SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Blahoslaveným sa ani Karol Wojtyla nestal bez problémov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie všetci veriaci v spišskej

diecéze sa modlia za blahoslavenie biskupa Vojtaššáka. Ja sa nemodlím, mám problém s jeho konaním, mlčaním aj nekonaním počas fašistického slovenského štátu. Ak mi niekto niekedy predloží dôkazy o tom, ako sa zastával židov, rómov, ako odsudzoval rasové zákony, vojnové ťaženia Slovenska...lenže nič také nebolo. Bol s režimom stotožnený, bohužiaľ. Poznám niekoľko kňazov, ktorí s tým majú tiež problém. Ide skôr o túžbu predstaviteľov nášho biskupstva, aby jeden z nich bol blahoslavený. Prečo si však museli vybrať práve jeho...škoda. Taký Gojdič nemlčal ani počas fašizmu, jeho si vážim aj obdivujem, Vojtaššáka nie, lebo postavil na piedestál len svoju vieru, nie pomoc blížnemu/hoci aj nekatolíkovi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kolko bolo takych ako Anna

Kolko zien, dievcat ale aj chlapcov ci muzov bolo takych pocas vojny, ktori nezmyselne zomreli len tak. Preco blahorecit prave Annu? Ona si smrt iste nezvolila to iba psychopaticky vojak (vrah a nasilnik) neudrzal svoje pudy a nervy na uzde. Co tak blahorecit ludi ktori pocas vojny zachranovali zivoty druhych. Co nevahali nasadit vlastne zivoty aby potlacili tuto nezmyslelnu agresiu. Alebo sa len katolicka cirkev chce ospravrdlnit za to ze kolaborovala s fasistickym rezimom? Alebo za to ze jej clenovia a reprezentanti vsade vo svete znasilnuju tiez?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čítali ste článok? Tú stať o "povesti svätosti"? Cirkev nie sú biskupi, ani Vatikán. Cirkev sú predovšetkým "obyčajní" ľudia. Ľudia, medzi ktorými sa šíri tá povesť svätosti, ľudiz, ktorých život toho "blahoslaveného" inšpiruje. Vyhlásenie za svätého je potom už len slávnostným oficiálnym potvrdením toho, čo postupne a spontánne "vzniklo" dávno pred tým. Trochu by som to pripodobnil k slávnostnej promócii a prevzatiu diplomu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nech sa páči navrhnite
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakovnú slávnosť vo Vysokej nad Uhom s uložením relikviára blahoslavenej Anny Kolesárovej bude celebrovať..... mi to zavana trosku nekrofiliou....ale pri ritualnom kanibalizme je to asi normalne....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ČO tak

blahorečiť všetky deti, ktoré boli zneužité predstaviteľmi RKC...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podobnú oznámku mi

katolícka cenzúra odstránila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

buď rád, že Ti odstránila len "poznámku".
Pred pár storočiami by Ti odstránila preventívne celú hlavu, aby si s podobnými rúhačskými poznámkami viac nebuntoval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som vďačný,

že ma neupálili. Ale aj tak ma tolerujú, keď ma potrebujú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Super článok.

Plne odkrýva pokrytectvo a faloš našej kresťanskej honorácie.

Fakta:
Fašizmus je zodpovedný za približne 50 miliónov obetí, vrátane našich žien a detí, ktoré často zomreli za tento národ a našu slobodu krutým mučeníckym spôsobom. Takmer všetci boli veriaci v Boha.
A naši cirkevní hodnostári z tohto najohavnejšieho obdobia našich dejín nenašli ani jedinú skutočnú obeť fašizmu, ktorú by mohli vyhlásiť za svätú v zmysle vlastného ponímania spravodlivosti.
Áno, máte pravdu našli - až jednu obeť Maďarov, ktorí môžu za smrť rehoľníčky a po 74 rokoch aj Sovietskeho vojaka - ako symbol vychovaný krutým socializmom.

Prečo - lebo cirkevní pohlavári kolaborovali s fašistami. Niektorí vedome a ostatní sa iba prizerali ako odvádzajú ľudí na popravu a do koncentračných táborov. Keby sa totiž vtedy ozvali, tak ako počas socializmu, tak by ich pravdepodobne čakal oveľa krutejší trest ako vezenie.
A tak máme nepochopiteľne až 4 svätých za spáchané zverstvá socializmu - piata obeť je na ceste.

O čom to svedčí. O čo tým cirkevným predstaviteľom tak v minulosti ako aj súčasnosti hlavne ide?
O Božiu spravodlivosť? - blbosť.
Tak ako väčšine ľudí bez rozdielu vierovyznania, či viery v Boha aj im ide iba o jedno - honobenie majetku. Lebo hnusní komunisti im ho dočasne zhabali a nemohli tak ako teraz užívať si život nielen zo spoločnej kasy tohto štátu, ale aj z prenájmu pôdy, lesov, budou a iného majetku.

Teda robia všetko pre to aby sa tu na tomto svete, v tomto živote mali lepšie ako ostatní smrteľníci. Ozaj veria v existenciu Boha?
Rúhajú sa keď kážu, že - prvý budú poslední?
Asi im veľmi nevadí čo ich čaká po smrti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K+
Argumentácia hodná "bezbožných starogréckych sofistov". Myslím to vážne, veď to boli práve sofisti, ktorých teológia dodnes používa ako predobraz ateizmu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemám výhrady voči tomu čo si napísal.
Ale nechápem, prečo v mojom prípade sa snaží každý útočiť na vymyslené krycie označenie pisateľa a spája ho s odpoveďami na ktoré čaká iba sofistikované odpovede.
U iných (často debilných označení) to neplatí?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

potom prepáč,
ak sa Ťa to dotklo.
Myslela som, že trochu edukácie aj v diskusiách nie je na škodu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nedotklo - len vo všeobecnosti vysvetľujem, že Alias - prihlasovacie meno aspoň o mne nič konkrétne nevypovedá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

celé mi to pripadá ako sen

rád si pozriem Harryho Pottera, lebo je to rozprávka, ktorá má hlavu a pätu, príbeh a celkom dobre ukazuje ľudské chovanie, vzťahy a charaktery. Ale tieto, vedecky sa prezentujúce drísty sú na smiech. Ak je raz niečo postavené na viere, nie na dôkazoch, tak načo to treba min. 5 rokov skúmať, buď verím alebo nie! A naopak, ak skúmam, tak neverím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to vieš, keď z náuky o Bohu urobili vedu, teda teológiu, ktorá s vedou nemá nič spoločné.
Ak o teológii uvažuje ateista, je to neprípustné bohorúhačstvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Celé to vyhlasovanie za svätých je smiešne. Už je toľko svätých, že samotná cirkev sa v tom asi ťažko vyzná. Pre veriacich by mal byť svätý jedine ich boh ,na tom by sa (možno) zhodli!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"inflácia svätých", možno raz na ňu RKC doplatí rovnako, ako na infláciu dopláca ekonomika.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Považujem za nedôstojné a urážajúce,

že Karol Wojtyla bol vyhlásený za "svätého" kvôli nezmyselným, vykonštruovaným a vymysleným "zázrakom" a nie pre to, čím bol - charizmatickým svetovým vodcom, ktorému z očí a tváre sálala dobrota a láskavosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto nevidel

Nech si pozrie film Spotlight... Skxxxena RKC...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov