SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vrabec postupne mizne zo slovenskej prírody (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Tak toto sa mi teda vôbec nevidí, že by ich bolo nejak menej
 
Hodnoť

Že vraj vrabce ubúdajú,

lebo sa ničí ich prirodzené prostredie?Aké.čo si pamatám,vrabcom bol na našom sídlisku vždy tisíce.Známe je že vrabce sa radi zdržujú vedla ludí,ich dompv,záhrad,panelákov,smetiakov.Toto ich prirodzené prostredie sa rožširuje,nie ubúda.Mozno sú na vine premnožeeé straky.Zerú,kradnú vajíčka všetkých vtakov.Že žeru vajíčka mestkých holubov,ztoho máme radosť ale z toho ďalšieho nie.Píšem konkrétne o sídlisku Pošeň v Bratislave.
 
Hodnoť

Nezabúdajme aj

na mačky.
V poslednom čase nachádzam často v záhrade buď mŕtveho ošklbaného vtáčika, alebo len kôpku peria.
Čo robiť proti mačkám, ktoré lovia vtákov?
 

 

Á, tak mačky sú tí vinníci. A s nimi ešte aj lasice, kuny, jastraby, straky a im podobná háveď. Zlikvidovať.
My nič, my muzikanti.
U nás v záhrade máme početnú vrabčiu kolóniu. Je trochu hlučná a ani po sebe neupratuje a každoročne nám vrabčí párik urobí hniezdo do okrasného venca, ktorý visí na vchodových dverách a nakladie tri vajíčka, z ktorých dochová tri mláďatá. My vtedy chodíme dočasne cez garáž a máme z nich radosť. Máme mačku a psa a obaja občas prinesú nejakého mŕtveho operenca, predpokladám, že vypadnutého z hniezda alebo inak postihnutého. Nevidela som, že by ich lovili a keby aj, v konečnom dôsledku to nemá vplyv na početnosť vrabčiakov na našom dvore.
Ale zato poznám pár ľudí, ktorí vzduchovkou strieľajú vrabce aby im, citujem: "nesrali po dvore"

Skrátka, obávam sa, že obviniť mačky z úbytku vrabcov v Európe je... trochu nepremyslené.
 

Pozri,

mačky tolerujem, pokiaľ chytajú myši a nelovia vtáky.
Videl som aj mačku v papuli s dospelou mŕtvou sýkorkou.
Každú zimu kupujeme 20-30 kg slnečnice pre sýkorky. Tie si na nás zvykli tak, že sa nás nebáli. Keď som ale načapal mačku sediacu pod kŕmidlom číhajúcu na hladné vtáčiky, tak sme museli ich pre mačky prestať kŕmiť.
V centre mesta nie sú kuny, lasice či jastraby. A tie, ak nevieš, v prírode svoju korisť neopustia, pretože je pre nich potravou.
Mačka je dravec, ktorý loví, aj keď nemá hlad.
Pokiaľ by som našiel raz za rok mŕtveho vtáčika, čo pred tým sa nestávalo, tak mi to tak nevadí a nepýtal by som radu.
No keď nájdeš každý týždeň známky uloveného vtáčika a vieš, že u suseda majú množiareň na mačky, (teraz ich majú šesť), tak ti je jasné kto tie vtáčiky loví.
Ďakujem, za tvoju "fundovanú radu", ako im mám v tom zabrániť. :(
 

Mimochodom,

tvoja informácia, že každý rok si do ozdobného venca na dverách spravia hniezdo vrabčiaci a vyvedú tri mláďatá a vy obetavo chodíte cez garáž...
Mačka a pes ich samozrejme tiež obchádzajú napriek tomu, že občas donesú mŕtveho vtáčika je tak "uveriteľná"...
Mala by si sa dať na písanie kníh pre deti do 5 rokov.
 

 

Dôvodov prečo ubúda vrabcov je viac, na internete si môžete nájsť viac či menej erudované články na túto tému. Verte či nie, mačky tým dôvodom nie sú.
 

Zrejme

máš dievča problém pochopiť text môjho príspevku.
Je síce pravda, že som svoj príspevok napísal pod článkom o znižovaní počtu vrabcov, no v predchádzajúcom príspevku som jasne napísal, čo ma štve a žiadal som o radu.

Mne na rozdiel od teba vadí, že si susedové mačky krátia dlhú chvíľu zabíjaní vtáčat, ktoré aj vďaka nášmu prikrmovaniu stratili ostražitosť. Vďaka tomu budú chúdence cez zimu hladovať. Ty ale nemáš najmenší problém s lovením vtáčat mačkami, tak na mňa láskavo nereaguj.
 


Najčítanejšie na SME Domov