SME
Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vznik Československa si pripomenieme jednorazovým štátnym sviatkom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Je pozoruhodné,
hovoriť o akýchsi delegátoch... väčšine či menšine. Akí delegáti? Prišli tí, čo sa o stretnutí "dozvedeli" a ktorí sa, zväčša železnicou, mohli dostať cez Vrútky do Martina. Môj pradedo, Ján Krivoss, tam bol "delegátom" svojej manželky, mojej prastarej mamy. A tak to bolo s každým. Poslanec Uhorského snemu Ferdiš Juriga mal síce mandát zastupovať svojich voličov - ale v Pešti, ostatných viac než sto mandát (ani delegačný lístok) nemalo žiadny. Veď kto mohol mať postavenie (občanmi voleného) delegáta čohokoľvek a kohokoľvek? Reálne nikto! Ani Masaryk, ani Štefánik, ani Štefan Osuský. Ale boli to všetko statoční ľudia, zasluhujúci úctu - a odbaviť ich životné dielo JEDNORAZOVÝM štátnym sviatkom je úbohosť...
Peter_Osusky
Zo zásadných dôvodov
som, rovnako ako Vy, hlasoval včera v parlamente.
Peter_Osusky
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Pripájam sa s poďakovaním

Veď ten sviatok (tak ako každý) je symbolický. A tak ako 28.10. nikto na Slovensku netušil, čo sa deje, tak aj 17.11.1989 nikto na Slovensku netušil, čo sa deje v Prahe. A tiež je to zamotane s koncom 2. svetovej vojny. Pre nas, občanov ČSR skončila asi ozaj až 9.5., kedy bola definitivne oslobodena Praha. Ale keďže sme sa pripojili k západnym hodnotam, tak sme sviatok posunuli.

Hrnko dôstojne zastupuje v NRSR postavičku Jana Kelňu :)
 

Ďakujem za dobré

slovo...
 

 

V Bratislave sa skončila vojna 4. apríla. Prečo nie je vtedy štátny sviatok?
 

Pýtaš sa na triviálne veci

4. apríl nie je štátny sviatok, lebo tento deň bola oslobodená Bratislava, ale vojna pokračovala ďalej. Ale lokálne oslavy v tento deň bežia - temu ver. A iste primator beži kamsi, aj za pritomnosti médií, položiť kytičku.

Take poznaš: blbi lidi, taký lidi, panbů je ma všetky rad :)
 

 

Po pravde - neviem si predstaviť, že by ste hlasovali inak. Vo vás (a vám podobným), je istota základných hodnôt štátu . Je najvyšší čas, aby sa toto myslenie pretavilo do najbližších volieb. A je naozaj najvyšší čas, uznať 28.október štátnym sviatkom.
Jer najvyšší čas si históriu vážiť a nielen zvrchovanými tančekmi.
 

Ten zápas nekončí

a budeme ho (viacerí) hľadieť vybojovať.
 

 

Držím palce!
My, "co spolu kamarádíme" to budeme bedlivo sledovať a podporovať, ako sa dá.
 

"Nepřátel se nelekejme

a na množství nehleďme"... aj keď pri hlasovaní, žiaľ, musíme. Ale stále platí: "Dum spiro, spero..."
 

mozno

facka kazdemu poslancovi s inym nazorom by pomohla k vasmu spravnemu vysledku...
 

Vieš, že alkohol je nepriateľ ľudstva :D

Čo nám chceš povedať slovami: Nepřátel se nelekejme
a na množství nehleďme.
 

Na toto sa môže spýtať len

priemerný ***** vzdelanejší jedinec vie, o čo ide... Ten ***** môže (ale nemusí) byť alkoholik, nie je to však podmienkou blbosti.
 

Štátne sviatky v realite

1. a 8. občania oslavujú
sadením zemiakov,
29. august a 1. september svätia zberom.

Jediný dátum, ktorý má podporu najširšej verejnosti. je 28.október
Keby naši "zákonodarci " niečo vedeli o Jozefovi Adamíkovi z Bytče,
Dušanovi Jaroslavovi Kardošovi z Dolného Kubína, spolku "Mor ho" a prísahe
Českej družiny v Kieve.......

Určite by nehlasovali za alternatívny dátum.

To by však bol revolučný počin. My Slováci sme známi vlastnou amputáciou

dejín.
Dištancujeme sa od ČSR rovnako ako od Rakúsko- Uhorska.
 

 

To s tou amputáciou dejín je, žial, tak...
 

