SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Husák v TOP 10? Nostalgia za komunizmom je u nás stále živá, vraví historik (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

nevedomost hriechu cini, husak

moze dokonca vyhrat?, pritom
ide o strojcu normalizacie,
neslobodneho useku ceskoslov.dejin
zaciatok- v 69-zastrelenych 5 demostrantov
proti vojskam, praha, nicene zivoty,rodiny
emigracia tisicov ceskoslov.obcanov,
straty zamestnani, prenasledovanie deti
nepohodlnych, strielanie na hraniciach..
a vraj jeden z najvacsich slovakov,
tazko uverit, co na to ucitelia dejepisu?
 
Hodnoť

?

Tak v prvom rade chcem zdôrazniť, že za Husáka by som teda nikdy nehlasoval. Nesúhlasím ale s tvrdením, že pri hodnotení Husáka hral nejakú úlohu nacionalizmus. To je blbosť, v časoch ČSSR som nacionalizmus vôbec nevnímal. Trochu závisti, možno súperivosť vo vzťahu k Čechom, ale tvrdý nacionalizmus určite nie.

Tiež si nemyslím, že za neho hlasovali len starší. Tí si ho predsa museli pamätať z éry normalizácie a tam moc pozitívny hrdina teda nebol. Skôr si myslím, že mu dali hlas tí mladší, ktorí ho zažili už len ako prezidenta. Viac menej neškodného, čudným jazykom rozprávajúceho staršieho pána.

Podľa mňa jediným faktorom, čo ho vyzdvihlo tak vysoko v tejto ankete, bola tá nostalgia za obdobím, kedy prezidentoval. V tom čase jednoducho deti a mládež tak politiku nevnímala, no a teraz za neho tie vtedajšie deti a mládež hlasovali...
 
Hodnoť

Celý tento cirkus s Husákom či bez

s Adelou, tým divným pánkom na pódiu a šialeným rebríčkom je od podlahy pomýlený.

Čo by nikoho netrápilo keby to celé cvikli sponzori a nejaká súkromná televízia. Ale že je tento nezmysel zaplatený z koncesií je čisté šialenstvo.
Budem si to pamätať keď sa naším parlamentom opäť preženie vlna národoveckých sympatií k vyšším koncesiám.
 
Hodnoť

 

som rad ze som z tej kraviny vypadol.
 
Hodnoť

Znalosti histórie Slovenska

Umiestnenie Husáka v prvej desiatke sa dalo určite očakávať a nemá to nič spoločné s nostalgiou za komunizmom. Pokiaľ niekto pozná históriu Slovenska aspoň od roku 1918 (páni Kováč a Kamenec sa zasa ukázali ako "politickí historici" podliehajúci trendom - "kam vietor tam plášť" - a to platí aj o ich prezentovaných názoroch k iným protagonistom z našej histórie) musí uznať, že aj pri jeho zafarbení "na červeno" a stotožnení jeho osoby s duchom "normalizácie" urobil pre rozvoj Slovenska i veľa pozitívnych vecí. Jeho pôsobenie v šudentských spolkoch a aktivity spojené s kreovaním vysokého školstva na Slovensku v medzivojnovom období ( a tu spolupracoval na spoločnom záujme nie len s komunistami) sú dnešným študentom VŠ asi málo známe (dnes máme predsa nejakú univerzitu v každej väčšej dedine).
Jeho snaha v povojovom období, kde sa ako predseda zboru povereníkov zasadzoval o udržanie aspoň obmedzenej "suverenity" v rozhodovaní o hospodárskom rozvoji na Slovensku bola tiež tŕňom v oku iných nevzdelaných komunistických aparátčikov "pragocentristov" (Široký, Bacílek ...), ktorí si s ním vybavovali aj iné osobné krivdy, ho dostala, ako "buržoázneho nacionalistu" na dlhodobú ozdravnú "rekreáciu" do Ilavy. Ešte že si ho "česi" našli neskôr ako hlavného vinníka "normalizácie", lebo o všetkom (a aj o streľbe na hraniciach, zakázaných umelcoch ...) rozhodoval iba osobne Husák. Na poľskom príklade z osemdesiatych rokov je vidieť, kam by asi mohol tiež dospieť "prakticky nereformovateľný" systém. Akurát tu Jaruzelski urobil radikálne opatrenia sám a nečakal na Brežneva, aby to nebolo ešte krvavejšie.

