú cirkev Slovakiálnu, odtrhnite sa od Ríma vypovedajte Vatikánsky zmluvu, zvoľte si vlastnú hlavu novej cirkvi a pôjdete konečne jedným - slovenským špecifickým Smerom! My, agnostici a neverci vám budeme možno aj pritom fandiť. Veď nie Boh, či Ježiš, ale hlava cirkvi rozhoduje o otázkach náboženských, viere a uctievaní svätých (ostatkov). R. I. P.
 


Najčítanejšie na SME Domov