SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lesník: Brániť lesy so sekerou v ruke nie je dobrý nápad (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Konečne triezvy pohľad na problém. Už som si myslel, že Lesnícku fakultu vo Zvolene treba premenovať na Drevorubačskú. Len aby sa tak chovali aj naši zodpovední...
 

 

"Naši zodpovední" sa chovajú v štýle - po nás potopa. Mám ale obavy, že to je všeobecný trend a triezvy pohľad na problém je, aspoň zatiaľ, v menšine.
 
Hodnoť

No,konečne!

Od tej veternej katastrofy sa tu majú možnosť prezentovať skutočný odborníci iba veľmi "poriedko". A zaujímavé je,že ozvena od lesníkov,ale aj ochranárov je doteraz prakticky nulová. Asi ani jednej strane nevyhovuje to čo tento odborník povedal.....................
Musím mu dať za pravdu /a ja zdieľam podobný názor/,že vysadením monokultúry smreka sme si zároveň zabezpečili aj stálu "návštevu" lykožrúta. A aj to,že ak tie lesy boli takto vysadené ťažko ich potom definovať ako národné parky a robiť v nich bezzásahové zóny/hlavne lykožrút ich nerešpektuje/.Tak ako vypadajú podtatranské lesy nikdy prírodným lesom nemôže byť.
Myslím,že novinár,ktorý tohoto odborníka vyzval na verejné prejavenie svojho názoru by mal pokračovať aj ďalej a vyzvať ho k debate o tom čo s tým urobiť. Hlavne čo s tým urobiť po vyťažení súčasnej dreviny. Ponúka sa veľa otázok. Obnoví sa ten les sám ? A aká bude skladba drevín po "samoobnove" ? Nebude náhodou opäť prevládať nakoniec smrečina /smrekového semena tam bude nadostač/? Ak áno - tak ako zabrániť opakovaniu tej istej chyby ? A zabudol som - aj ako dnes tie smrečiny čo najcitlivejšie k prírode vyťažiť .
 

preco by

nemohli byt vyhlasene za bezzasahove zony? ked odtial vytazis biomasu, tak vyrazne spomalist rast noveho lesa. ved v bezzasahovej zone moze kludne lykozrut znicit sucasny les a casom sa tam vrati prirodzeny zmiesany les ktory bude ovela odolnejsi (vid ticha a koprova dolina dnes).
to ze to tam mozno 30 rokov bude vyzerat nie tak ako by sme si predstavovali je dan za predoslu monokulturu.
 

No pozor

zakladanie (takmer) čistých smrečín vôbec nie je záležitosťou 70, 80 či 100 rokov, teda terajších porastov lesa. Oná "smrekománia" začala už pred viac ako 200, 250 rokmi, a vychádzala z toho, že smrek bol a je veľmi výnosový (na hektár) a spracovateľsky žiadaný. Mimochodom, v iných krajinách Európy to bolo ešte oveľa viac, ako na Slovensku.
Napriek tomu v minulosti sa katastrofickému premnoženiu lykožrúta dosť dobre predchádzalo, lebo sa 1. smrekové drevo zvalené vetrom (alebo aj zámerne vyťažené) starostlivo včas spracovalo (a vo veľkej miere odkôrnilo) 2. stojace smreky napadnuté lykožrútom sa starostlivo vyhľadávali, ťažili a včas odkôrnili so spálením kôry (= lariev lykožrúta). Takto sa stav lykožrúta viac-menej udržoval v nízkej hladine.
Katastrofické lokálne premnoženie lykožrúta nasledovalo po veľkých vetrových polomoch, ktoré sa nedokázali spracovať a ostávali (ako lákadlo pre lykožrúta ...) ležať celé leto alebo aj dve. Keď sa tie lokálne premnoženia nedokážu vyriešiť, stanú sa z nich regionálne až celoslovenské, ako sme svedkami.
 

No,veď ja som nikde nenapísal,

že by sme to mali ako dedičstvo "svetlejších zajtrajškov". Aj keď si neodpustím poznámku,že od tých dutých hláv sa nič nového ani čakať nedalo. Veď čo už mohol taký Bilak či Jakeš vedieť o ochrane lesa ? A ani Marx-Leninská filozofia im v tom nič neporadila - viem to,lebo na vysokej škole sme to mali ako povinný predmet!
Je pravdou,že tento trend vznikol pred 100 - 200 rokmi a pripúšťam,že v normálnych rokoch a prísnej starostlivosti sa to ako tak dalo udržať. Ale,že pri kalamite je to neudržateľné ukázala práve kalamita aj na Slovensku. Tieto veci sú dávno známe a vo veľa podobných prípadoch sa už z toho dávno poučili. V Nemecku v Bavorskom lese či v Čechách už dávnejšie od smrekovej monokultúry odstúpili. Iba mi to pripadá tak,že aj my sme sa museli poučiť /ak sme sa vôbec poučili/ až na tej našej kalamite.
 

