SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Grendel: Šéf SIS nás neinformoval, len ubezpečoval (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

ten šéf SIS musí mať inú charizmu, keď Grendelovi došlo, že si omotal okolo prsta a nič mu nepovedal až pri rozhovore so SME :)
 
Hodnoť

K čomu je dobrý taký výbor a načo

je po takýchto odpovediach Šafárika vôbec SIS?

Len pre poriadok, výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS nie je "ubezpečovacím" orgánom, on je zo zákona "kontrolným", takže má kontrolovať činnosť SIS, či si plní svoje úlohy v zmysle zákona a keď nie, tak má prijať opatrenia a vyvodiť zodpovednosť. Z vyjadrenia predsedu výboru p. Grendela však vyplýva, že riaditeľ SIS výbor len "ubezpečoval", že ak niečo SIS vedela, tak to ihneď oznamovala kompetentným. Po prvé, členovia výboru sa majú jasne pýtať na konkrétne veci a to, ktorý deň SIS zistila určité relevantné informácie o tom, že cez Slovensko vládnym špeciálom bol unesený občan Vietnamu a ktorému ústavnému činiteľovi a kedy tieto informácie poskytla a ktorému z najvyšších troch ich neposkytla a z akého dôvodu. Rovnako mala byť položená jasná otázka a žiadaná konkrétna odpoveď z akého dôvodu toto závažné podozrenie najmenej na zneužitie štátneho prostriedku - lietadla nebolo odstúpené GP SR alebo MV SR k jeho prevereniu. Pravdaže mali padnúť aj ďalšie otázky a to, čo sa SIS od júla 2017 a zachytení prvej informácii o "únose" Vietnamca až doteraz dozvedela, najmä či je pravdou, že Thanh bol privezený na Slovensko, naložený do lietadla, aký pasový doklad pritom bol použitý, či na tejto trestnej činnosti vietnamskej tajnej služby operujúcej na území Slovenska (!) niekto participoval zo slovenských ústavných a verejných činiteľov a komu tieto informácie priebežne poskytovali. Ak by priebežne a zbežne čítali v SIS články podľa kľúčových slov len z nemeckých a českých denníkov, tak už o tejto udalosti mohli vedieť dosť konkrétne informácie od augusta 2017, čo sa značne aktivizovalo začiatkom roka 2018 po zadržaní Vietnamca s pobytom v Prahe. O celej záležitosti muselo vedieť aj ministerstvo zahraničných vecí, pretože krátko po zavlečení Thanha došlo k otvorenej diplomatickej roztržke medzi Berlínom a Hanojom.
 

O únose muselo včas vedieť aj naše MZV

z diplomatickej pošty. V Nemecku, predpokladám, sa informácia o únose netutlala a naše veľvyslanectvo vedelo čo sa stalo. Informovalo slovenské MZV? Predpokladám, že áno. Lajčák to teda musel vedieť už vlani v lete. A ak to nevedel, chyba bola na našom veľvyslanectve. na každom veľvyslanectve sú aj tajní pod diplomatickým krytím. nech mi nikto nehovorí, že nikto nič nevedel.
 

 

Ak minister vnútra Lajčiak o tom vedel a ututlal to tak Čiznár by mal začať vyšetrovanie Lajčiaka a prípadne ho trestne stíhať.
 

stary rozhovor hovoriaci za vsetko

stare 2 roky, ale podla vsetkeho aktualne ako SIS funguje , popisane byvalym clenom. Otazka je dokedy bude takto SIS tolerovana.

Denník SME nedávno informoval, že sa cez verejné zdroje informácií dá dopátrať k budovám SIS. Prekvapilo vás, že sa dajú vypátrať tak ľahko?

„To sú úplne nepodstatné veci. Je to len jeden z množstva prejavov toho, ako funguje.“

Ale niečo to o SIS vypovedá, nie?

„Tak ako teraz funguje, je tá firma úplne zbytočná. Z hľadiska štátu je to až treťotriedna inštitúcia a nemá veľký význam. Ale aj ona odráža celú spoločnosť a nie každý je tam chrapúň. Väčšina ľudí je tam klasická mlčiaca väčšina, tak ako to vidíme hocikde inde. Nerobia žiadne podvody, berú relatívne slušný plat, nemajú veľa povinností a sú ticho.“

Z vašich skorších vyjadrení vyplýva, že SIS sama od seba toho veľa nerobí a nie je úplne dôsledná.