Moja matka bola dcéra kulaka, čo musela v päťdesiatych rokoch vypadnúť zo strednej školy a isť drieť na role, kde sa k smrti udrela a utrápila jej matka a neskôr aj otec. Otec bol tiež len synom "kovoroľníka", čo cez sezónu robil na stavbách železníc a cez zimu žil z toho, čo si vypestoval na roli. Nikto z mojich blízkych príbuzných nebol komunista, o všetko, čo mali sa museli pričiniť len svojou prácou a napriek tomu si myslím, že porovnávať Husáka s takými kreatúrami, ako boli Jakeš alebo Biľak je úplne scestné a ukazuje kam by dnešní ideológovia "neomarxizmu" chceli smerovať spoločnosť. Preda najväčším osobnosťami Slovenska sú novinári, herci, speváci resp. individuá (pardon "umelci") ako sú Kalmus a strážcovia demokracie - Smatana a Benčík (určite by bol úspešný aj ako informátor UŠB a ŠTB) a iní "slušní ľudia".
 

Článok nie je o porovnávaní Husáka

s Jakešom, ale o tom, že Husák bol megaškodca a po 1968-mom, keď Rusi udusili poslednú šancu zachytenia kontinuity elementárnej slušnosti a civilizovanosti, brutálne zneužil moc, ktorú dostal, urobil nadprácu a tzv. " normalizáciou" vydal naše národy sovietizácii ducha, z čoho sme sa nespamätali. Bol to zločinec ťažkého kalibru a jeho údajné zásluhy v medzivojnovom období to úplne zmazalo.
 

Nadpráca Husáka

Na Slovensku sme bohužiaľ museli za posledných 100 rokov vždy akceptovať filozofiu menšieho zla, ktorú je možné objektívne zhodnotiť zvyčajne až z odstupom času. To isté platí aj o osobnosti Husáka.

Osobe som ako dieťa zažil sklamanie bežných ľudí z "brutálneho prerušenia" nadšenia občanov žijúcich vo vtedajšom Československu v roku 1968, ktorí si idealisticky predstavovali svoju svetlú budúcnosť inak ako ideológovia v Moskve. Bohužiaľ ani vtedajší naši reformní štátni a stranícki predstavitelia, vrátane Dubčeka, nemali žiadnu konkrétnu predstavu akým smerom sa vo vtedy bipolárnom svete vydá Československo. Aj keď sa po okupácii ČSR vojskami Varšavskej zmluvy zdvihla v západnej Európe vlna solidarity a odsúdenie ZSSR, nikto nebol ochotný narušiť po vojne dohodnutý status politického rozdelenia Európy. Kto trochu vníma reálne udalosti v roku 1968 vo svete (pre hrubú orientáciu si postačí pozrieť nepokoje vo Francúzsku) je mu zrejmé, že vtedajšia západná Európa mala dosť svojich problémov ako zachraňovať reformných komunistov v ČSR. Očakávať od Brežneva alebo iných tvrdých zástancov direktívnej vlády jednej strany nejaké ústretové konanie a pochopenie bolo zo strany vtedajšej politickej reprezentácie ČSR veľmi naivné a sami reálne ani nevedeli, čo chcú. Reálne bolo treba počkať na zmeny ešte viac ako 20 rokov.
Takýto názor som počas svojho života počul práve od viacerých "zanietených" antikomunistov, čo sa boli za svoje názory a činy (napr. bojkotovanie vstupu do družstva a pod.) rekreovať v uranových doloch v Příbrame, na Mírove, v Ilave alebo Leopoldove. Paradoxne títo často hovorili, že moci sa mohli chopiť omnoho väčšie "prasce" ako bol Husák a "normalizácia" bola pre nich v porovnaní s ich osobnými zážitkami z prvej polovice päťdesiatych rokov úplná "idyla". Aj tak sa medzi sebou kádrovali hlavne komunisti (neostalinisti a reformní komunisti). Tých čo boli z "triednych dôvodov" už dávno pri lopate, vidlách v maštali alebo v bani sa kádrovačky extra nedotýkali.
Ducha si nechal "sovietizovať" len ten, kto chcel a aj dnes zasa podliehajú propagande rovnako zas len tí ľudia, čo ich jediným záujmom sú materiálne statky, nepoznajú svoju históriu, zanevreli na dlhodobé hodnoty a elementárnu morálku. Tomuto obdobiu vďačím práve za to, že dnes som prakticky imúnny proti tvrdej neomarxistickej propagande a sociálnym experimentom, čo nám tu prinášajú každú chvíľu nejakí spasitelia z Bruselu (Berlína, Paríža, Rijádu, ....) a ich epigóni zamestnaní v redakciách televízií, rozhlasu a tlače.