Najnovšie sa chcú Katalánci

amputovať od Španielska
 

 

velmi strucne, lebo som uz dost ospaly. ste jeden z ďalších, ktorí v mojom príspevku čítajú to, čo som tam nenapísal. dalej - tá mensina - bola myslená v zmysle - že vacsina delegátov zhromazdenia sa uz rozisla, ked prisiel hodza z pešťbudína s čerstvými informáciami - a nechal prerobiť text deklarácie - na ten, ktorý je aktuálny. toto časť tých, ktorí odišli a aj dalsich neskor dost napálilo, ze oni nic také ako sa potom zverejnilo nepodpísali. plus aj tajný dodatok k textu deklarácie, ale túto tému teraz nechajme tak.

a dalej, podla mna - 30.10. - by mal byt v rámci SR urcite statny sviatok. je to 2ha najvyznamnejsia udalost, podla mna, slovenska a slovákov v 20. storocí. po 1.1. 1993.
 

Opäť píšete o "delegátoch",

ktorí v zmysle toho slova neexistovali. lebo ich NIKTO nedelegoval.
A to ostatné? tak to chodí v časoch prevratových. Ani tam, kde vzniklo Občianske fórum či Verejnosť proti násiliu neboli "delegáti", boli tam tí, ktorí sa nebáli a prišli... a nesedeli doma čakajúc ako sa to "vyvrbí", na rozdiel od drvivej väčšiny iných.
Celá deklarácia bola deklaráciou "vôle", nie zákonom či normatívnym textom, na prijatie ktorého účastníci, podobne ako tí v Pittsburghu či Clevelande nemali z podstaty veci nijaký "mandát". I preto bol i prípadný "tajný dodatok" len slohovou prácou a nikoho k ničomu nezaväzoval. Zákonodarci pochádzajú z volieb... a nie zo "železničnej dostupnosti" dejiska. A ani Hodžove "vklady" ducha deklarácie nemenili.
 

 

no, co sa tyka delegátov, pán doktor, tak ide len o slovíčko. musel by som sa pozrieť na to, ako sa personálne obsadenie deklarantov vlastne kreovalo. a aj sa idem pozrieť teda.

1. SNR - sa postupne formovala velmi vágne, az by sa dalo povedat, ze sa neformovala, hlavny vplyv mali clenovia SNS, kt. vsak nezastupovali vacsinu slovenskej populacie. preto ich kritizovali - a vyzyvali k vacsej aktivite - dulu a sns - z prahy, ale aj domace sily mimo sns a progresivnejsie v sns.
2.Dula zvolal na 30. 10. zasadnutie vyboru SNS,kde body prog. obsahovali aj ustalenie cinnosti docasnej SNR (aj ked realne exte oficialne neexistovala), volba jej vyboru a vyhlasenie narodnej deklaracie (!),
3.V MT sa zislo nakoniec vyse 200 delegatov VSETKYCH politickych smerov na slovensku ... "Pozvánky na toto zhromaždenie rozoslal vtedajší predseda SNS Matúš Dula ešte 24. septembra. " ...... "Prítomní predstavitelia zvolili aj 20-člennú Slovenskú národnú radu (SNR), a tiež jej 12-členný výkonný výbor. SNR sa mala stať oficiálnym a strešným orgánom slovenskej politiky. V mene SNR bola potom prijatá Deklarácia slovenského národa, ktorej znenie navrhol i predniesol evanjelický farár Samuel Zoch. " ............. teda z tohto vyplýva, že pozvanky - pozvaným DELEGATOM rozposlal - M. Dula ako predseda SNS - ci to malo aj nejaku legitimitu, co sa tyka prava - si netrufam tvrdit, ale pokojne ich myslim - jednotlivých zucastnených na martinskom deklaracnom zhromazdeni - za DELEGATOV - minimalne pre potreby diskusie na sme.sk mozem nazyvat. ako ste podotkli vy - vasho p. deda poslala do MT vasa p. stara mama. myslim, ze aj jeho mozeme za delegata plnym pravom pocitat aj napriek tomuto.
--------------------
co sa tyka hodzu a jeho prichodu, tak realne, mnohi ti, co neboli uz úcastní uprave povodneho textu deklaracie z dovodu odchodu z MT - a teda nevedeli o tom, co sa tam na hodzov popud zmenilo, tak mali plne pravo byt rozcarovaní, dokonca protestovat, ze text deklaracie ako bol zverejnený nie je v poriadku s tym, co sa prijalo.

co sa tyka tajneho dodatku - tak tento potvrdený nebol, ale ja verím, ze bol prijati a ked vy hovorite o slobodnej voli deklarantov a pod. - tak aj toto bola taka ista slobodna vola a ked deklaranti prijali deklaraciu, dokonca 2 verzie, ktore platia, aj ked ich nikto nedelegoval v zmysle oficialne delegovanie volbami a pod. - tak aj tajny dodatok rovnako legalny bol.

