SME
Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo je transformácia SAV a prečo akademici bojujú s ministerstvom. Otázky a odpovede (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

SAV? A načo?

Štúdie a štúdie, ktoré nikto nečíta. Z jednej štúdie urobiť ďalšie dve atď. Načo to? SAV by nemala existovať vôbec. Ale to sa zrejme nestane, na škodu vecí. Keďže som tam pracovala, viem, koľko darmožráčov a starých komunistov tam funguje. Málo by sa z nich uplatnilo vo výrobnej sfére, v naozajstnej súťaži. Na tomto ústave, kde som pracovala, to fungovalo takto: pracovať na ústave, ale nasáčkovať sa aj na nejakú univerzitu, aby mali kariérny rast a dva úväzky. Kvôli kariérnemu rastu majú doktorandov, čiže doktorandi sú tam kvôli nim, nie oni pre doktorandov. A jasné, starcom a polostarcom sa na tých univerzitách mladé kočky páčia, takže ich nasáčkujú na jeden z ústavov SAV. Druhá polovica ústavu nerobila nič. Bola tam jedna zákerná baba, ktorá nevedela napísať jednu správnu vetu, ale horizontálne bola zadobre s bývalým riaditeľom, takže jej bolo odpustené všetko. Kto má aspoň trochu slobodného ducha, ten už dávno zutekal. Takto funguje veda na Slovensku. Jasné, česť výnimkám a naozajstným odborníkom, ktorí si zaslúžia úctu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fakt genialny navrh. Namiesto zoskrtania a prepracovania struktury zrusit. Nie div, ze maju ludia o sav taky zly nazor. Ak su tam len takyto pracovnici, potom ju netreba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

All for Schránkové firmy koalície

Zlikvidovať SAV a beztrestne rozhadzovať peniaze Ficovcom, Dankovcom, Bugarovcom. Vivat Lubyová za peniaze urobí čokoľvek tato inteligentná ale skazená žena , monštrum bez seba reflexie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak je tam tak ako pisete

tak prave transformacia to mala zmenit! Na tom procese participovala predsa aj Lubyova! Neschopne ustavy by odpadli, sikovne by prosperovali. Ale tu nejde o vedu ani vedcov, ale o budovy a pozemky... A o zakernu povahu Lubyovej
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keďže pochybila ministerka,

tým, že nekonala, nový zákon by sa SAV nemal týkať a trasformácia by mala byť dokončená, ke´dže sa začala v inom právnom stave.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...dokončená podľa

pôvodného právneho stavu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj Vy ste "tam" nič nerobili? A ktorý to bol ústav? ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

co na to dievca pre vsetko rasi

sak chudacisko dohodol akysi
kompromis medzi sav a lubytapou
a terazky sa neozyva

z povzdali to vyzera tak, ze sav
by prisla k majetkom, co sns-aci
ani vlastenka nedopustia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nech si vezmú majetok statu do prenájmu , tak ako teraz MS SR za 1,4 míl. ročne od zváračské ho ústavu a tak nech SAV podnika s vedou. Lubyova koná správne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Luby nekoná správne. Ako ste sa dopracovali k tomuto názoru? Robila 3 mesiace prieťahy, pričom išlo len o Smolenický zámok, ktorý je pre SNS veľmi lukratívnou záležitosťou. Keby tento nehnuteľný majetok vyradila v prvopočiatku zo zmluvy (asi jej dopína s oneskorením), všetko mohlo prebehnúť tak, ako bolo naplánované. Čo požadovala, dodali, a keby aj nedodali, mali spraviť dodatok ku zmluve, kde by bolo uvedené, čo je ešte potrebné po registrácii dodať - klasický odovzdávací protokol. Odvolávanie nemá význam, mala by odstúpiť sama, aj vzhľadom na prideľovanie dotácií pochybným indivíduám na spevnené plochy, rybníky, šikana farmárov nedoriešená. Ministri v kultúrnych krajinách odstupujú bežne a pri oveľa menších pochybeniach. U nej je to však kauza za kauzou. Žiadna sebareflexia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prave o to ide, ze stat im ten majetok do prenajmu nechce dat a zase si ho rozdelit medzi nasich ludi, to je jasne kazdemu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdá sa , že všetko, čo by

sa vymykalo spod kontroly treba - nepovoliť, neumožniť a najmä zamedziť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Poznámka

k SAV ... vizitka vládnej moci už 10. rok riadená právnikmi ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zatiaľčo akademici sú odborníci vo svojich parciálnych oboroch, vládni úradníci zas disponujú potrebným know-how pre riadenie veľkých celkov a implementáciu systémových opatrení. Túto krehkú, symbiotickú úroveň vzťahov by sme si mali chrániť a akademická obec by ju mala rešpektovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vy ste zrejme v detstve spadol z poriadne vysokého stromu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zo stromu múdrosti a poznania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ked raz spadnes na hlavu,

je jedno, z akeho to bolo stromu - si prosto padnuty na hlavu ;-)
(Tvojim “bonusom” je, ze potvrdzujes staru mudrost: cloveka poznas po reci)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a priamo na hlavi

Je jedno z akého stromu, proste pád na hlavu zanechá stopy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

SAV rešpektuje... proces transformácie prebiehal v dobrej viere, že sa ide podľa platných zákonov. Ministerstvo (ako upozornila aj GP) malo povinnosť tomuto procesu napomáhať, usmerňovať ho... malo na to vyše pol roka. Upozorniť na problém pár dní pred konečným termínom a požadovať dokumenty o pol roka skôr, ako bolo plánované, je v príkrom rozpore z vyššie uvedenými princípmi. SAV je len jednýn z mnohých prípadov, kedy štát koná lajdácky, ale následky jeho chýb musí znášať niekto druhý. Je na čase, aby sme politikov odnaučili od tej panskej mentality. V skutočnosti sme my pánmi a oni sluhami...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vláda riadi procesy z nadhľadu a širšej, kontextuálnej znalosti veci. Perspektíva akadémie je iná a preto nemusí rozumieť krokom vlády v každom jednom detaile. Dôležitý je ale výsledok a ten sa počíta. Buďme trpezliví a držme vláde palce, aby proces transformácie zvládla nakoniec ku spokojnosti oboch strán.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov