SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jánošík bol zločinec, zhodujú sa historici (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

Len u fica je to naopak. On chudobným berie, a dáva bohatým.
 

 

počkaj na sulika
 

Správne -

- chudobným bude dávať , bohatým brat, ale nebude rozkradat štát .
 

 

Fico. Bohatym bral a chudobnym maval...
 

 

On bral c hudobnym a daval Basternakom, Kocnerom , JaT a ostatnym "nasim" ludom.
 

 

A oni dávali jemu !
 

Každému

príčetnému človekuje jasné prečo je zbojník Jánošík Ficov vzor.
 

hahá

príčetnému človeku je jasné, že SME sa hlási k feudalizmu, možno aj priamo k otrokárstvu. :))))))))
 

 

Janosik kradol. Bol to obycajny zlodej. Ale ludia si myslia, ze len preto, aby bojoval proti zbohatlikom, aby chranil obycajnych ludi a aby im financne pomohol.

A teraz si predstav, ze by si bol napriklad politik, co kradne. Je z teba obycajny zlodej. Ale chcel by si, aby si ludia mysleli, ze bojujes proti zbohatlikom (my nikdy nic privatizovať nebudeme, zakrocime proti zahranicnym firmam, co si prisvojili statny majetok (elektrarne?)), ze chranis obycajnych ludi (Chranime Slovensko) a ze im chces iba financne pomoct (vianocny dochodok, vlaky zdarma...).

"Dvadsiateho šiesteho januára sa narodil Juraj Jánošík, veľký vzor mojej vlády."

Lepsi symbol sa ani zvolit nedal...
 

 

Suvisi to len okrajovo, ale dodnes sa nevie, kedy presne sa narodil. V tom case su v matrikach tusim styria narodeni s rovnakym menom.
 

 

Tiez som chcel na to upozornit. A podla toho udaju z ktoreho cerpal hranol tak Janosik bol pokrsteny 25.1 (mozno sa vtedy krstilo hned pri narodeni ale aj tak to je o den skor).
Co je skoda lebo inac by Janosik patril do elitnej skupiny. Peter Sagan, Wayne Gretzky aaa .... ja ... sme sa narodili 26.1 8-)
 
Hodnoť

 

Lumpa len lump inšpiruje.
 

No, ja zacitujem z Vita Caroli

"táhli jsme dále proti tomuto hraběti a poplenili jsme země jeho až do průsmyku, který sluje Lienz. V poli jsme pobyli s řečeným vojskem tři neděle pleníce, protože byl spojencem vévod rakouských, nepřátel našich"

Takže Otec vlasti bol vlastne zločinec, podieľal sa a priamo inšpiroval zločiny proti nevinnému obyvateľstvu a Česi by sa Karola IV mali vlastne hanbiť. Aké bezvýznamné sú zločiny mučeného Jánošíka v porovnaní so zločincom, ktorého si naši západní susedia vybrali za Najväčšieho Čecha?

Mám Kováča rád. Ale myslím, že tu sa nechal vťiahnuť do debaty, ktorá s odbornosťou nemá nič spoločné. Buď budeme posudzovať osobnosti v ich historickom kontexte, alebo prísne uplatníme súčasné kritériá a zistíme, že sa neprijateľnými stane veľká časť historických osobností.
 

Úplná sprostosť.

Otec vlasti bol český kráľ a mal plné právo viesť vojenské výpravy. Takto posudzujúc by tam nemal čo robiť ani francúzsky generál. Jánošík bol obyčajný gauner na úrovni dnešných mafiánov ako Sýkora, Križanovič, Černák a spol. Nezaslúži si historickú glorifikáciu, ktorú mu vymysleli štúrovci, ani následné levyčácky podnietené nehistorické zvelebovanie komunistickým režimom, čoho vyvrcholením je tá ficoidná analógia jeho mizerných vlád. Jánošíkova obria plechová skulptúra spáchaná režimovým poplatným sochárom Kuichom na vstupe do Vrátnej doliny je hanbou tohto štátu - presne takto môžu postaviť plechovú sochu Černákovi hore na kopci Urpín nad Bystricou, tam kde dnes Kotleby vyvesujú tie dvoje megateansparenty.
 

 

Otec vlasti bol zloduch, ktorý, rovnako ako Heidrich nechával svojich vojakov vypaľovať obce v cudzine a vraždiť civilné obyvateľstvo. Bol to podvodník, ktorý podobne ako Kočner svoje falošné zmenky, využíval falošné osoby, aby okradol Wittesbachovcov o Braniborsko. Otec vlasti si obludnosť svojho vládnutia veľmi dobre uvedomoval a ešte s k tomu priznával Petrarkovi.

Jánošík bol bandita, ktorý sa voči svojmu nevoľníckemu postaveniu vzbúril rovnako, ako sa vzbúril proti komunistickému režimu mladý Mašín, ktorý vykradol poštu, na rozdiel od Jánošíka dokonca zabil človeka.
 

