SME
Pondelok, 28. september, 2020 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vznik Československa si pripomenieme jednorazovým štátnym sviatkom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

30. října
nemůže být oslavován vznik Československa, ale výročí Martinské deklarace. Československo už z logiky nemohlo vzniknout dvakrát, tedy 28.10. a pak ještě 30.10. Vzniklo pouze jednou a sice 28.10.1918 přijetím zákona o "zřízení samostatného státu československého". Martinskou deklaraci lze považovat za něco jako ratifikaci. Samozřejmě nelze nic namítat, aby SR jednorázově oslavila tuto ratifikaci jako významný den pro Slováky, ale bylo by hloupé tomu říkat, že se 30.10. slaví vznik Československa.
Slovákočech
Vidím
to stejně, ale respektuju právo Slováků na vlastní stát. S tou krví ale máte doslova pravdu, ať už šlo o krev na bojištích nebo krev promíchávanou v rodinných svazcích dodnes. Oslava Martinské deklarace budiž, ale měli by tomu říkat oslava Martinské deklarace nikoliv oslava vzniku Československa, protože vzniklo o dva dny dříve akcí pěti tzv. "mužů 28. října" (vč. Slováka V. Šrobára)
Slovákočech
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Zase, ked sa 28. vecer nadrbali,

tak budme radi a oslavujme, ze to po dvojdnovej opici 30. deklarovali. Mohli kludne mat aj okno.
 

Dobry usudok.

Vsetko do seba zapada, akurat treba objasnit, ci sa nadrbali od radosti, alebo. .........
 

To je niečo ako banda piatich

Aby sme sa pochopili. Národný výbor československý bol tvorený 38 ľuďmi - Čechmi. K tým boli 28.10.1918 prizvaní 4 Slováci. A títo mali nejaké právo rozprávať a niečo vyhlasovať za Slovensko? Keď rovnakým spôsobom vyhlásil Snem vznik Slovenskej republiky 14.3.1939, tak za to vyhlásenie Beneš zabezpečil popravu Tisa. Následne Revolučné národné zhromaždenie bolo vytvorené zas len z českých poslancov a k ním boli prizvaní aj Slováci. Aj z tých bola časť Čechmi. Takže nie je nič čudné, že všetkú moc na seba strhli Česi, povolili majorizáciu, nedodržali prísľub autonómie pre Slovensko a ignorovali všetky požiadavky Slovenska a Nemcov.
 

A zabudli ste pri tej ignorácii

na Maďarov. Ale, nič čudné, zhojili sa, jedni v Mníchove, druhí Viedenskou arbitrážou. Tí "Slováci" 28.októbra v Prahe, menovite Šrobár, mali presne také "právo" ako tí v Martine. Ani tí, ani tí druhí nemali nijaký mandát, získaný voľbou.
Tak to pri prevratoch chodí... čuduj sa svete, v Uhorsku dokonca ani neprebehlo referendum schvaľujúce odtrhnutie Felvidéku. Hotové Kosovo...
 

pri

vyhlaseni autonomie sem "bratri" nahnali vojsko - takze skor hotove Katalansko...
 
Hodnoť

 

Československo vzniklo 28. októbra 1918.
 
Hodnoť

 

Kapitán Danko ako samozvaný bojovník proti antisemitizmu a extrémizmu trpí schizofréniou z toho či sa má rozhodnúť pre 30 október alebo 14 marec.Nakoniec aj tak zostane pri Mečiarovom 1.januári 1993.
 

1. január 1993

by mali oveľa viac oslavovať Česi ako Slováci,
lebo až vtedy konečne prvý raz od bitky na Bielej hore získali svoj vlastný samostatný štát.
 
Hodnoť

 

Znovu vyhral slovensky nacionalny primitivizmus a nie skutocne dejiny. CSR vznikoľ 28.10. a to nezmenia ani slovenski idioti, 30.10. Sa nic podstatne nestalo.
 

Stručné a jasné,

najlepší príspevok , čo sa tu objavil, tragédiou Slovenska je banda zlodejov, podvodníkov , klamárov a totálnych idiotov /prevažne zo SNS/, s väčšinou v parlamente, ktorá kriví dejiny, ale ešte väčšou tragédiou je elektorát, ktorý tieto svinstvá umožňuje...
 

Pripájam sa s pochvalou

Ťa nekonečna Slovenska malosť…. Lebo popravde, nebyť slobodomurarov Štefanika a Masaryka ako aj USA, tak bohvie, kde dnes Slovensko je, aký úradný jazyk a mena sa na tomto uzemi používa.
 
Hodnoť

 

Nechápem, čo tu opäť riešia naši politici, však Československo vzniklo 28. októbra 1918. Je to fakt a bohužiaľ sa na tom nič nezmenilo za tých 100 rokov ....
 

 

Však to je problém, že nechápeš, rovnako ako ostatní nedoukovia v tejto diskusii.
 

Čo to ?

Tak toto vysvetli...
Aký nedoukovia ?
Je len logické,že narodiť sa nemôžeš ob dva dni po sebe.
Udalosti,ktoré viedli ku vzniku Československa boli síce v rozmedzí takmer mesiaca ,ale vznik Československa sa viaže k 28.10 a podpisu recepčného zákona ,mimochodom aj Vavrom Šrobárom.
Iste je tu aj martinská deklarácia a mnoho iných formálnych či neformálnych krokov ,ale vznik Československa je v jeden deň,aby sme istú spolupatričnosť ctili a oslavovali spolu s národmi českých krajín.To,že chcú byť niektorí ľudia za každú cenu na svojom ostrovčeku sami,ukazuje že veľký vedia byť len keď vedľa nich nik iný nieje. Naučme sa konečne ukázať,že sme boli v Československu a aj teraz v EU sebavedomí a veľký národ tým,ako sa správame a čo dokážeme a nie to čo si pri pive o sebe hovoríme...
 