„Aj tam sa nájdu šikovní ľudia, ale väčšina z nich sa odtiaľ snaží čo najrýchlejšie odísť. Vidieť, že tam nie je kontrola a chýba priamy styk s verejnosťou. Tým, že je to najviac zakrytá inštitúcia, tak sa tam aj zmestí najviac špiny. Inak je tá firma nefunkčná rovnako ako iné štátne inštitúcie. Rozdiel je len v tom, že SIS má auru tajomnosti, agentov a dobrodružstva."

V čase teroristických útokov sa politici odkazujú práve na túto SIS. Ako môže takáto inštitúcia bojovať proti terorizmu?

„Ak môžem obyčajnému človeku poradiť, tak nech radšej nedúfa, že by ho niekto v prípade problémov ochránil. Spoľahnúť sa môže len sám na seba.“

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/2041709...
 

 

No hej, lenže ono to vyzerá tak, že Predseda kontrolného výboru pre SIS má podobný problém ako spomínaný mamľas - jeho názor, ako súkromnej osoby, sa nezhoduje s jeho názorom, ako predsedu kontrolného výboru pre SIS. To mu majú radiť diskutéri na SME čo sa mal pýtať riaditeľa SIS ? Je to trápna šaškáreň od každého, kto sa k tejto kauze čo len priblíži, a všetci akoby boli dohovorení, že z občanov treba urobiť čím väčších hlupákov. Napr. Čižnár, on nič nevie, on nič nepočul, jemu nikto nič nepovedal. Ešte aj truhlík je na tom lepšie, lebo ten všade bol, všetko videl a všetko vie.
 
Hodnoť

Pán Grendel, viem, že musíte byť

ako šéf výboru nad vecou a objektívny. No čo je veľa, to je veľa. Je evidentné, že SIS-ka klame aj poslancov. Ak prezident a GP neboli informovaní o únose, kto teda bol? Premiér a predseda parlamentu? A prečo práve oni? Podľa čoho si SIS-ka vyberá "komptentných"? na to predsa nie je kompetentná a informovať má o takýchto veciach všetkých. Zdá sa, že aj zákon o SIS dáva možnosť rôzneho výkladu. Ale úlohou SIS je chrániť SR. Preto by nemala informovať selektívne ale plošne, lebo ona nemôže posúdiť, kto využije jej informácie vhodne pre SR a kto nemusí o nich vedieť. Je to škandál ako informuje SIS a to aj verejnosť.
 
Hodnoť

neuveritelne kidy o nicom

vsetci vsetko ked vedeli - povedali- oznamili nevedno kedy komu co, ... no moj znamy Peter Zlatousty sa moze prist ucit ako produkovat nezmysly ... a ako sa tvarit ze vsetko je nam jasne, vsetko je OK, radujme sa, veselme sa, len nech peniazky dalej sypu ... a ať to trvá věčně
 
Hodnoť

 

Neskutočný bordel je v tomto štáte všade, kde sa pozrieš, v zdravotníctve , v školstve, polnohospodarsve, na prokuratúre. ... a este aj v SIS. Fico, koho si to dosadil do funkcií? Žeby podľa hesla Vrana k vrane sada?
 
Hodnoť

 

ktovie, či Šafárik bol informovaný. Možno aj on sa to dozvedel až z médií. Informácia sa niekde zasekla a boli informovaní len vyvolení a to dvaja Robertovia.
 
Hodnoť

a teraz kto je vacsi tlk?

agent safarik, ci vseved grendel..? no doslednost jag *****
 
Hodnoť

Personálny manažment

Som nadšený z premysleného výberu “kádrov” do dôležitých funkcií, aj spravodajských, 29 rokov po odkliatí ako nazývajú niektorí rok 1989.
Wikipedia udáva informácie o šéfovi SIS niekoľko riiadkov, pričom zdôrazňuje, že ide o nábožensky založeného človeka; nejako prepojeného na maltézskych rytierov.
Asi predseda výboru nie je preň nejakou autoritou.
Už načim len kontaktovať Joepha Balsama alias Cagliostra, prípadne kontaktovať doc. Chocholouška.
=:)
Alebo zorganizovať na úrovni koalície nejaký team-buildig!?
 


Najčítanejšie na SME Domov