SME
Nedeľa, 15. december, 2019 | Meniny má Ivica

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pochybné firmy z eurofondového škandálu stále čakajú na peniaze (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Nech sa prihlási,

kto si myslí, že sa situácia vyrieši bez toho, aby povstali vedci a učitelia a donútili Pellegriniho, aby vymenil ministerku školstva. Lajkovať tlačovky Veroniky Remišovej fakt nepomôže.
 

A čo vyrieši "povstanie"?

Vráti čas o tri roky dozadu? Lebo tie projekty sa začali pripravovať v roku 2016. Trvalo okolo 1,5 roka, kým sa podpísali zmluvy. Odvtedy uplynulo zase viac ako rok. A nové projekty sa nezačnú riešiť zase skôr ako v druhej polovici budúceho roku.
Jednoducho, ten čas je nenávratne stratený. A žiadne "povstanie" ho nevráti.
 

 

Takže najlepšie bude len smutne rozjímať nad strateným časom? Ťažko sa naprávajú chyby, ktoré sa už stali. Čo sa skutočne dá napraviť sú budúce chyby. Jeden zo spôsobov, ako to urobiť, je vyvodiť zodpovednosť. Lubyovú treba dať preč, nie preto, že by sa tým napravili škody, ktoré napáchala alebo nechala či dovolila napáchať, ale preto, že neexistuje najmenší dôvod sa domnievať, že podobne si nebude počínať aj ďalej.
 

Neviem, čo bude najlepšie

Samozrejme, Lubyová na MŠ nemala ani nastúpiť. Nechápal som nadšenie, ktoré tu vládlo, keď ju nominovali.
Myslím si, že rozumiem aj náprave budúcich chýb - akurát že budúce chyby už v tomto smere nebudú, lebo, predpokladám, takéto výzvy týmto programovým obdobím skončili.
 

 

Jednoznacne radsej nic ako toto a takto. Musime sa dopracovat ktomu aby nikoho ani nenapadlo ani rozmyslat nad takymito pochybnimi vecami.

Ak by sa aj tieto projekty zrealizovali, tak prinos z nich by bol nulovy. Tak radsej nech nam tie peniaze prepadnu ako ixh rozflakat takto.
 

V žiadnom prípade nechcem obhajovať

rozkrádačky a v konečnom dôsledku súhlasím, že raz sa to už musí zaraziť.

Vyjadril som ľútosť nad tým, že tam boli aj projekty od firiem, ktoré nikto nemôže spochybňovať. Tie firmy určite investovali pomerne značné prostriedky do prípravy projektov, čo sa nakoniec ukázalo ako zmarená investícia. Tie projekty nielen mohli dať prácu ľuďom vo výskume ale mohli aj niečo užitočné priniesť. Plačeme, že nám utekajú študenti, že máme mizernú vedu (a nikto sa nezaoberá tým, že aj preto, že ju mizerne platíme) a keď máme príležitosť si pomôcť a my túto príležitosť premrháme, tak mám byť z toho nadšený?

Poviem to trochu pritiahnuto za vlasy - na cestách nám zomierajú stovky ľudí a nikto nevolá po zavretí ciest, nech ľudia chodia peši.
Prečo napr. ministerka nedala urobiť medzinárodný audit schválených projektov? Mohla zastaviť pochybné a pustiť tie, ktoré boli nespochybniteľné. To sa dalo vyriešiť za pár mesiacov. Prečo bolo potrebné zastaviť/zrušiť celú výzvu? Lebo bol problém v tom, ktoré projekty by mohli byť zrušené? Veď aj vedci volali po tom, aby sa výzva nerušila, ale iba prehodnotila.
 

 

No ja neviem. Má niekto pocit, že ministerka má dosah na to, ako sa narába s eurofondmi, výzvami a podobne?
 

 

Ja nie, je to dalsia figurka na sachovnici.

To Goald99:
Preco nedala urobit ten audit, lebo je figurka a tie dobre projekty tam boli len do poctu aby to nevyzeralo uplne zle.
Preco myslis, ze sa tak dlho vysetruje? Aby sa zabudlo a dalo sa to zahladit, ututlat a maximalne dat niekomu vyhadzov.
Kazdemu trochu rozumnemu cloveku je jasne, ze to bol drzy pokus o vykradnutie EU fondov. Teraz sa len hlada ako z toho vyjst z co najmensimi skodami.
Skusaju, co si mozu dovolit a co nie. Nieco vyjde a nieco nie. Toto nevyslo. Karavan ide ale dalej, lebo tu nieje nikto, kto by vysetroval a sudil, kedze ty su na ich strane. No a my, co by sme mohli s tym nieco robit sme zase lahostajny a nejake vseobecne blaho nas nezaujima.
 

Toto sú tak smutné postavy .

Problém je , že to my si vypijeme do dna kalich horkosti ...
 

 

My sme si ich zvolili v demokratických voľbách. Kto iný by mal znášať dôsledky ich šafárenia?
 

Volím si ľudí

od ktorých neočakávam podrazy a chamtivosť . Nechcem znášať neprávosť .
Išli tam , aby nám slúžili , nie aby sme slúžili my im.
 

 

Tomáš, ale predsa nemôžeme očakávať, že niekto príde a spraví poriadok za nás. My sme si ich zvolili, kto iný ich má hnať k zodpovednosti? A ak sa na to nezmôžeme, nemá zmysel tváriť sa trpiteľsky.
 

Máš pravdu .

Skoro vždy si volím ľudí ktorí ma nesklamú .
Od zmeny režimu sa mi stalo iba raz , že som sa sklamal v tom koho som volil .
 
Hodnoť

banda odporna

zlodejska-megazlodejska !
 
Hodnoť

 

Ako je možné, že zmluvy nemožno zrušiť, keď boli uzavreté protiprávne? Ako je možné, že osoby, ktoré to zapríčinili, ešte neboli odsúdené a nesedia vo väzení? Aké to máme preboha zákony?
 

To nie je o zákonoch ale ao ľuďoch,

ktorí ich majú dodržiavať.
 

 

To je hlavne o ľuďoch, ktorí majú dodržiavanie zákonov vynucovať. (Polícia, prokuratúra, súdy)
 

 

Nášho človeka nezavrieš.
 

odkiaľ viete,

že boli uzavreté protiprávne? Aké ustanovenia a ktorého zákona boli pri ich uzatváraní porušené?
Bola výzva, firmy si podali projekty, tie prešli hodnotiacim procesom. Niektoré firmy uspeli, iné nie. V čom je tu protiprávnosť?
 
Hodnoť

Lubyová by si mala dať pozor,

aby neskončila ako janušek a ten druhý. teda v base. je to len otázka času a toho, čo urobí do konca vládnutia. Má na basu nakročené, tak nech si dá bacha. A Danko tiež. lebo aj nad Slotom a jeho firmami sa už zaťahuje.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Domov