 

Tak, ako 30.10.1918 aj 30.10.2018 si kedejaki hrnceko-dankovia budu dokazovat svoju zaprdenost. Ostatni si pripomenu vznik Ceskoslovenska 28.10. Aj ja.
 

len technicka...

co su "ceske krajiny"? cechy a morava? ci myslia sa nejake oblasti, co ja viem tesinsko, znojemsko, sumavsko...???
vdaka...
 

Historické krajiny Koruny české

Čechy (Praha), Morava (Olomouc, později Brno), Slezsko (Vratislav), Kladsko (Kladsko - Glatz), Lužice (Budyšín).
 

cize

"slovenske krajiny" by bolo orava, abov, zemplin, zahorie, atd...?
 

rozhodne nie

ak je vobec možné hovoriť v kontextu Slovenska o historických krajoch, tak ide skor iba o regiony, pretože Slovensko samo bolo (a tým som si nie istý) historickým krajom v rámci Uhorska (Sedmohradsko, Bukovina, .... ). Historické krajiny koruny české mali svoju samostrávnu svojbytnost - to znamená, mali svojho panovníka resp. panovníku liniu, ktorá sa dedila a po vymretí feudálnou elitou dedila. České korune - nie však panovníkovi! - vyjadrovali iba svoju historickú, právnu a kulturnú príslušnosť a loajalitu, za čo sa ím dostávalo vojenskej ochrany a používali rovnakú menu razenú svrchovaným panovníkom - od toho aj odvodený názov "koruna", ktorá bola od posledných Přemyslovcoch na všetkých pražských grošoch (razené do sriebra prevažne v Kutnej Hore). "Země koruny české" boli právně a mocensky etablované za Luxenburgovcov po roku 1300. Predstavovali čosi ako federáciu neskoro feudálných štátov. Rozpad zemí koruny české a jeho rýchla erózia nastala za Habsburgovcov - už okolo roku 1650 predali Dolnú a neskor Hornú Lužicu Sasom a Durýnom (aby mal Habsburg peniac na válčenie s Osmanskou ríšou). A o 100 rokov neskor okolo 1740 - 1762 Mária Terézia v nezmyselnom vojenskom dobrodružstve prešutrovala Kladsko a marginálnu čast Sliezska s expandujúcim Pruskom, ktoré nové územné zisky germanizovalo rovnako nemilosrne ako sa pokúšali Maďari hornú časť Uhorska. Vlastne povodné predstava hnutia národnej obrady "Staročechov" bola postavená na predstave obnovy Zemí koruny české. Mladočeši a súbežne T.G. Masaryk skor usilovali a Austroslavismus - teda dominanciu a vedúcu úlohu slovanských národov a etnika v rámci R-U monarchie, a to až do ruko 1916. Potom, od roku 1916 - pravdepodobne po stretnutí a zblížení TGM s M. R. Štefánikom už začali hororiť že monarchia je "nereformovatelná", a bol zformulovaný "projekt" "Českoslovesnkého národa". Tento projekt sa těšil obvzlášť v Čechách ostrej spoločenskej a politickej kritike (mimochodom napr. E. Beneš), lebo tie elity čo presadzovali obnovu zemí Koruny české hovorili o pripojení a správe slovenských a podkarpatských krajov ako o nezodpovednom "orientálnom" dobrodružstve, ktoré českú krajinu zatiahne do okcidentálneho geopriestoru a miesto vlastného rozvoja a potreby čeliť hospodársky Nemeckej ríši, krajinu iba oslabí ... . Ale Masaryk & Štefánik boli obaja z moravsko-slovenského "pomezí", a tak sa ím to videlo z ích perpektivy inak. Pravda je, že im náhravala stran kultúrnej a jazykovej kompatibility našich národov celá generácia národných buditeľov už od dob ranného baroka (Jan Jesenius) cez osvietenstvo (Bernolák, Kollár, Hollý, ...) .... asi to bolo dané tým, že povačšinou študujúci vzdelanci boli vyučený na Karlovej univerzite v Prahe alebo tam priamo posobili.
 

:D

Musím sa smiať .
Sporíme sa o výklad pojmov ?
Chceme sa tu dohodnúť na tom od kiaľ po kiaľ ,sa bavíme o Česku a Slovensku ?
Ja hovorím o tom,že pokiaľ si chce niekto pripomenúť vznik Československa ,z dnešného pohľadu ,ako prejav istej spolupatričnosi tak to urobíme spolu s Čechmi 28.10.
Ak hovorím o českých krajinách rátam stým,že prevažná večšina ľudí tým chápe všetko čo zahrňuje pojem Česká republika. Práve preto,aby som sa vyhol tomu ,že sa niekto z tých webových géniov pýtal či tam počítam aj Karlovými Varmi,ktoré sú predsa z počutia už dávno ruské.
Ten,kto bude chcieť vspomínať na to dobré čo nás spája urobí to v jeden deň s čechmi. Ten kto bude chcieť naďalej rozdeľovať ,urobí to .
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Domov