P.S. Vo vzťahu k Husákovi a jeho životnej kariére je dobré sa pozrieť susedom, ako vyzeralo budovanie komunizmu u nich a potom sa človek na jeho "zločiny" pozerá omnoho zhovievavejšie. Ja som sa už vyjadril dávno, že mojimi favoritmi sú Hlinka, Štefánik a Štúr ale medzi osobnosti Slovenska patria aj iní, čo sa na svojej ceste aj potkli, museli znovu "zablatení vstať" a niesť svoj kríž až do konca.
 

 

Tiež som z Vašej generácie a súhlasím s Vami. Ťažko sa vyjadriť ako by vyzerala "normalizácia" ak by ju nerobil Husák! Ale Husák si bol vedomý čoho sú schopní naši "súdruhovia" nehovoriac o Rusoch - viď Poľsko a Maďarsko a ich potláčanie "kontrarevolúcie" v týchto štátoch! V 90- rokoch Jaruzelsky zabránil ďaľšiemu masakru vyhlásením výnimočného stavu! Po páde komunizmu Jaruzelského súdili ale mnohí ho bránili s tým , že zabránil masakru na Poliakoch od slovanských červených bratov a neodsúdili ho ! Ak by normalizáciu riadil krajčír Biľak , čo hrozilo a Husák mal s ním stále problémy - celá normalizácia by mohla vyzerať ináč! Biľak chcel aby ČSSR bola pripojená k ZSSR ako ďalšia zväzová republika! Č ma štve je to , že o týchto udalostiach sa na školách neučí - možno by som nevidel na internete toľko "osprostených" mladých ľuďí volajúcich po spojenectve s Ruskom otrokárskym štátom, ktorého obyvatelia ešte nezažili slobodu!
 

Husak je komunisticky zlocinec !

Ospravedlnovat tachto komunistickeho zlocinca, ktory nicil zivoty ludom, tym, ze raz spravil aj nieco uzitocne je rovnaka sprostost, ako ospravedlnovat mafiana cernaka tym, ze ved on doma niekedy aj pomahol mame, tym ze umyl riad.
Zlocinec je proste zlocinec a basta.
inak s poslednou vetou plne suhlasim.
 

 

Ja som Husáka ani iných komunistických pohlavárov /patrí medzi nich aj Dubček/ neospravedlňoval lebo pobyt v tejto organizácií zvlášť vo vysokých funkciách sa nedá ospravedlniť! Museli vedieť do čoho stúpili ... len som chcel doplniť históriu!
 

agapid38 - k PS:

Ja si myslim pravy opak. Praveze, ked sa pozriem na budovanie komunizmu v susednych statoch, v CSSR bol komunizmus spolu s Rumunskom najtotilatnejsi po vsetkych strankach ...slobode slova, nabozenstva, sukromneho vlastnictva a podnikania, cestovania, kultury a pristupu ku svetovemu spotrebnemu tovaru. Este aj Bulhari mali v oblasti cestovania viacej slobody. Hudobne nosice ci rifle sme chodili kupovat do Madarska a Polska.
O tvrdosti husakovej totality svedci, ze sa do poslednych chvil branil Gorbacovovej prestrojke.
moje tvrdenie potvrdzuje fakt, ze u nas padol totalitny komunizmus ako PREDPOSLEDNY, pred Rumunskom.
 
Hodnoť

Zbytočná fraška v RTVS

Po skúsenostiach z podobnej šou usporiadamej v Čechách, kde anketu vyhrala vymyslená postava Cimmermana , niečo podobné a dokonca v RTVS sa nemalo vobec uskutočniť.Je to fraška ,lebo aj tu sa popri významných osobnostiach objavilí niektoré postavy a postavičky vyvolávajúce mierne povedané úsmev.To poprvé .A podruhé,´z hlasovania menej ako percentnéj účasti z celkového počtu občanov robiť nejaké uzávery, je až smiešne.Ak v tom mienime pokračovať,tak sa možeme dožiť víťazstva Jánošika, či Husáka o ktorej rozhodne to percento hlasujúcich.Ak to tak bude,potom to budeme mocť
vyhodnotiť ako najlepší oneskorený silvestrovský program, lebo ten čo bežal v RTVS nestojí ani za reč !
 
Hodnoť

Už tam...

...chýbajú len prokurátori Vaš a Urválek a zo žijúcich kreatúr napr.Harabín.
 
Hodnoť

 

teraz Husák a o 50 rokov Fico s kapitáňom. Slovensko sa nikdy nezmení, vždy tu budú otroci oslavovať svojho pána.
 
Hodnoť

 

Husák nie je len dobrá a ken zlá postava.
Za plus mu treba dať vedenie SNP, že sa postavil voči stalinistickým komančom a že vybojoval federáciu.
Za zlé určite jeho poddajnosť voči ZSSR a normalizáciu, imho zadtavenie rozvoja.
Vo všeobecnosti mi je táto relácia ukradnutá. Svoj účel splnila, že sa preberajú známe osobnosti. Ale je to len a len bulvár, kde zainteresované 1% obyvateľstva si vylosuje nejakú osobnosť.
Zvlášť, keď v Česku bol najväčší Čech Luxemburčan a druhý v poradí mal otca Slováka.
 

 

Plný súhlas. Faktom je, že Husák spoluorganizoval SNP, bol obeťou procesov v 50 tych rokoch (otázka je čo by robil ak by ho nezavreli, možno by on zatváral iných), jediný prominent, ktorý sa v 50 tych rokoch nepriznal, bol jednou z osobností roku 1968 (medzi študentmi a niektorými intelektuálmi bol populárnejší ako Dubček, ktorý bol viac človekom z ľudu a diskusie mu veľmi nešli) a presadil federáciu, ktorá bola právnym východiskom samostatného Slovenska. Bol aj hlavou normalizácie, ale aj to možno bolo lepšie ako keby normalizácii šéfoval napríklad Biľak, Jakeš a im podobní. Samozrejme, že tých 20 "normálnych" rokov bolo dlhé a nechutné obdobie a určite sa to dalo uhrať aj prívetivejšie. Trhovú ekonomiku a slobodu by sme tu ale asi za Brežneva nemali aj keby na čele štátu bol najväčší génius politiky všetkých čias.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Čistý podvod á la Rezník

Preboha ako môže skončiť pri hlasovaní Slovákov niekde na dvadsiatom mieste Jozef Dekret-Matejovie, o ktorom absolútna väčšina ľudí nikdy nepočula? Že si tam tvorcovia relácie nahádzali mená podľa svojho uváženia a vôbec sa netreba čudovať, že Husáka strelili do TOP 10.
 
Hodnoť

Michal Bosák pozor "vyhodňar"

A kde je Michal Bosák?
 
Hodnoť

Michal Bosák

Americko-európsky filantrop a bankár slovenského pôvodu. Michal Bosák bol vo svojej dobe najbohatším Slovákom v USA. Jeho podpis figuruje na desaťdolárovke.V roku 1976 pri príležitosti dvestoročného výročia prijatia Deklarácie nezávislosti USA (4. júla 1776) ho zaradili medzi štrnásť najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Domov