Už som napísal

že sadenie takmer čistých smrečín nebolo na Slovensku až také rozšírené ako inde v Európe, a tiež že sa nezačalo pred viac než 100, ale pred viac než 200 rokmi. Vtedy sa ešte nevedelo, aké to prinesie riziká vetrových polomov a následne lykožrútových kalamít.

Inde som napísal, že na Slovensku je už najmenej 60 rokov (viac ako v Čechách a v Nemecku) uplatňovaná snaha pestovať na každom mieste také dreviny, ktoré na dané stanovište patria podľa vedecky odôvodneného výskumu prírodných podmienok. Ale zmeniť celoslovensky nadmerný podiel smreka na primeraný nie je taká celkom jednoduchá záležitosť, ako by sa zdalo laikovi. Česi sú na tom horšie.
 
Hodnoť

Len by ma zaujímalo,

ako tí "ziskuchtiví lesníci" selektívne vyťažia z hlbokého lesa iba tie stromy vhodné na ťažbu - vrtuľníkom ?
Inak aj keď je vedúci nejakej katedry, mal by sa vyjadrovať k veciam ktorým rozumie a vie si predstaviť dosah publikovania svojich teórií - lesník jeden :)
 

 

Nech ziju holoruby!!!
 

ty si na co odbornik?

vyberkove rubanie nie je ziadna teoria a realne sa robi
 

Výberkové rúbanie

je jeden z troch hospodárskych spôsobov v lesníctve: výberkový, podrastný a holorubný (všeobecne v lesníctve, nielen na Slovensku), máš pravdu.
Pravda je ale tiež, že výberkový nie je možné uplatniť všade.
 

tak debata nebola

o tom kde je to mozne - ale prezentoval to ako nejake vymyslene lesnicke teorie
 

Ja súhlasím

1442988 sa veci nerozumie. Ja som len pripomenul, že sa to nedá všade kvôli tomu, že niektorí naivkovia (nemyslím teba) by to asi radi nariadili robiť celoplošne.
 
Hodnoť

Triezvy pohlad?

Vyberkove rubanie? Vyrubat sa moze len strom ktory uz dorastol do urcitej velkosti? To co je za sprostost, myslenie nechapajuce zivotodarny prinos velkych zdravych stromov pre ekosystem, zdravie planety a cloveka? Vyrubat velky zdravy strom je ten isty level ako nicenie vciel postrekmi len preto aby sme sa mohli nezdravo prejedat masom. Mali by vas za to zatvorit do basy, za trestny cin, vy “lesnici”.
 

 

Vyberkove rubanie bolo myslene v ramci lesneho hospodarstva ako alternativa voci holorubom, v bezzasahovom uzemi dostava samozrejme prednost "zivotodarny prinis velkych zdravych stromov". Drevo je komodita, nemoze byt 100% uzemia SR bezzasahovy NP.
 

drevo

nie je komodita. Ale ked uz to tak chces velmi vycislit, tak hodnota 50 rocneho buku je cca 300.000 eur, ale nie je to pocitane cez cenu dreva , ale cez hodnotu prinosu cez CO2, O2 a to v tom nie je zaratane jeho hodnota pre ostatne sucasti ekosystemu, ktore ho vyuzivaju pocas jeho zivota, ako aj zabranovanie povodní. Aby si ho nahradil, musis vysadit cca 200 mladych bukov.
 

To asi aj rakuskych lesnikov

Treba zatvorit do basy lebo rubaju vyberkovo. Takych odbornikov ako ty je na Slovensku milion...
 

pocuvaj ty kpt judr andrej csc

mna nezaujimaju tvoje porovnania s rakuskymi lesnikmi. Kazdy, kto sa sa zdravy buk, dub, ci iny strom pozera ako na komoditu je u mna hlupak na urovni cinanov ktori aj psov povazuju za komoditu. Zdravy velky strom nie je komodita. Jeho uzitok kym zije je neporovnatelne, mnohonasobne vacsi pre prirodu a cloveka ako jeho uzitok po vyrúbaní. Ten vas "lesnicky" pohlad na stromy je podobny pohladu masiara na bitunku na zvierata.
 
Hodnoť

Ešte treba nájsť

toho najväčšieho lykožrúta
 
Hodnoť

 

Je to katastrofa, ako sa hospodári s lesmi, prírodou, ako sa narába s vodnými zdrojmi, ako sa devastuje morálka občanov najrôznejšími kauzami podvodov a krádeží. Som nahnevaný, znechutený, sklamaný.
 


Najčítanejšie na SME Domov