SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vznik Československa si pripomenieme jednorazovým štátnym sviatkom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

...lebo pripomenúť si vznik ČSR v nedeľu 28.10. by bolo príliš jednoduché. Radšej rozbijeme dušičkový týždeň na 3 časti
 

 

Nechápeš... Sviatok 28ho v nedeľu sú akurát tak zavreté obchody v čase, keď chcú ľudia nakúpiť na dušičky.
Ale sviatok v utorok 30ho už je iná káva. To si vezmeš 3 dni dovolenky a máš 9 dní voľna. Aj na hroby máš šancu ísť upratať, aj všetko okolo toho. Idu voľby, treba sa elektoratu zapacit.
 

 

zamestnávatelia sa už nevedia dočkať, ako si ich zamestnanci zoberú 9 dní voľna za 3 dni dovolenky :) a najviac sa tešia manažéri na ekonomických oddeleniach :)
 

veru

A čo kolegovia ktorí musia zastupovať v nepretržitých prevádzkach tých môže j..úť napríklad z 10tich zostanú na prácu traja, tak môžu ťahať od rána do večera lebo ich spolupracovníci si užívajú bohom-blažený sviatok kombinovaný s dovolenkou. Už dlhšie si všímam že po sviatkoch sú aj potraviny vyplienené ako po výbuchu atomovky a zúria tam akési nervózne harpyje pripomínajúce predavačky, ktoré nestíhajú ani nič a hlasno to dávajú svojim škrekotom najavo.
 

Sviatok v ekonomike

A ešte môžu vyhodiť všetky pracovné kalendáre, narýchlo aktualizovať mzdové softvéry, poprerábať výrobné a dovolenkové plány... Nepretržité prevádzky ako automobilky si môžu narýchlo pripraviť €€€ na príplatky za ten dotyčný deň a nebude to málo. Ešte bude veselo.

A to všetko len tak, lusknutím prstov nejakej zberby v parlamentnej budove. Oni by boli schopní snáď schváliť sviatok aj spätne na nejaký minulý dátum len aby sa zapáčili svojim voličom.
 

Vznik 1.ČSR treba oslaviť

Mohli to samozrejme urobiť ešte na začiatku roka aby sa jednoduchšie plánovalo, ale zase cca 1 a pol mesiaca pred dňom D tiež ne je až tak neskoro.
Toto len poukazuje na nedôslednosť a látanie plátanie narýchlo, čo týždeň dal. Však o oslavách storočnice vzniku CSR sa spievalo už minulý rok.
 

Neskoro

No tak napríklad pre všetky plánovacie, pracovné, nástenné a stolné kalendáre už JE neskoro. Stali sa na ten deň neplatnými a za celý život si nepamätám, že by sa niečo také stalo. Rovnako je neskoro pre tých, čo plánujú výrobu a objednávky na 2 mesiace dopredu. Ale pre obchodníkov a pekárov neskoro nie je, v ten deň jednoducho nebudú piecť chleba.
 

Ani taticek Masaryk so Stefanikom,

by to lepsie nevymysleli. Ten nas Hrnko je svaty muz.
 

Tvoj tatko

sa volal Masaryk? Alebo Muro?
 

tipujem : je to nejaký pohrobok

bývalej ČSSR
 

re

tomu Hrnkovito je jedno, on je aj tak stále na dovolenke. Ale pobavil, že spomína Rusínov, a nie Moravu, ani Rómov, či iné národnostné a etnické skupiny, chlapec sa vyzná. O rusnáckoch je bežne známe, že rozmýšľajú len doobedu a Hrnko ešte menej.
 
Hodnoť

Jednorazový..?!

Myslím, že na mieste by bolo, aby ctení poslanci schválili trvalý štátny sviatok 28.10. a nie 30.10. https://sk.m.wikipedia.org/wik...
 