To je jedno - bol to kráľ

a udržal všetkými prostriedkami svoju ríšu. Jánošík bol primitívny gauner a to, že sa k vražde farára nepriznal, neznamená že ho nezavraždil. A určite nielen jeho. Po zásluhe bol popravený ako aj Tiso (ten tiež osobne nikoho nezabil). Mašín sa chcel prebiť na Západ a na to potreboval prostriedky. Zabil iba keď musel, Jánošík a jeho banda sa nechceli nikam prebiť, kradli pre vlastné obohatenie s vraždili z plezíru. Je to hanba národa a hoyovo!
 

 

Otrocká duša ospravedlňuje zločiny devótnosťou k aristokratickému titulu a za peniaze z Masínovej lúpeže nakúpili nábytok do spálne.
 

A američania,

ty odvážny borič feudalizmu, vyvražďovali indiánov a zotročovali černochov (si zabudol vo svojej slepej levyčáckej vášni dodať). Tento hlúpy národ si nedokázal ani len vážiť svoju aristokraciu a teda jej nebol hoden. Preto ostal hlúpy a je to vidno až dodnes - stačí sa pozrieť na jeho prerferencie vo voľbách, keď sa zadarmo dostal k právu zvoliť si politické vedenie - strach a hrôza, komunizmus s nacionalizmom. Jánošík je klasická figúra historickej netrpezlivosti, vulgárneho násilia a krátkeho trvania, bez akejkoľvek - opakujem akejkoľvek - pozitívnej hodnoty a nejakého odkazu. Čo dobré vytvoril? Nemá nijaký význam mimo hraníc Karpatskej kotliny, ktorú obýva tento hlúpy národ, ktorý si je schopný takúto sedlácku kreatúru zvoliť za najväčšiu osobnosť histórie. Ak je toto pravda, s takýmto národom nechcem mať nič spoločné.
 

 

Milý oblizovač aristokratických topánok. Ja si veľmi dobre uvedomujem, že Jánošíkove činy neboli veľké a jeho pohnútky neboli heroické. Ja si veľmi dobre uvedomujem, že neexistujú kritériá podľa ktorých by mohol byť Jánošík objektívne považovaný za najväčšieho Slováka. Nič také netvrdím a možno by si to pochopil už pri mojom prvom príspevku, ak by ti to tvoj devótny mozog umožnil. Jediná vec, na ktorú som poukazoval bola potreba hodnotiť historické osobnosti v ich historickom kontexte.

Čo je však hlavný problém tejto súťaže nie je ani Dubček, ani Husák, ba ani ten Tiso. Hlavným problémom tej reality šou je samotná tá súťaž. Skutočnosť, že veľkosť historických osobností nie je meraná ich činmi, významom ich činov, ale tým, koľko hlupákov zainvestuje a pošle niekam nejakú SMSku. O ich veľkosti nerozhodujú stopy ich činov, ale ktoré stádo fanúšikov najviac bučí. A je jedno, či sa jedná o pamäťových optimistov, ktorí si svoju mladosť, zdravie a nakrajšie obdobie života spojili so skrachovaným spasiťeľom na prezidentskej stoličke(Husák), alebo chudáci, ktorí si idealizujú tú neschopnú, parazitickú a veľkopánsku zberbu, zvanú uhorská(pretože tá slovenská sa s radosťou pomaďarčila) šlachta.

Celá táto reality šou mi pripadá, akoby niekto chcel merať vonkajšiu teplotu tým, že o nej dá hlasovať. Fyzik by zaplakal a ja ako historik plačem tiež.
 

Počúvaj "historik":

Ani používanie vzletných výrazov ako "devótny" a "aristokratické topánky" nebráni rozpoznaniu, že si s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote, vzišiel geneticky z oného národa, o ktorého "veľkosti" a "múdrosti" tu hovoríme. ja sa tu nebudem nadrapovať kto má väčšieho pipíka - nemusím, som potomok onej "zgerby" ako označuješ rakúsko-uhorskú šľachtu. Preto ani nemusím nikomu nič oblizovať - na oblizovanie našich topánok boli kedysi takí ako ty, takže klídek milej zlatej. Každopádne, odhliadnuc od skryto agresívneho tónu už tvojej prvej reakcie na Kováča a účelové hanobenie českého kráľa, po ktorom nasledovali chabé pokusy o relativizáciu činnosti uhorského zbojníka s odkazom na akýsi "historický kontext", nemá zmysel na túto tému s tebou viesť ďalej akúkoľvek debatu. Ty si zaiste vystačíš aj sám na obhajobu svojich ideálov bírešskej zgerby a odbojných nevoľníkov v Uhorsku. Prepáč, ale my sme boli (a doteraz aj sme) na tej druhej strane civilizácie.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Domov