ze statopravne usporiadanie 1. csr nebolo v poriadku sa ukazalo vzdy, ked prislo k nejakej hocijakej politickej krize - tak okamzite bola 1. csr ohrozena a nasledne aj zanikla. samozrejme o nedodrzani ustanoveni pittsburskej dohody ani nehovoriac.

a dalej - myslim si, ze na martnske zhromazdenie a na jeho vysledky mame viac-menej rovnaky nazor, vy a aj ja, akurat s miernymi rozdielmi v jeho interpretácii.

ale, mam taky mensí dojem, ze sa chcete silou mocou so mnou nejako konfrontovat a hladat, kde a co by ste mi mozete nejakym sposobom skritizovat. je to vasa vec, ja o konfrontacie s vami zaujem nemam.

vsetko najlepsie vam zelam.
 

Dovolil bych si

polemizovat v následujících věcech. ČSR v politické krizi nezanikla, protože jak známo, existence ČSR byla i v letech 1939-45 mezinárodně uznána de iure, zánik de facto postihl řadu dalších zemí (Holandsko, Belgie, Polsko, Francie atd.) a přesto to nic nevypovídá o kvalitě jejich státoprávního uspořádání. Československo ve skutečnosti zaniklo až 31.12.1992, jinak mělo mezinárodně uznanou právní kontinuitu 1918-1992 bez přerušení.

Pittsburská dohoda se často vzpomíná, že nebyla naplněna. Četl jste ji ? Je dostupná na internetu a je velmi stručná. Za pozornost stojí např. poslední ustanovení: "Podrobné ustanovenia o zariadení česko-slovenského štátu ponechávajú sa osvobodeným Čechom a Slovákom a ich právoplatným predstaviteľom." Na to vám každý právník poví, že tato formulace dává účastníkům dohody prostor k jakékoliv budoucí dohodě s tím, že nelze vůbec tvrdit, že by byla porušena Pittsburská dohoda.
 

 

dovolil by som si nesuhlasit tak uplne, pretoze po 14.03. 1939 uznalo slovensko, v zmysle slovenská republika (slovensky stat) mnoho krajin - medzi nimi aj fra, gb, ci zssr, teda 1. csr zanikla. ked potom sr vyhlasovala vojnu kdekade naokolo, tak potom sa to menilo, ale nechce sa mi uz hladat podprobnosti a odbrné publikacie k tomu.

co sa tyka pittsburskej dohody. no, mam z toho skusku na univerzite, ale je to uz dlho rokov, dokonca u prof. holeca - ale moj nazor je, ze pittsburska dohoda sa nedodrzala a zaroven ale, nevinil by som z toho len čechov, resp. čechoslovakisticku polit. liniu, ale hlavne slabost domacej slovenskej politiky, kedy po 30.10. 2018 - nedokazala snr, ako nositel politickej moci na slovensku - zabezpecit uplatnenie tejto moci v ramci slovenskej casti 1. csr, resp. RČ-S .... tam bol problem. ze zaviest "československo" aj na slovensku (aj podkarpatskej rusi) - museli až čs legionári, najmä z fra a ita.
 

ano,

období 1938-1945 dalo vzniknout některým státoprávním anomáliím, se kterými si experti na mezinárodní právo lámali hlavu a podle výsledku zpětně hledali právní zakotvení událostí. Např. prezidentování abdikovaného prezidenta Beneše, zpětná právní kontinuita ČSR, která se zpočátku považovala za zaniklou a nakonec i mezinárodní subjektivita Slovenského štátu resp. republiky. Na všechno se nakonec relativně uspokojivá odpověď našla, např. že Beneš abdikoval na funkci prezidenta 2.ČSR nikoliv 1.ČSR a ČSR byla nakonec Spojenci po vyhlazení Lidic uznána zpětně jako právně kontinuální. Proti tomu SR byla státy FR, VB, SSSR a USA buď neuznána, nebo bylo uznání odvoláno a nebo uznána jen defacto nikoliv deiure.
Pokud jde o Pittsburskou dohodu, tam si skutečně myslím, že porušena být nemohla, protože nabízela maximální volnost pro podobu další dohody a proto jakékoliv další řešení na kterém se účastníci dobrovolně dohodli, musí být považováno za souladné s Pittsburskou dohodou. V praxi si bohužel nedovedu představit, že by hned od roku 1918 mělo Slovensko převzít správu svých věcí samo. Chyběli domácí politikové, úředníci a státní zaměstnanci ve všech sférách.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Domov