 

v tomto som je tiež striktny. československo, velmi vágne, resp. slovaci sa k československu, resp. reprezentácia slovákov, resp. časť reprezentácie slovakov sa ako vetva jednotného česko-slovenského národa prihlásila k samourčovaciemu právu podla wilsonovej nóty - - - 30.10. 1918. a nie 28.10. 1918 - kedy bol cirkus ohladom čsr v praze.

sice deklarácia ako taka bola plna roznych hlupostí, technických, etnických, právnych, etymologických plus aj nebola schválená reprezentatívnym zhromazdením politickej repre slovákov, kedze bola schválená mensinou delegátov az vecer po rpíchode hodžu z pešťbudína s čerstvými správami - tak aj tak je to dolezitý dokument ohľadom vývoja slovenského štátoprávneho usporiadanie. ale, dátum je naozaj 30.10. 1918. čo sa dialo v praze 28.10.1918 - o tom nikto z delegátov na zhromazdení v MT nevedel nič. bolo informačné embargo v uhorsku, hranice uzavreté. vedela o tom len špička polície a uhorských politikov. preto aj hodža, po rokovaniach v pešťbudíne s károlym, ked sa to dozvedel - tak utekal ako len najrýchlejšie vedel do MT, aby sa stihla prijať deklarácia, ktorá by skutočne odzrkadľovala momentálny politický stav v c+k monarchii.
 

 

Tak si myslím či nebol istý významný slovenský politik Vavro Šrobár v Prahe pri tom "cirkuse ohľadom akejsi čsr" len pre srandu králikov , a koho vlastne zastupoval keď patrí medzi " mužov 28. októbra" .
 

 

bol. akurat že, nemal mandát na nič a od nikoho, akosi si sam o sebe (vzdy) myslel, ze moze vystupovat v mene slovakov, ale to nejako moc pravda nebola. mandát mala (v tomto case este neexistujuca) snr (oficialne sa ustanovila prave v mt 30. 10. 1918). preto aj zvolali zhromazdenie do martina, nech sa zíde repre vzorka slovenskej politickej sceny, aby to malo nejaky charakter, ktorý by museli zobrat na vedomie aj predstavitelia uhorskej oficialnej politiky, ako aj predstavitelia dohodovych mocnosti, resp. bojujucich statov. muzov oktobra maju češi. a dobre pre nich. my mame deklaraciu a jej signatarov a dobre pre nas.
 

Nestačil by štátny sviatok

vyhlasiť len na večer 30-9-2018, kedze Deklarácia Slovákov so súhlasom, aby nás pripojili k Česku bola schválená mensinou delegátov az vecer 30-9-1918?
Cez deň by sa zachraňovaôo plánovacie kalendáre a zabraňovalo by sa škodím v národnom hospodárstve, večer by politici mohli zaniesť nejaké vence na Hodžov hrob.
Je to vlastne Hodžova robota, že sme boli 2 x 20 rokov pod Čechmi.
 

Je pozoruhodné,

hovoriť o akýchsi delegátoch... väčšine či menšine. Akí delegáti? Prišli tí, čo sa o stretnutí "dozvedeli" a ktorí sa, zväčša železnicou, mohli dostať cez Vrútky do Martina.
Môj pradedo, Ján Krivoss, tam bol "delegátom" svojej manželky, mojej prastarej mamy. A tak to bolo s každým. Poslanec Uhorského snemu Ferdiš Juriga mal síce mandát zastupovať svojich voličov - ale v Pešti, ostatných viac než sto mandát (ani delegačný lístok) nemalo žiadny.
Veď kto mohol mať postavenie (občanmi voleného) delegáta čohokoľvek a kohokoľvek? Reálne nikto! Ani Masaryk, ani Štefánik, ani Štefan Osuský.
Ale boli to všetko statoční ľudia, zasluhujúci úctu - a odbaviť ich životné dielo JEDNORAZOVÝM štátnym sviatkom je úbohosť...
 

Práve preto som v ankete...

...či súhlasím s "jednorazovým" štátnym sviatkom, zahlasovala "nie". Podľa mňa vznik ČSR si zasluhuje pripomínať si ho každoročne, určite viac ako poniektoré iné "pseudosviatky", kde si ľudia cenia voľno, ale ani len netušia, prečo ho majú.
 

Zo zásadných dôvodov

som, rovnako ako Vy, hlasoval včera v parlamente.
 

Ďakujem.

Koniec koncov, zastupujete tam aj mňa :-)
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Domov